Giro2021 15. Etap: Grado → Gorizia, 145 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Bulutlara yaslanmıştı Zoncolan, bekliyordu kendisini fethedecek kişiyi… O kişi neden bir İtalyan olmasın? Monte Zoncolan zirvesinde hacı olan isim EOLA-Kometa takımının genç İtalyan pedalı Lorenzo Fortunato olurken günün en kazançlı ismi iddialıları tam gaz silkeleyen Maglia Rosa sahibi Egan Bernal!

Son 1 km

 

Pelotonun izin verdiği andan son tırmanışa, Monte Zoncolan dağ geçidine dek 11 kişiden oluşan kaçış grubu olsun, Astana – Premier Tech takımının liderleri Alexadre Vlasov için Forcella Monte Rest zirvesinden inişte yaptıkları tempo olsun, INEOS Granadiersin takım halinde elit pelotonu kontrol etmesi olsun birçok atak gördük. Özellikle de Astananın atak ve temposunun Monte Zoncolanın %20 üzerinde seyreden sert eğiminde duvara toslaması günün hüsranı olurken Egan Bernal gördük ki takımı olmadan da Maglia Rosayı savunacak güçte!

Etabın öne çıkan anları

 

Slovenyalı Jan Tratnik bir ara kaçışa karşı atak yapıp zirve yolunda 11 km kala bitişe liderliği ele geçirse de bu tek başınalık 3 km sonra Lorenzo Fortunatonun kendisini yakalamasıyla ikili bir mücadeleye bıraktı yerini. Bitiş çizgisine 2.3 km kala İtalyan Fortunato hacı olabilmek için tüm gücüyle bilinçsizliğe yol alan bir mücadeleyle pedallamaya başladı Monte Zoncolan zirvesine doğru…

Egan Bernalin zirveye uzanan son 1 km’si

 

Eğimin sertliğini şu şekilde ifade edelim. Fortunato ile karşı atak yapıp silkelediği Tratnik arasındaki fark yer yer 150 metreye, hatta ikili aynı kare içinde 50 metreyle birbirini takip etse de fark bir türlü kapanmadı ve sisler altında bitiş çizgisinden zafere pedallayan isim Fortunato oldu. Elit peloton içindeyse 1 km kala bitişi Simon Yates öne çıkıp atak yaparak Bernali koparttı ve ikili birlikte kahır mektubu yaza yaza pedallarken Bernal o kadar güçlü devam etti ki, Yates silkelenmekten kurtulamasa da günün en kazançlı ismi oldu genel klasmanda ikinciliğe yerleşerek!

 

 

Gelelim bugünkü etaba…

Dünkü Zoncolan sonrası, yarınki kraliçe etap öncesi bacaklar biraz dinlensin diye lütfedince organizatör RCS bahar klasiği tadında bir dinlence etabı var karşımızda: Dolomit Alplerini İtalya ile paylaşan Slovenyaya üç kez girip çıkıyoruz, ama başladığımız yere geri dönüyoruz: Grado kentinden başlayan 15. etap İtalya ile doğal sınırdaş Sloven tepesi Gronje Cerevoyu üç kez tavaf edip Gorizia 145 km sonra kentinde sona erecek.

Giro2021 15. Etap profili: Görece kolay bir etap, sprinterler kovalar kaçış kazanır.

 

Görece kolay diyebileceğimiz profildeki etap sprinter pedalların kaçışı kovalamacası, genel klasman iddialıları ve domestiklerinden oluşan elit pelotonun dinlencesi, grupettodakilerin de arkada ense yapacakları bir tempoda geçecek gibi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.