Giro102 7. Etap: Vasto → L’Aquilla, 185 km

Dünkü etapta neler oldu?

Ne olursa sonunda olur, heyecan Coppa Casarinelle tırmanışında yaşanır dediğimiz 238km uzunluğundaki etap kaçışa kalır dedik ve öyle de oldu: Giroya WildCard davetiyesiyle katılan ev sahibi Androni Giocattoli – Sidermec takımının 25 yaşındaki genç İtalyan pedalı Fausto Masnadanın zafere uzandığı etabın sonunda Maglia Rosa el değiştirdi.

Lotto-Visma takım halinde Roglic reyizin etrafında kale oluşturmuş kimseler popoyu görmesin diye. Fotoğraf: Fabio Ferrari/LaPresse

Henüz etabın başında kazaya karşışıp kalçasından yaralanan Primož Roglič kendini ve geriye kalan günlerde takımını daha da yormak istemediği için taktiksel olarak geride kalınca Pembe Mayo da el değiştirdi. Maglia Rosanın, San Marino etabına dek şimdilik sahibi UAE-Team Emirates takımının İtalyan pedalı Valerio Conti.

Coppa Casarinelle tırmanışında kaçış içinden karşı atakla tırmanışa başlayan Fausto Masnadayı takip eden tek içim Velerio Conti oldu. İtalyan birlikteliği bitiş çizgisinde de bozulmadı. Continin teklifi basit idi: Zafer senin, Maglia Rosa benim. Fotoğraf: Fabio Ferrari/LaPresse

Bir parantez açıp birlik halinde hareket eden pelotonu da tebrik edelim. Kaçış ile arasındaki farkı sürekli 7 dakika civarında tutan Lotto-Visma takımının temposuna isyan etmeyip Genel Klasmanda tehlike yaratmayan pedalların kaçışı takip etmesine izin verdiler ve San Marino etabına dek kimse Pembe Mayoyu alıp da ne kendisini ne de takımını yormak istemedi.

 

Peki bugünkü etapta bizi ne bekliyor?

 

Bir gün süren Adriyatik macerası sonrası Çizmenin ortasına, Abruzzo bölgesinin başkenine L’Aquilla kentine doğru uzanıyoruz. Vasto → L’Aquilla kentleri arasında pedallanacak 185km uzunluğundaki 7. Etap deniz kıyısından içeri geçişle birlikte yükselti arttıkça dalgalanmaya başlıyor.

Giro102 7. Etap profili dalgalandım da duruldum zaferi yücelere kondurdum diyor.

7. Etap için dünkü etabın 50km kısa versiyonu diyebiliriz. İki ara sprint kapısı Maglia Ciclamino için puan, genel klasman için mini mini bonus saniyeler dağıtırken beslenme saati sonrası başlayan 746mt rakıma konuşlu Cat2 sınıfı, daha çok otomobil tırmanış yarışlarından tanınan büklüm büklüm virajlarıyla Le Svolte di Popoli tırmanışında düne benzeyen etap zaferi için ataklar görebiliriz kaçış içinden.

Bitiş çizgisine uzanan son 50km de inişli çıkışlı bir profil sonunda puncheur ya da kaçış uzmanı pedallar zafer kovalayacaktır. Genel klasman liderleri de dünkü kadar zaman farkı yaratmadan çizgiyi geçer ya da oyunda bizde varız dün serbest zamandı, teneffüs bitti diyebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.