#Giro100 18. Etap: Moena → Ortisei, 137 km

Bugünkü zorlu etap öncesi hazırlık ve dinlenme tadında pedallanan 17. etapta Pierre Roland’ın zaferi sonrası konsantre bir etap var karşımızda!

Kendilerini yarı Türk sayan, dahası gelenekleri tutucu bir şekilde bu zamana dek getirmeyi başlarak Il Turco Moena köyünden başlacak etap 137 km sonunda Ortisei kentinde deyim yerindeyse dağları aşarak sona erecek.

 

Gİro2017, 18. Etap profili: Greyfurtu fazla kaçmış taze sıkılmış portakal suyu gibi.

 

Kısa sayılabilecek bir etap var karşımızda: 137 km. Zaten bu denli kısa etaplardan korkmak gerek! Profile baktığımız zaman kraliçe etabın 90 km kısaltılmış ve tırmanışların da arttırılmış hali karşımızda!

Dolomit sıra dağlarının güzelliklerinden Passo Gardena dağ geçidi enfes manzarasıyla bizleri büyülerken pelotonun canını yakacak!

Peloton 137 km boyunca sırasıyla dört, Passo Pordoi dağ geçidi, Passo Valparola, Passo Gardena, Passo di Pinei dağ geçitlerini geride bıraktıktan sonra Ortisei kentine doğru uzanan Pontives zirvesinde etabı bitirecek. Aslında zirvenin ve peşinden beş yüz metre uzunluğunda bir düzlük sonrasında etap bittiği için gün içinde yaklaşık 5000 mt tırmanan bacaklar yorgun olsa da zafer için acı çekmeye katlanacaktır.

2012 yılındaki Giro’da kendisine 17. etapta yer bulan Valparola dağ geçidi… Ivan Basso, Damiano Cunego, Michele Scarponi, Ryder Hesjedal aynı karede…

İlk dört dağ geçidi etap sonucunu doğrudan etkilemese de bacaklarda yorgunluk biriktireceği için Pontives zirvesi öncesinde genel klasman favorileri bu noktaya dek birlikte gelecektir; kaçış olursa ne âlâ, olmasa da Oropa zirvesinin tekrarını görebiliriz zirve sonrasında.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.