#TCRno5 13. Gün: Bir Nehir ki Ömrüm

Romanyayı Karpatlardan Batıya bağlayan ülkenin acil durum kapısı Transfăgărășan dağ geçidi için bu sene ki yarışın Giro d’Italia tabiriyle Cima Coppi’si yani en yüksek zirvesi diyebiliriz. #TCRno5cap171 Berk the Sakallının deyimiyle:

25 km boyunca durmaksızın pedallıyorsun, kemiksiz 2500 mt irtifaya çıkıyorsun, temiz havadan beynin dönüyor, oksijen çarpıyor adamı. İki kere durdum: Su doldurmak ve fotoğraf çekmek için. Transfăgărășan manyak bir yer, hatta bu sene yarışta gördüğüm en güzel yer. Ama Romanya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Romanyanın ben ta biiiiiippppppppp! Kamyoncular için iyi, 24 saat açık dinlenme yerleri var; eh, biz de kamyoncu sayılırız. Yollar berbat, beni götürdüğün yollardan da berbat, insanlar araba kullanmayı bilmiyor: Kamyonun biri üzerime sürü, yaladı resmen! Çayıra atmasaydım kendimi altına alacaktı hayvan herif! Bir benzinliğe sığındım, beton üzerine serdim matı, uyku tulumunu… Girip içine uyuyacağım, ayaklarım şişti, ödem topladı bileklerime dek… Sağ bilek ve dizim ağrıyor. Bırakasım geldi, ama uyuyacağım, şimdi bıraksam da sabaha dek buradayım, sabah bakarım durumuma.

Sol kare dün geceden: Su toplamış, şiş bacaklar tabii insanın canını sıkar, moralini bozar. Sağdaki kare ise bu sabahtan: Yepyeni bir Berk tabii ki yok karşımızda yorgunluğu biriktiriyor neticede ama bu sabah daha bir zinde. Pedalla koçum!

Dedi ve bırakmadı! 8 saat deliksiz uyku çeken Berkello sabahın ilk ışıklarıyla yola koyuldu: Şimdi Romanyanın kuzeyinden Bulgaristana, burada Tuna Nehriyle birleşen Oltu Nehri boyunca pedallıyor.

Transfăgărășan dağ geçidini geride bırakırken rüzgar yeleğiyle birlikte dizlerini de bırakan Berk hiç olmazsa nispeten düz bir profile sahip nehir kıyısı boyunca dinlenmiş olacak. Ta ki Sofyaya dek; sonra ver elini rahmetli Selim Sesler’in klarnetinden Çarpık Bacaklı Gelin eşliğinde Balkanlar Ulusal Parkı, gel buraya güzel Yunan elleri!

#TCRno5cap250 İsmail ve Yusuf ikilisi de “bitmiyor abi yollar bitmiyor” nidaları eşliğinde geride bıraksalar da High Tatras kontrol noktasını önlerinde daha Slovakya Ulusal Parkı tırmanışı var. Peşinden hâlâ Slovakyada olacaklar, daha Macaristan var karşılarında koca bir kıta gibi duran!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.