#TdF2017 18. Etap: Briançon → Col d’Izoard, 178 km

Huzurlarınızda Maillot Jaune için mücadelenin yaşanacağı sondan bir önceki etap: Col d’Izoard! Tabii farklar bu kadar yakın olunca ister istemez son hesaplaşma 23 km uzunluğundaki Marsilyada pedallanacak bireysel zamana karşı etabı oluyor…

The Boss of the Le Tour: Col d’Izoard

Haritadan bakıldığı zaman Briançon → Col d’Izoard arası kuş uçuşu hep topu 20 km ama , böyle bir etap olsaydı kesinlikle yokuş zamana karşı şeklinde olurdu! Genel klasmanda son kozların paylaşılacağı Le Tour’un bu sene zaten az olan zirve bitişine ev sahipliği yapan son etabı 178 km uzunluğunda.

Zirveye uzanan büklüm büklüm yollar göründüğü kadar kolay değil: Col de Vars 2110 mt rakıma konuşlu bir dağ geçidi.

2360 mt rakıma conuşlu Col d’Izoard zirvesine uzanana dek genel klasmanın ilk 12 sırasını oluşturan favoriler ve domestiklerinden oluşan elit peloton 100 km inişli çıkışlı bir profilde pedallayacak. İlk 100 km geride kalırken 1420 mt rakımdan 2110 mt rakıma dek irtifa kazanan Col de Vars (9.3 km zuzunluk, 7.5% ortalama eğim) dağların kralı mayosunu sırtında taşıyan Warren Barguil’in ataklarıyla şenlenecektir.

 

Col du Vars geride kalır kalmaz Guillestre kentine doğru, 1100 mt rakıma dek, inen peloton Alpleri delen bir dizi tünelden geçip kendisini Col d’Izoard eteklerinde bulacak. 2360 mt rakımda sırtını bulutlara yaslamış pelotonu bekleyen bölüm sonu canavarımız Col d’Izoard tırmanışını üçe bölebiliriz pekala: Ortalama %5 eğime sahip ilk 7 km’si Team SKY öndeliğinde silkeleme odaklı hızlı bir tempoda çıkılacaktır, orası kesin. 2200 mt rakıma çıkan 6 km uzunluğundaki %9 ortalama eğimli ikinci kısım da ataklar görebiliriz, ancak kısa atımlı olursa eğer bu atakalr yapanı yormak dışında bir işe yaramaz; kaldı ki geçmiş yıllar bize gösteriyor ki Team SKY buraya dek en az 4 domestikle gelir. 2 km uzunluğundaki %10 eğimli son kısım ise Col d’Izoard zirvesine uzanıyor, burada dek atak gelmezse burada yapılacak bir atak zaman farkı yaratamayacaktır; tabii 13. etabın sonunda Fabio Aru’nun yaptığı gibi bir atak tüm işleri değiştirebilir.

Chris Froome, süper domestiklerince çapraz rüzgara karşı korunmuş bir halde, üstelik atak yaparak 16. etabı sağ salim tamamladı.

Şurası kesin ki zamana Marsilyadaki 23 uzunluğundaki bireysel zamana karşı etabında Chris Froome herkese fark atacaktır; bunun sinyalleri kötü hava koşullarında pedallanmış olsa da Düsseldorftaki açılış etabında görülmüştü, geçmişteki performansları; Aru ve Bardet’inkiler de, bunu destekler nitelikte. Froome’un fark atamayacağı tek yetenekli isim Rigoberto Uran Uran olarak görünmekte, bir de Contador var ama o görüldüğü gibi genel klasmanda hayli uzakta; tüm mücadele 1 dakikadan az zaman farkı içine yaşanacak.

Tour de France 2017 – 19/07/2017 – Etape 17 – La Mure / Serre Chevalier (183 km) – France

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.