TdF2019 6. Etap: Mulhouse → Planche des Belles Filles

Dünkü etapta neler olmuştu?

Colmar kentinde sona eren 175km uzunluğundaki mücadelenin sonunda dişli rakiplerinin önünde bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim Bora-Hansgrohe takımının Slovak sprinter pedalı Peter Sagan! Pelotonun yaramaz çocuğu sırtında Maillot Vert ile kariyerindeki 8. etap zaferine uzandı böylelikle; kaza bela, diskalifiye olmazsa şimdiden kimselere yeşil mayoyu kaptırmayacak gibi Sagan.

TdF2019 5. Etap Sonuçları
SVK 1 SAGAN, Peter (BORA - HANSGROHE)         4:02:33
BEL 2 VAN AERT, Wout (JUMBO - VISMA)         
ITA 3 TRENTIN, Matteo (MITCHELTON - SCOTT)      
ITA 4 COLBRELLI, Sonny (BAHRAIN - MERIDA)       
BEL 5 VAN AVERMAET, Greg (CCC)

Etabın öne çıkan anları:

Julian Alaphilippe için etap uygun olsa da kendisi sarı mayo sahibi ve mimli birkaç gün daha, kolay kolay salınmaz peloton tarafından ki bugün kaçış uzmanı Thomas De Gendt bile iki kez kaçmaya çalıştı da “gel, gel, gel, gümüle gel…” dediler. Dananın kuyruğu yarın kopacak, farkların bu kadar yakın, favorilerin bu kadar formda ve Froomsuz olduğu zamanda Maillot Jaune ortada kalmaz.

TdF2019 5. Etap Sonrası Genel Klasman
FRA 1 ALAPHILIPPE, Julian (DECEUNINCK - QUICK-STEP)  18:44:12
BEL 2 VAN AERT, Wout (JUMBO - VISMA)           + 14
NED 3 KRUIJSWIJK, Steven (JUMBO - VISMA)         + 25
NZL 4 BENNETT, George (JUMBO - VISMA)         
AUS 5 MATTHEWS, Michael (SUNWEB)             + 40
COL 6 BERNAL GOMEZ, Egan Arley (INEOS)        
GBR 7 THOMAS, Geraint (INEOS)               + 45
ESP 8 MAS NICOLAU, Enric (DECEUNINCK - QUICK-STEP)    + 46
SVK 9 SAGAN, Peter (BORA - HANSGROHE)           + 50
BEL 10 VAN AVERMAET, Greg (CCC)              + 51

Hesabın dağlarla görülmeye başlanacağı günler yakındır!

Alsace bölgesini yavaş yavaş terk ederken Haute-Saône bölgesine doğru, Vosges Ulusal Doğa Parkının incisi Planche des Belles Filles dağının gölgesinden zirvesine zorlu bir mücadele bekliyor pelotonu. 

Bu sene Le Tour da 120-160km arası uzunlukta etap sayısı bir hayli fazla, üstelik kolay lokma da değiller! 160km uzunluğundaki 6. etap 106. Le Tour da ilk dağlık etap olarak karşımıza çıkıyor: Fransanın Almanya ve İsviçre sınırına çok yakın Mulhouse kentinden Vosges Ulusal Doğa Parkının içine doğru ilerleyen etabın bitiş çizgisi Planche des Belles Filles zirvesinde yer alıyor. Üç adet Cat1, ikişer de Cat2 ve Cat3 sınıfı tırmanış içeren etapta Giro yorgunu bacaklar pes edecek, akla kara belli olacak diyebiliriz.

TdF2019 6. Etap Profili: Cayır cayır yanmaya hazır ortalık.

TdF2019 6. Etap Profili: Cayır cayır yanmaya hazır ortalık.

Dün sadece kıyısından geçtiği Vosges Orman ve Dağlık bölgesini bugün avcı köpeği misali kolaçan edecek peloton: Etap başlar başlamaz pelotonu selamlayacak Le Markstein tırmanışının uzunluğu 14.2km ve ortalama eğimi de %5. 1176mt rakıma konuşlu zirve henüz geride kalmışken tepenin ardına saklı bir de Cat3 sınıfı tırmanışımız var: 1338mt rakımdan sana da merhaba Le Grand Ballon! Kısa dedik ama %8 eğim bacaklardaki yangıyı iyice arttırdı, neyse ki 17km iniş dinlenmek için iyi bir fırsat. 

Günün üçüncü tırmanışı 746mt rakımdaki Cat2 sınıfı Col du Hunsdruck eğimiyle de uzunluğuyla da eşit: 6.4km’de %6.4 eğim. Peloton günün seyri içinde Dağların Kralı Mayosunun da içinde yer alması muhtemel kaçışı takip ederek kolayca aşacaktır ismi yarı Fransız yarı Alman bu tepeyi de.

 

Etabın ikinci 1000mt üzerindeki tırmanışı Ballon d’Alsace 95.km’de başlayacak. 11 km uzunluğundaki tırmanışın eğimi ilk 7km içinde bir hayli sert ve genel klasman liderleri ve de kurmaylarından oluşan elit bir grup birlikte geçecektir burayı, tabii Team Ineos kırbacı vurup vurup tempo yapıp silkemeye girişmez de gösterin kendinizi demezse… Tırmanışın kalan 4km’si ise eğim %5 altına düştüğü için büyük yaprakla geçilecek düzlükte, en azından pro kalibrede.

Etabın sonuna dek geride bırakılacak iki tırmanış da (Cat3: Col des Croix, keşke abin Col de la Croix de Fer gibi ismin de cismin de heybetli olsaydı… Cat2: Col des Chevrères 9.5km, %5.4 eğim) pelotondan çok kaçışın arayı açıp fark yaratmaya çalışacağından düşünmesi gerekecek; zira zafer için acı, kan, ter ve gözyaşı şart!

Ama zirvedeki bonus saniyeler işin rengini değiştirebilir. Col des Chèvreres geçilir geçilmez etabın zirvesine ev sahipliği yapan ismi de kendisi gibi güzel Planche des Belles Filles eteklerine dek uzanan önce 9km uzunluğundaki iniş, peşinden de 5km’lik düzlükte; hangi amaçla inilirse inilsin, kaçışın zaferi genel klasman favorilerinin Maillot Jaune, fark atmak rakiplere önemli. 

İnişlerim çıkışlarım, zirvede bekleyen bonuslarım…

 

7km uzunluğundaki Planche des Belles Filles tırmanışının ortalama eğimi %7 olarak yazılsa da tabloya aslında görüldüğü gibi değil… İlk kez 2012 yılında Le Tour’da görücüye çıkan zirve tam bir kış sporları cenneti, bölgenin kayak turizmi merkezi. İlk 4km içinde peloton neredeyse daracık yollarda, ilk zirve bitişi olmasıyla birlikte çılgın bir kalabalık içinde %11 eğimle mücadele edecek; sonrası mı? Ara düzlükler olsa da anlık %20 şiddetinde eğimin acısı ancak zaferle, olmadı atılacak farkla gider ancak.

Unutursak kalbimiz kurusun: Planche des Belles Filles zirvesine toz toprak içinde duman kaldıra kaldıra uzanacağız çünkü yol yok!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.