#Vuelta2017 Açılış Etabı: Nîmes, 13.8 km (TTT)

Yılın son büyük turu, Grand Tour, La Vuelta a Espana 2017’de kaybedenlerin son mücadelesine merhaba!

2014 yılında Alberto Contador’un üçüncü ve son genel klasman zaferine uzandığı La Vuelta bu sene büyük şampiyonun vedasına da sahne olacak; dileğimiz kendisinin bir kez daha bitiş çizgisinden El Pistelero yaparak zafere pedallamasını görebilmek! 

Fotoğraf 2014 yılından: Le Tour’u geçirdiği kaza sonrası dizi parçalanınca dramatik bir şeklide bırakmak zorunda kalan Alberto Contador, hızlı bir tedavi ve iyileşme süreci sonrası rakibi Chris Froome gibi, o da bileğini kırmıştı, La Vuelta’da kozlarını paylaşmışlardı. Puerto de Ancares zirvesinde sona eren 20. etabın bitiş çizgisinden Joaquim Rodriguez, Alejandro Valverde, Fabio Aru ve Chris Froome’a karşı atak yapıp da zafere uzanan Contador yeniden doğuyordu!


2014 dedik ama devam edemedik: La Vuelta, başta Le Tour olmak üzere birçok turun da düzenlenme haklarını elinde bulunduran ASO tarafından düzenleniyon son üç yıldır;  haliyle bazı değişiklikler olmadı değil Le Tour eksininde: Acı, ter, kan ve gözyaşı dolu dağlık etaplar ve can çıkartan zirve bitişleri yerinde kalmak da ne daha da şiddetlenerek takvimdeki yerini korurken açılış etaplarının zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanması ve son etabın da İspanyanın bölünmez bütünlüğüne katkıda sağlayacak şekilde Madrid sokaklarında pelotonun halk tarafından kutsanması, selamlanıp acılarının sarılmasıyla sona eriyor. 

 

La Vuelta 2016, 20. Etabın son tırmanışından bir kare: Tüm favori pedallar yaklaşık 20 km uzunluğundaki Alto Aitana zirvesine doğru pedallıyor.

Bahar Klasiklerinde geride kalan, Giro’da yenilen, Temmuz sıcağında Le Tour’da Team SKY duvarına toslayanların bir umuttur La Vuelta diyerek bizlere bir yol resitali sunacağı son mücadele bugün Fransanın İspanyalaşamamış ama kültür etkileşimiyle hep yakın kalmış Nîmes kentinden, Kare Evden başlıyor! 

 

13.8km uzunluğundaki etabın ortasındaki tırmanış değil de Nimes kentini tavaf eden rota üzerindeki sokak araları zorlayıcı olacaktır; risk alan takım etabı kazanacaktır.

Arena, Roma dönemi kalıntıları ve Kare Ev… gibi Nîmes kentini var eden her noktaya dokunacağımız 13.8 km uzunluğundaki takım zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak açılış etabında favoriler tabii ki Team SKY, BMC ve Quick-Step Floors; bu üçlüden biri TTT etaplarında her zaman gülüyor, en azından işlerin kızışmaya başladığı etaplara dek liderleri için iyi bir GC zamanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.