Strade Bianche 2018: Tozlu Yollarında Pedalladım da Geldim!

Arap ve İber Yarımadalarındaki haftalık turlarda genel klasman liderleri boy gösterir geçen haftaki Gelgian Cobbles Classics yarışlarıyla da gerçek anlamda sezon açılmışken şimdi Kıta Avurpasının ucuna, çizmeye uzanıyoruz: İtalyanın meşhur şarap bağları arasında toz, toprak, soğuk ve çamurla dolu bir mücadele var karşımızda. Huzurlarınızda: Strade Bianche!

Team SKY takımının Polonyalı fırsatgöz pedalı Michal Kwiatkowski yarışı geçen sene kendisine kazandıran ve Greg van Avermaeti silkeleyen atağını yaparken…

12 yıl önce Siena Bölgesindeki turizmi canlandırmak amacıyla düzenlenen yarış bu sene de tıpkı Omloop Het Nieuwsblad klasiği gibi UCI WorldTour sınıfına yükseldi. Brolio Castle, Toscana, Chianti ve Siena arasındaki kasabalar arasındaki L’Eroica yarışlarına ev sahipliği yapan üzüm bağlarını birbirine bağlayan köy yollarında pedallanan yarışı diğer klasiklerin alamet-i farikası haline gelen parke taşlı yollar, insafsız dik tırmanışlar, üstelik kimisi topuktan dize parke taşlarla döşeli, daracık yollar, kısacası cobbles, gent, hellingen… farkı parkurdaki toplamı 50-60 km’yi bulan yolların sıkıştırılmış topraktan ibaret olması.

 

Yağmur yağdığı zaman karşımıza Paris-Roubaix gibi bir cehennem çıkacağını şimdiden düşünebilirsiniz ki, son üç senedir kısık Mart güneşiyle bezeli ama temiz bir havada nispeten kuru geçen Strade Bianche bu sene bir hayli çetin hava şartları arasında pedallanacak.

Strade Bianche 2018 profili

Zira bu sene 184 km uzunluğundaki tek günlük yarış Sienadan başlayıp dolana dolana üzüm bağları arasında yeniden Sienada bitecek olsa da arada pedallanacak toplamda 60 km uzunluğundaki toprak yollar yer yer kar altında, haliyle çamura bulanmış Cadel Evans suratları göreceğiz gibi.

Geçen sene Michal Kwiatkowskinin zafere uzandığı lider grubu takip edenlerin hali pür meali…

Yarış son 2015 yılından beri elite kadınlar seviyesinde de pedallanmakta; tabii biraz kısa bir şekilde. Yarışın hem erkek hem de kadınlarda birçok favorisi olsa da öne çıkan iki isim 2016 yılında emeklilik öncesi üçüncü Strade Bianche zaferine uzanan Fabian “Spartacüs” Cancellaranın ismi verilen Monte Sante Marie sektörü ki, 122. km’de başlayacak sektör yaklaşık 12 km uzunluğunda ve atakların yoğunlaştığı yer olarak yarışta önemi büyük.

Strade Bianche klasiğinin üç kere kazanan Spartacüs Fabian Cancellaranın ödülü klasiği diğerlerinden ayıran toprak yolların en uzunu, 11.5km – Monte Sante Marie sektörüne isminin verilmesi oldu.

İkinci yıldızı da tabii ki Siena kentinin kalbine, Piazza del Campo Meydanına uzanan nizami kare boyutlarıyla parke taşlarla döşeli daracık tırmanış ki, ortalama eğimi %16’ya uzanan tırmanış toprak yollarla boğuşan pedalların zafer için vereceği son önemli sınav. Zaten Toscana yollarında deği de Piazza del Campo Meydanına uzanan tırmanışta ayakta kalan bitiş çizgisinden zafer pozuyla geçiyor! Tırmanış başlamadan atak yapmak önemli.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.