Giro2020 6. Etap: Castrovillari → Matera, 188 km

Pelotonun kıyıdan kıyıya yolculuğu devam ediyor: Daha dün Sicilyacadan Çizmenin burnuna evrimsel bir sıçrayış yapmıştık ki 6. Etapla birlikte İyon Denizi kıyılarına varmadan önce medeniyetler beşiği Matera şehrine uzanıyoruz.

Ama önce dünkü etabın özetine bir göz atalım.

 

Valido di Montescuro tırmanışı sonrası bir dağ kasabası Camigliatello Silanoda sona eren 225 km uzunluğundaki 5. etabın sonunda bitiş çizgisinden geçen isim İtalyanları yeni yıldızı Filippo Ganna!

5. Etap incelemesini şu paragrafla kapatmıştık:

“Tam 22.7km uzunluğundaki Valico di Montescuro dağ geçidinin ortalama eğimi ise aradaki yalancı düzlükler şahidimiz olsun ki %6 bile değil! 1618 mt rakıma konuşlu dağ geçidi zirvesinden gök mavi mayo Maglia Azzurrayı taşımak isteyen cengaver bir kaçış ustası ilk sırada geçip hakedilmiş bir zafer için pedallayacaktır.”

Ultimo Kilometro!

Giro tarihinde pelotonu ilk kez selamlayan Montescuro tırmanışını şiir gibi çıkıp peşinden bitiş çizgisine uzanan inişli çıkışlı yolda zamana karşı moduna giren INEOS Grenadiers takımının genç İtalyan pedalı Ganna hakedilmiş zaferini Maglia Rosa ile taçlandıramamış olsa da takımı için bu zafer Geraint Thomasın kaybı sonrası yeni bir motivason oldu.

Kaçış ustası Thomas de Gent sürekli fırsat kollasa da kendisi peloton tarafından mimlenmiş birisi artık ve öyle kolay bırakmam onu denildi ve atağı uzun soluklu olamadı.

Favorilerin etabı kim kazanırsa kazansın geriye kalan bonus saniyeler bize yeter düşüncesiyle hafife aldığı Montescuro tırmanışıve sonrasında Ganna bu kolaycı düşünceye karşı gelip kaçışını yaptı adeta sisler bulvarına dönüşmüş Montescuro tırmanışının tam ortasında! İçinde bulunduğu kaçış grubuna karşı yaptığı atakla liderliği ele alıp rakımın yükseldiği her an zaferi taçlandırmak için mücadelesini ortaya koydu ve ikinci etap zaferine uzandı!

34 saniye sonra etabı bitiren favoriler grubu içinde 4 saniyelik zaman bonusunu Maglia Rosayı sırtında taşıyan João Almeida alırken kendisine en yakın dişli rakibi Vincenzo Nibaliyle arasındaki zaman farkını 1 dakikaya çıkarttı. Kısacası yarın yarış kitapçığında zorluk derecesi 2 yıldızla işaretlenmiş 188 km uzunluğundaki 6. Etap sele üzeri dinlenme günü şeklinde geçecek.

 

Açılışı göz korkutsa da 6. Etabın, peloton için kolay lokma… Muhtemelen tehdit oluşturmayan bir kaçışa izin verilecek ve ovaya inilince alayı yutulacak.

Castrovillari kömününden başlayan etabın ilk 60 km’si kıyıdan içeride hafif tepelerin etrafında dolana dolana inişli çıkışlı bir profilde pedallanacak; kurulduğu tarihlerin; Roma İmparatorluğu döneminin hâlâ izlerini taşıyan Matera şehrinde sıkı bir sprint mücadelesi izleyeceğiz.

Peloton sınıflandırılmamış iki beli aşıp son sürat tünellerden geçip Craco – Peschiera ovasına inecek. İkinci sprint kapısına ev sahipliği yapan bu kömün geride kalırken günün puan veren tek ama sonuca etki etmeyecek tırmanışı Millotta aşılarak etap sonuna doğru sprint trenlerinin oluşmasını izleyeceğiz. Bugun kaçışa ekmek yok, gün sprinter pedalların günü. Dileğimiz fotofinişsiz bir zafer!

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.