Le Tour de France 2021 3. Etap: Lorient → Pontivy, 182km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Ne etaptı ama!

Atak üzerine atak, yine, yeniden ataklar izlediğimiz zorlu ve kırıcı Mûr-de-Bretagne Guerlédan tepeciğinde sona eren 183 km uzunluğundaki 2. etabın sonunda zafere ve de Maillot Jaune uzanan isim Mathieu van der Poel!

Mur-de-Bretagne Guerledan zirvesinde bir kutsal adanmışlık! Zaferin adı: Mathieu van der Poel

Alpecin-Fenix takımının uçan ve uçuran, müthiş yeteneği Hollandalı genç pedalı van der poel belki açılış etabında istediğini yapamadı ama bugün yaptıklarıyla kendini ilk Fransa Bisiklet turunda sarı mayoya uzanarak kanıtladı, ispatladı: Tabii ki dedesi Raymond Poulidora karşı! Merci Poulidor, Merci Poupou!

 

 

Dün çok istediği halde hem etap zaferini hem de Sarı Mayoyu Fransız pedal Julian Alaphilippe kaptıran Mathieu van der Poel bugün Sarı Mayoyu sırtına geçirmek için etap boyunca dağıtılan tüm bonus saniyeleri yaptığı ataklarla aldı ve ikinci kez geçilen Mûr-de-Bretagne duvarının son 1 km’sinde yaptığı atakla tüm pelotonu silkeleyerek zafere uzandı. Hem Mûr-de-Bretagne ilk geçilirken, hem de etap sonundaki bonus saniyeler ve genel klasmanla arasında açtığı farkla birlikte Sarı Mayoya uzanan Mathieu van der Poel etap sonunda bu sporu neden sevdiğimizin ayaklı kanıtıydı. Etap biter bitmez Sarı Mayoyu aldığın öğrenince gözyaşları içinde iki sene önce vefat eden dedesi Raymond Poulidora adadığı zaferini kutlamaya çalışırken kendisini ilk tebrik eden de günün Maillot Jaune taşıyıcısı Julian Alaphilippe ve geçtiğimiz senenin şampiyonu Tadej Pogačar oldu.

 

Etabın öne çıkan anları

 

Genel Klasmanda Sarı Mayo Mathieu van der Poel sırtında olsa da kendisi Tokyo Olimyipatlarına katılacağı için emanetini güzelce taşıyacaktır gittiği yere kadar. INEOS Granadiers, Tadej Pogačar ve Primož Roglič arasındaki savaş daha ilk günden kızışmaya başladı. Tadej Pogačar ve Primož Roglič dağıtılan her bonus saniyeyi alarak minik de olsa zaman farkları yaratmaya başladılar. 5. Etapta pedallanacak bireysel zamana karşıda ikiliden biri Sarı mayoyu giyecek gibi.

 

 

Gelelim bugünkü etaba

Manş Denizi kıyılarını geride bırakıp Atlantik Okyanusuna doğru iniyoruz: Lorient → Pontivy arasında pedallanacak 3. Etap 182 km uzunluğunda. İnişli çıkışlı ama sonu düz profildeki etabın sonunda toplu sprint sürpriz olmayacaktır, neticede deniz kıyısına iniyoruz.

 

TDF2021 3. Etap Profili: Kıyıdan kıyıya uzandığımız bu günde son düzlük toplu sprint bitişine işaret ediyor.

Atılacak her sprintin yeşil mayoya doğru olduğunu unutmayın, ilk iki etapta mayolar genel klasman iddialılarınca alınmıştı çünkü. Bugün hak, gerçek sahibine geçecektir.

Sarı mayo için zahmetsiz ve korumacı, dahası gösterişli bir sergileme günü olacaktır. Van der Poel bunu sonuna dek hak etti çünkü!

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.