Giro2020 11. Etap: Porto Sant’Elpidio → Rimini, 182km

Ve Sagan! Öyle bir zafer ki neredeyse 450 günlük açlığını sona erdirdi! 10. Etapta zaferin adı kaçış ustalarından öğrendiklerini yine onlara kâr koyup satan Peter Sagan!

BORA-Hansgrohe takımının tecrübeli Slovak pedalı Sagan zaten hep formda idi ama aklından bir türlü ya geçilirsem, ikinci olursam korkularını atamadığı için yeniliyordu.

Ultimo Kilometro

 

Bugünkü etapta hem pelotonu hem de Girodaki öcüsü Arnaud Demare’ı mağlup eden Sagan Covid-19 gölgesinde takımların birer ikişer çekildiği dinlenme günü sonrası sosyal mesafe nasıl korunurmuş gösterdi adeta!

Etabın öne çıkan anları

Pelotondan çok FDJ – Groupama takımı Maglia Ciclamino mücadelesinde ibrenin Sagandan yana dönmesine izin vermemek için kaçış grubunu tempo yaparak yakalamaya çalışsa da bunun imkansızlığını anlayınca takibi bıraktı ve peloton aktif dinlenmeye geçti. Saganın bitişe 12.2km kala son tırmanışta yaptığı atağa Ben Swift karşılık veremeyince tıpkı De Ronde 2016 zaferindeki gibi zirveyi aşar aşmaz tek başına bitiş çizgisine doğru pedalladı. Tabii ki seyircileri de selamlamayı unutmadı!

Günün kazanan asıl ismi şüphesiz Maglia Rosa sırtında neredeyse Sagan ile aynı yerde atak yapıp Pelotondan kopan João Almeida idi; zira etabı üçüncü sırada bitirip bonus 4 saniye alarak dünkü zaman kayıplarını telafi etti.

11. Etap bize gösteriyor ki İtalyanlar Covid-19 salgını boyunca turizm gelirlerinden bayağı etkilenmiş, yoksa bu kadar Adriyatik kıyısı içeren etabın başka açıklaması olamaz!

 

Kıyı boyunca gezelim Adriyatik kıyısına konuşlu kasabaları öğrenelim temalı gezintimiz devam ediyor: Porto Sant’Elpidio → Rimini kömünleri arasında pedallanacak 11. Etap 182km uzunluğunda. Profilde ayıp olmasın diye söyle bir tepecik var aşılacak, o da az biraz kıyıdan içeri girip yeniden sahile inmek için zaruri aşılması gerekli. Düz başlayan etap kıyı boyunca dümdüz ilerleyip sprint mücadelesi ile sona erecek. Ancak darbeli matkap misali sarsıcı bir dizi tırmanış içeren 12. etap öncesi organizasyon böyle bir etabı uygun görmüş. Kaçış da peloton da pekala dinlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.