Giro2020 19. Etap: Morbegno → Asti, 258-108=150km

Passo dello Stelvio!

Ululardan ulu Stelvio!

Ne denebilir ki başka! Yer aldığı her sene yarışın kaderini belirleyen Stelvio zirvesi yine yaptı yapacağını ve Maglia Rosa sort değiştirdi! Dağların kralı puanları ve daha çok etap galibiyeti için oluşan mimli kaçış grubunun hareketliliğini Stelvio eteklerinde dizginleyen peloton tırmanış başlar başlamaz INEOS Grenadiers ve Team sunweb takımlarının temposuyla bir anca macun misail inceldi, inceldi ve Stelvionun büklüm büklüm yollarında 3. etaptan beri Maglia Rosa taşıyıcısı João Almeidanın tutunamayanları oynamasıyla koptu gitti.

Etabın öne çıkan anları

 

Rohan Dennis Cima Coppinin fatihi olurken genel klasmandaki yeri daha sağlam takım arkadaşı Tao Geoghegan Hart için çalıştı ve Cancano Gölüne uzanan bitiş çizgisine ev sahipliği yapan günün son tırmanışında pilini bitirdi. Ancak bu güç gösterisi Sunweb takımının Maglia Rosa mücadelesinin ikinci sırasındaki lideri Wilco Kaldermanı silkelese de takım arkadaşı Jai Hindleyin zafere uzanmasına engel olamadı. Genç Avusturalyalı yenilmezliğin timsali olarak ilk büyük tur zaferine Giroda uzanırken aynı zamanda lideri Kaldermanın sadece 12 saniye gerisinde ikinci sıraya yerleşti. Tao Hart ise Thomasın erken vedası ile INEOS Grenadiers takımı için adeta yeni bir umut oldu.

Ultimo Kilometro

 

Joao Almeidanın yedinci sırada tamamladığı etap sonunda Maglia Rosanın yeni taşıyıcısı Sunweb takımının Hollandalı lideri Wilco Kalderman! Ancak pedalını denk alması şart, zira 19. etabun Fransadaki kısımları, Colle dell’Angelo ve Col d’Izoard, Covid-19 salgını nedeniyle etaptan çıkartılınca pelotonun bahtına üç kez Colle del Sestriere dağ geçidini tırmanmak düştü ki, yağışlı bir hava da Sestriere geçidini düşünmek korkunç! Neredeyyse tamamı sıkıştırılmış ve yer yer dağınık toprak yoldan oluşan bu dağ geçidi en az Stelvio kadar Maglia Rosanın kaderini belirleyici olacak!

Kalderman bir düşüp bir yakalasa da öndekileri, lider üçlünün temposu kendisine fazla geldi ve kendi temposu ile yarışı bitirdi.

Karlı yollarını aştım da geldim misali peloton yüzünü kuzeye döndüğü anda alçak tepelere, yüksek geçitlere kar egemen olmaya başladı. Soğuk hava herkesi etkilese de gözü zafere kilitlenmiş lider üçlü ve takipçilerini daha radikal kararlar almaya ittiği için fazlasıyla etkiledi.

 

Bugün ise 258km uzunluğuyla düz profilde geçilmesi beklenen sprint etabı sağanak yağış ve soğuk yüzünden pelotonun moralini bozunca sesler yükseldi ve etap 110km kısaltıldı. Morbegno komününden başlayacak transfer etabında yolculuk sele üzerinde değil de otobüs koltuğunda yapıldı. Asti komününde bitecek etap düz bir profilde. Yağmurlu havanın elverdiği ölçüde sprint mücadelesi izlerken Wilco Kalderman Maglia Rosa ile hava turu atacaktır. Tahminler tüm mayo sahiplerinin yarınki etap için dinlenmek isteyip etabı kaçışa, kaçışa karşı atak yapan isyankarlara bırakacağı yönünde.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.