Giro102 18. Etap: Valdaora (Val di Sole) → Santa Maria di Sala, 222km

Kaçarken atak yapıp da kazananlarda bugün zaferin adı: Nans Peters! Bu Ag2r la Mondiale takımının 25 yaşındaki Fransız pedalın kariyerindeki ilk büyük tur ve profesyonel etap zaferi.

181km uzunluğundaki etabın başlarında kaçış denemeleri olsa da genel klasman için tehlike arz etmeyen 18 kişilik zafere aç pedallardan oluşan kaçış grubu 140km kala oluşabildi. Maglia Rosa grubunun zaman farkını 4-5 dakika arasında tutarak kaçış grubuna alın kazanın şu etabı biriniz, biz son 2km’de eğimin sertleştiği yerde kılıçları çekeceğiz demesiyle Nans Peters 16km kala kaçış içinde yeterince dinlendiğini hissetmiş olmalı ki atağını yaptı ve karşı atakta gelmeyince aldı yürüdü zafere doğru. 

Etabın geniş özeti

Genel klasmanda ise son 3km kala Astanalı John Hirt peloton önüne gelip Angel Lopez için çalışmaya başlayınca Maglia Rosa grubu tempo ve eğimin sertleşmesiyle birlikte dağılmaya başladı. Ancak Hirt yaptığı tempoyla kendi lideri Lopezi de silkeleyince atak Movistarlı Landaya yaradı ve karşı atakla birlikte yükselttiği tempo tamamı ile Roglicten zaman çalmaya Carapazı ateşlemeye yönelikti ve başardı da! Bitiş çizgisinden Roglicin 19 aniye önünden geçen Landa anladık ki gözüne podyumun üçüncü basamağını kestirmiş.  

 

Düne göre bugünkü etap kolay ve dinlenme odaklı:

Dağlarda genel klasman için Nibali ve Movistar ortaklığıyla Roglicin defteri dürülürken biraz güneye, denize, yeniden denize doğru uzanıyoruz, istikamet Venedik! 

 

Giro102 18. Etap diyor ki sallan yuvarlan gel bana Maglia Ciclamino aha burada.

 

Valdaora komününden başlayıp pencereyi açınca Venedik manzaralı Santa Maria di Sala kasabasında  sona erecek 222km uzunluğundaki etap geriye kalan bir avuç sprinter pedalı sevindirirken peşpeşe kaçışın kazandığı Maglia Rosa avcılarının yorulduğu dağlık etaplar sonrası adeta bir dinlenme günü tadında pedallanacak. Zira koca etap yokuş aşağı diyebiliriz, peloton kocaman bir misketmişcesine 30. km geride kaldıktan sonra Santa Maria di Sala kasabasına dek yuvarlanacak. Elbet kaçışo lacaktır ama 195 ve 205. km üzerindeki iki ara sprint kapısındaki puan ve saniyeler altın değerinde olacağı için kaçışa pek de göz açtırılmayacak gibi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.