Le Tour de France 2021 1. Etap: Brest → Landerneau, 187km

Kaçışların zafere uzandığı pembe rüya Giro d’Italia geride kalırken bisiklet spor ve kültürünün temeli Le Tour de France huzurlarınızda!

Geçtiğimiz sene takvimdeki yeri kaymış olsa da bu sene Le Tour yerli yerinde. Bretonyadan başlayan Le Tour ilk hafta bitmeden Jura dağlarına sırt veren Alplere uzanıp kısa bir merhaba dedikten sonra asıl misafirliğini Pirenelerde yapıp Masif Centrali de tıpkı kuzeyi pas geçtiği gibi Pariste sona erecek. Böylesine hızlı bir haritada yığınla geçiş bölümleri, transfer etapları ve bol bol dağ geçişleri var. 23 günün ve 3144 kilometrenin sonunda ise tabii ki Maillot Jaune!

Vive le Tour!

 

Açılış etabı

Atlantik Kıyılarındayız, Bretonya toprakları içinde geçireceğimiz dört günden ilki 187 km uzunluğunda. Brest → Landerneau kentleri arasında pedallanacak açılış etabı panache yanı kuvvetli Fransız pedallardan birisi etabı kazansın da Sarı mayoyu taşısın sırtında diye tasarlanmış: İnişli çıkışlı profildeki etabın bitiş çizgisi 3km uzunluğunda ortalama eğimi %6 civarındaki bir tepeciğe konuşlu…

Le Tour 2021: Açılış etabı profili: Fransızlar için özel tasarlanmış!

Etap beni gökkuşağı mayosuyla Julian Alaphilippe kazansın diyor.

Etap sonu

Breton topraklarındaki Grand Depart heyecanı müthiş olsa da heyecan sosyal medyada 15 saniye yer alacağım diye çırpınanlar yüzünden bombok sonuçlara yol açtı… Evet, Fransa Turunu bir yıl beklersiniz ve geçip gider, bu biz seyirciler, hayranlar ve bu spora tutkuyla bağlı kalıp saygı duyanlar için geçerlidir. Sporcular için ise Fransa Turu ilk haftada kazanılmaz ama ilk günden kaybedilebilir!

187km sonunda Landerneua kentinde sona eren açüılış etabında zaferin adı kazalardan etkilense de Deceunnick – Quick Step takımının Fransız pedalı Julian Alaphilippe!

Son 1 km

 

Nitekim yaşanan kazalar birçok favori ismin hem kendisini hem de takımlarını etkiledi: Kazaya karışan bir lider, genel klasman iddialısını en çok yaralayan kazada aldığı hasar değil domestiğini kaybetmektir… Kazalar öyle büyüktü ki Julian Alaphilippe gökkuşağı mayosu ile uzandığı zaferi bile gölgeledi. 

Etabın öne çıkan anları

 

Etap sonu genel klasman

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.