#Giro100 19. Etap: San Candido → Piancavallo, 191 km

Ortisei kentinde sona eren Dolomit sıra dağlarının kraliçe etabında zafere pedallayan isim Tejay van Garderen olurken genel klasman ilk 10’da ise günün kazananı podyuma bir adım daha yaklaşarak Nibali’nin ensesine konan Fransız Thibaut Pinot idi. 

Giro d’Italia 1998 yılında 14. etabın zirvesine ev sahipliği yapan Piancacallo dağ geçidinden ilk sırada Marco Pantani geçmiş, bu zaferle birlikte pembe mayoyu taşıyan İsviçreli Alex Zülle ile aradaki zaman farkını kapatmıştı.

Dolomitlerin eteklerinden zirvelerine doğru pedallamaya devam: Giro tarihinde ilk kez etap başlangıcına ev sahipliği yapan San Candido kentinden başlayıp Piancavallo ziresinde sona erecek 19. etap 191 km uzunluğunda. 

 

Giro2017 19. Etap: Son tırmanış Piancavallo da atakların gelmesi muhtemel.

Etap başlar başlamaz pelotonu Passo di Monte Croce Comelico dağ geçidi selamlayacak; ardından 90 km boyunca inişli çıkışlı bir tırmanış var. 104 km’de zirvesinden geçilecek Sella Chianzutan tırmanışı yaklaşık 12 km uzunluğunda; burada atak beklemek saflık olacaktır, ancak kaçış grubu içinde Mikel Landa yer alırsa grup puanları alması için Landa’ya izin verecektir ki, bunu değil görmek düşünmesi birle güzel. 

Günün son tırmanışı Piancavallo biraz da Marco Pantani anısına pedallanacak.

Sella Chianzutan geride kaldıktan sonra Piancavallo eteklerine dek inişli çıkışlı profilde peloton dinlenecektir; dinlenmeleri şart, çünkü zirveye uzanan yol 15,5 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %8! Tırmanışın ilk 10 km’si bir hayli acımasız, sert eğime sahip; sonrasında çığ düşmelerine engellemek için yapılan tünel ve galeriler geride kaldıktan sonraki 5 km’de eğim yumuşasa da kıvrım kıvrım zirveye uzanan yol dinlenmeye aman vermeyecek kadar zor.

Team Sunweb ve Pembe Mayo Tom Dumoulin… Siz bakmayın bir arada durduklarına: Etabın bitmesine 100 km kala Tom Dumoulin yalnızlar rıhtımında pedallayacak.

Tom Dumoulin’in hâlâ çok güçlü, takımının ise beterin beteri olduğunu, Movistar’ın Quintana için kaçış grubuna sürekli adam sokup ara istasyonlar yaptırdığını, Nibali’nin Franco Pellizotti, Thibaut Pinot’un da Sebastien Reichenbach ile birlikte pedalladığını, Domenico Pozzovivo’nin tek başına mücadele ettiğini, Zakarin uçarcasına çıktığı zirvelerden ekran başındaki bizlerin yüreğini ağzına getirerek indiğini göz önünde bulundurarak Maglia Rosa mücadelesinde son iki güne giriyoruz.

Eğlendir bizi ya Giro!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.