Giro102 12. Etap: Cuneo → Pinerolo, 158km

Dünkü etabın özeti

 

Peş peşe iki düz etap sonrası hafif dağlık bir geçiş etabı daha karşımızda. Dün Il Campionissimo Fausto Coppinin doğduğu toprakları selamladığımız 11. etapta üç İtalyan pedalın yarışın son 24km’sine dek kaçışla efsanevi şampiyonlarını onurlandırmasını izlemek bayağı güzeldi.

Marco Frapporti (ITA – Androni Giocattoli – Sidermec), Damiano Cima (Ita – Nippo Vinia-Fantini-Faiz), Mirco Maestri (ITA – Bardiani – CSF)

Heyecansız, olağan bir tempoda pelotonun sele üzerinde aktif dinlendiği günde zafere uzanan isim Lotto-Soudal takımının Cep Roketi Caleb Ewan olurken Maglia Ciclamino sırt değiştirdi: 10. etabın sonunda karıştığı kazada ciddi yaralanan Bora-Hansgrohe takımının Alman Panzeri Pascal Ackerman etabı Arnaud Démare arkasında bitirince mayo Groupama-FDJ takımının Fransızına geçti. Maglia Rosa hâlâ Valerio Conti (UAE Emirates Team) sırtında.

 

Dağlara gel dağlara

Alp Dağlarının kıyılarından geçip de Çizmenin kuzeyine uzanacağımız geçiş etabı Cuneo → Pinerolo kentleri arasında pedallanacak. 158km uzunluğundaki etabın sonunda bizler sprint bitişi beklese de geride bıraktığımız 11 etap boyunca dikkate alınmayan gök mavisi dağların kralı mayosu yani Maglia Azzurra için esaslı puanlar dağıtılmaya başlanacak.

Giro102 12. Etabın ortasında var bir çıkıntı, sonu çok can yakmayacak.

 

Dalgalı bir profile sahip etabın tek çıkıntısı Montoso geçidi. Zirvesinden 126. km’de geçilecek yolu büklüm büklüm Montoso tırmanışının uzunluğu net 9km ve ortalama eğimi de %9. Sonrasında alabildiğince kaçışa açık bir iniş ve peşinden tek başına mücadele edilecek bitiş çizgisine uzanan bir düzlük var ama gün içinde ikinci kez geçilecek Cavour kentinini geçer geçmez konulmuş ara sprint kapısı bu kaçışa izin vermez gibi. Pedallar sprint için dönerken bize kalan dağlık etapların ön açılışı olacak.

Bu kazıdaki tüm yazım hataları en büyük destekçim ve denetçim Esraya adanmıştır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.