Giro2021 18. Etap: Rovereto → Stradella, 228 km

Dünkü etapta neler oluştu?
Sega di Ala zirvesinde sona eren 193 km uzunluğundaki etabın sonunda zafere uzanan isim Dan Martin!
Son 1 km

Israel Start-Up Nation takımının İrlandalı pedalına kariyerindeki ilk Giro zaferini getiren atağı Sega di Ala tırmanışının henüz başında, bitişe 10.4 km kala, içinde yer aldığı günün orijinal kaçış grubuna karşı yaptığı atak sayesinde uzanırken Maglia Rosa için işler hiç de iyi gitmedi! Dinlenme günü sonrası anladık ki Egan Bernal kısaltılınca kraliçelikten prensesliğe inen 17. etabı kazanmak için Passo di Giau tırmanışında varını yoğunu ortaya koymuş…

Böyle olunca da dün, etabın bitiş çizgisine de ev sahipliği yapan 11 km uzunluğunda ve ortalama % 10 eğime sahip Sega di Ala dağ geçidi tırmanışında iyi gørünmeyen, dahası kendi domestiğinin temposuna tutunamayan Bernal genel klasmanda kendisine tehlike arz etmeyenlerin kaçmasına izin verip Damiano Carusoyu yanında tutunca pedalı basan, atağı çeken kendisini silkeledi ve zaman çalmayı başardı: Simon Yates, Joao Almedia.
Etabın öne çıkan anları

Giro 2018 de 18 etap boyunca Maglia Rosa için savaşan Simon Yates, bu sene Bernale karşı bir hayli zaman kaybetmenin acısını bu etap sonrası derinden hissetmiştir. Günün kazananları “Şahları da vururlar” diyerek elit peloton içinden Sega di Ala tırmanışının sertleştiği, eğimin %10-18 arası gidip geldiği noktada, bitişe 3 km kala atak yapıp kopup giden Almedia ve Yates ikilisi olurken kaybedeni de Bernal ve talihsiz bir şekilde kazaya karışıp kendisini günün sonunda genel klasmanda 10. sırada bulan Giulio Ciccone oldu. Remco ise aynı kazada bir hayli hırpalanmıș ki, etap sonunda Giroya elveda dedi.

Gelelim bugünkü etaba…
Peş peşe geçilen iki dağlık etap sonrası, hoş arada bir de dinlenme günü olmasına karşın, peloton bir dinlenmeyi hak etti, en azından sele üzerinde: Karşımızda 228 km uzunluğunda bir transfer etabı var, sonu sprint ile bitecek.

Giro2021 230 km sınırına dayanan 18. etabın profili düz, neticede nehir havzasında pedallanacak, sıkı durun! Alplere doğru transfer oluyoruz!

Rovereto → Stradella komünleri arasında pedallanacak bu seneki en uzun, 228 km, etapta kayda değir bir tırmanış yok; amaç belli: Yeniden selam vereceğimiz Po Nehrinin beslediği bereketli topraklar üzerinde yaya yaya kuzeye, hesabın görüleceği son zirvelere doğru pedallamak.
Günün risksiz geçmesi muhtemel, hoş dün Bernal bayağı yorgun düşmüş görünüyordu. Bugünkü transfer Maglia Rosa sahibine sele üzerinde dinlenme imkanı tanıyacaktır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.