#Vuelta2017 17. Etap: Villadiego → Los Machucos, 180 km

Chris Froome egemenliğinde geçen bireysel zamana karşı etabı geride kalır favoriler ilk 10 içinde yer değiştirirken bacakların bir gün dahi olsa dinlenmeye izni yok! Bask bölgesinin bütün çetin tırmanışları önümüzdeki etaplarda pelotonu fena halde hırpalayacak. 

 

Gün bugündür! 17. etabın profili için söylenecek teş şey pelotonun yükseklerde pedallayacağı!

Villadiego → Los Machucos arasında pedallanacak 17. etap 180 km uzunluğunda. Sınıflandırılmış üç tırmanış içeren etap Alto de Los Machucos zirvesinde sona eriyor ki, dün fark yiyen isimler geriye kalan 4 etap daha bir agresif olacaktır. zira işiş ucunda Maillot Rojo var!

Günün ilk tırmanışından bahsetmeden önce etap zaten yüksek irtifada başlıyor: 1000 mt rakımda yaklaşık bir 60 km pedalladıktan sonra irtifa kaybeden peloton 600 metre rakımdan 1350 mt rakıma doğru, günün ilk tırmanışı Portillo de Lunada dağ geçidine doğru tırmanacak. Cat2 sınıfı bir tırmanış olan Portillo de Lunada 8.3 km uzunluğunda,ortama eğimi de %5.7. 107. km’de zirvesinden geçilecek, dağların kralı ve kaçış grubunun ataklarıyla şenlenecek Portillo de Lunada dağ geçidi geride kaldıktan sonra peloton 145. km’deki ara sprint kapısına dek serbest düşüşe geçecek. Zaten sonrası peş peşe denize doğru iki dağ geçidi…

Ara sprint kapısı geride kalırken sıfır rakımdan 800 mt rakıma doğru uzanan Puerto de Alisas dağ geçidi selamlayacak pelotonu.

Deniz kıyısından tekrar içeriye doğru, Solares kasabasından dönüldüğünde kendimizi Puerto de Alisas dağ geçidinin eteklerinde bulacağız: 700 mt rakıma konuşlu geçidin uzunulğu 10 km,  ortalama eğimi de %6! 160. km’de zirvesinden geçilecek dağ geçidi 13 km iniş sunsa da atak yapmak için çok erken zira günün son tırmanışı Alto de los Machucos zirvesine uzanan 7.2 km oldukça sert ve amansız.

Daracık ve de bozuk yollarıyla Monumento Vaca Pasiega, yani kutsal inek anıtına doğru uzanan Alto de los Machucos dağ geçidi…

Aralarında hafif dinlenme eslerinin bulunduğu Alto de los Machucos dağ geçidi betondan yapılma bozuk ve de daracık köy yollarıyla zirveye dek 7.2 km uzanıyor; ortalama eğimi neredeyse %9 civarında olan geçidin asıl zorluğu ilk üç km içinde %26’ya dek varan saçma sapan eğimleri ki, Calar Alto gibi zirvesi bulutlara yaslanmayan Alto de los Machucos bu yüzden favorilerin acıya karşı durup ataklarla şanslarını deneyecekleri, birlikte çalışanrak Team SKY ve Froome’u silkelemeye çalışacakları yer olacak… Tabii Angliru zirvesinden önce!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.