Giro102 21. Etap: Verona → Verona (Arena), 17km

Gizli Kraliçe etapta kılıçlar erken, hem de çok erken çekilince yeniden atanmış Cima Coppi zirvesine, Passo Manghene doğru seyir zevki artsa da ne zaman ki ataklar susturuldu gizli bir Team SKY ajanı girdi araya sanki: Ataklar kesildi ve Richard Carapazın egemenliği kabullenildi. 

 

Passo Croce d’Aune zirvesinde sona eren 194km uzunluğundaki 20. ve de Kraliçe Etabın sonunda Mikel Landa ve Pello Bilbao arasında yaşanan kıran kırana ikili yokuş sprint mücadelesinde son virajı içerden alan Bilbao kazandı. Astanalı tecrübeli İspanyol pedalın bu seneki ikinci Giro etap zaferi!

Etabın geniş özeti

 

Etabın bitmesine henüz 117km olmasına karşın Astana kalan tüm adamlarıyla birlikte Maglia Biancha Miguel Angel Lopezin önüne geldi ve favorilerden oluşan Maglia Rosa grubunu yaptığı tempoyla silkelemek ne kelime darmadağın etti! Öyle ki 13 kişilik gruptan geriye kala kala ilk beşli, Carapaz, Landa, Nibali, Roglic ve Lopez kaldı geriye. Maglia Rosa grubunun yüksek temposu kaçışı birer birer yakalarken Androni Giocattoli – Sidermec takımının İtalyan pedalı Fausto Masnada da geçit vermeyen Gavia sonrası yeniden atanan bu senenin Cima Coppisi 2047mt rakıma konuşlu Passo Manghen zirvesine doğru uçarcasına pedallıyordu.

 

Fausto Coppi ile aynı ismi taşıyan Fausto Masnada Il Championissimo adına verilen yürekli tırmanışçı ödülü Cima Coppiyi alarak hem İtalyan efsanesini hem de ismini onurlandırdı.

Lopezin bir atak denemesiyle beşliden geriye Maglia Rosa Carapaz ve uslu Landa kalırken Roglic ve Nibali atağı kesmenin inişte daha mantıklı olacağına karar verip kendi tempolarında geride kalanların kendilerini yakalamalarına izin verdiler. Neticede Lopezin yaptığı atak etabın sonuna etki etmediği gibi yapılması da sondan bir önceki etabı değil de daha çok ikinci haftanın başında yapılmalıydı; bu haliyle atak genel klasman favorilerinin bir birilerini tarttıkları silkeleme ataklarına benzedi, kalıcı olamadı. 

 

Lopez silkelemeye devam ediyor: Kolombiyalıyı takip eden Ekvatorlu ve onun İspanyol domestiğinin hemen ardından gelen İtalyan ve Sloven rakipleri birazdan artan tempoya dayanamayıp geride kalacaklar.

 

Passo Manghen inişinde bir birilerine kavuşan kaçaklar ve takipçilerin birlikteliği cılız birkaç atak denemesi dışında günün son tırmanışı Passo Croce d’Aune sürdü; ama burada 118. km’de yaptığı atakla ateşi yakan Lopezin de hakkını yemeyelim: Gariban Lopez son tırmanışta bir seyircinin kendisini istemeden de olsa düşürmesine dek sürekli sele üzerinde kımıl kımıldı, atak üzerine atak yaparak Carapazdan çok diğerlerinden zaman çalmaya çalıştı kendisini podyuma yükseltmek için ama kaza kendisine zaman kaybettirdi.

 

Richard Carapaz diyor ki fedaisi Mikel Landaya dur hele yeğenim az soluklan ben çalışırım senin yerine… Bi’zahmet be Carapaz, adam heder oldu senin Maglia Rosan çekip alınmasın diye sırtından zafere aç camgöz ve kartal tarafından.

Maglia Rosa Carapaz son 3km kala öne geçip lider grubu çekip takım arkadaşı ve de fedaisi Mikel Landaya etap senindir, geç soluklan ardımda dese de bitiş çizgisinden ilk önce geçip zafere uzanan isim Astanalı Pello Bilbao oldu akıllıca davranıp son dönüşte içeride kalarak.

 

Superman Lopez atak başında!

Mikel Landa günün kazananı olurken Richard Carapaz hiç olmadığı kadar güçlü göründü: Nibalinin birkaç cılız atağı neyse de yerinde duramayan Lopez her ayağa kalkıp atak yaptığında Landadan önce karşılık verdi ve hâlâ bir tehdit olan Roglici silkeleyerek yarınki bireysel zamana karşı mücadelesinde kaybedeceği zamanları telafi etti. Günün kaybedeni dün olduğu gibi bugün de Primoz Roglic oldu, Landa ve Carapazın, Nibali ve Lopezin ataklarına cevap veremediği gibi tutunamadı da. Yarınki zamana karşı mücadelesinde bugün kaybettiği podyumun üçüncü basamağı için mücadele edecek.

 

Ve son etap: Verona da bir başkadır mücadele zamana karşı

Kopacak dana kuyruğu kalmadığına göre bugünkü zamana karşı etabında olacaklar belli: Richard Carapaz sırtındaki Maglia Rosaya karşın 2017 yılının son etabında Quintananın Dumouline karşı yaşadığı gereksiz stres ve gerginliği delip geçerse 2019 Gironun şampiyonu diyebiliriz.

 

Giro102 21. Etap: Veronanın sivrisi

Son etap… Verona kentindeyiz. Şehrin merkezinden başlayacak 17km uzunluğundaki zamana karşı mücadelesi şehrin daracık sokaklarında 30 dönüş ve zirvesinden 9.5km’de geçilecek Torricelle tepesi aşılıp Arena di Veronada, şehrin kalbindeki amfitiyatroda sona erecek.

 

M.S 1. yy’da inşaa edilen Arena di Verona türünün en iyi korunmuş örneği.

Etap kısa: 17km, haliyle umudumuz Sloven Kartalı Roglic kendini yırtsa da bir fark yaratamayacak Maglia Rosayı Richard Carapazın sırtından çekip almak için. Bugünkü etap 2015 yılında Alberto Contadorun Treviso  ›  Valdobbiadene kentleri arasında pedallanan 59.4km uzunluğundaki zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanan 14. etapta bir önceki gün Maglia Rosayı ele geçiren Fabio Aruya 3 dakika, o zaman Astananın fedaisi Mikel Landaya attığı 4 dakika üzerindeki gibi bir fark yaratacak kadar uzun da değil.

Haliyle Torricelle sivrisi dışında etabın tümüne yayılan kısa aralıklarla 30 dönemeç ve keskin köşenin önemi büyük, fark yaratılacaksa burada ve arenaya uzanan düzlükte yaratılacak, sonrası ise Infinito Amore! 

 

Bu yazıdaki tüm yazım hataları bilerek olduğu gibi bırakılmıştır

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.