Le Tour de France 2021 15. Etap: Céret → Andorre-La-Vieille, 191km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Kaçışa gideceği, Le Tour 2021 rotası duyurulduğu günden beri belli olan 14. etabın sonunda zafere uzanan isim Bauke Mollema!

Etabın öne çıkan anları

 

TREK -Segafredo takımının 34 yaşındaki tecrübeli Hollandalı pedalı Mollema gün boyunca kaçışa girip zafere pedallamak isteyen onlarca pedalın dizginlenemeyen temposunu iyi okuyup, doğru zamanda yaptığı atakla hem de dağların kralı mayosu için mücadele veren Poels ve Woods ikilisini silkeleyip uzun soluklu kaçışını yaptı ve 2017 yılından sonra kariyerine ikinci Fransa Turu etap zaferini ekledi!

TdF2021 14. Etabın kazananı: Bauke Mollema

Genel klasmanda ise şaşırtıcı gelişmeler yaşandı diyebiliriz: Cofidis, Solutions Crédits takımının Fransız pedalı Guillaume Martin genel klasmanda 9. sırada başladığı günü, kaçışın nimetlerinden faydalanarak ikinci sırada bitirdi. EF Education – Nippo ikinci sıradaki liderleri Rigoberto Uran, Team Jumbo – Visma da başsı kalınca sarıldığı Jonas Vingegaard yerlerini korusun diye tempo yapsa da ne daha fazla pedalın kaçışa katılmasını, ne takip grubu oluşmasına ne de aradaki farkın kapanmasına engel olabildi. Guillaume Martinin ikinci sıraya yükselmesiyle kalan herkes bir basamak aşağı inmiş oldu.

Genel klasmanda son durum

 

Gelelim bugünkü etaba

Son iki etabı özetlersek: Önceki gün sprint, devrisi gün kaçış, yarını da sıkı bir kaçış ustası, belki bir ihtimal genel klasmanda halatı yukarı savuran bir isim… 

TdF2021 15. Etap: Dinlenme günü öncesi Andorradayız…

Fransadan Andorraya uzanan 191km uzunluğundaki 15. etabın profili bir hayli sert. Nasıl olmasın ki? 3 adet Cat1, bir de arada sıkışıp kalmış boyu atmamış Cat2 sınıflandırılmış dört tırmanışımız var, sondan bir önceki bu senenin en yüksek zirvesine ev sahipliği yapan (Souvenir Henri Desgrange) 2408mt rakıma konuşlu Fransa ve Andorra arasındaki doğal sınırı çizen Port d’Envalira dağ geçidi ortalığı gözlerken peşinden geçilecek Col de Beixalis çıtayı yükseltmek de ne irtifa kampında buralarda dolananları bile zorlayacaktır.

Ara sprint kapısı geride kalırkalmaz 8.4km sonra zirvcesine selam verilecek Montee de Mont-Louis geçidine usul usul tırmanmaya başlayacak pelotondan ataklar balayacaktır; kaçanlar içinde dünkü gibi Guillaume Martin ya da geçen pazarın ayırıl da gelen ismi Ben O’Connor misali genel klasmanda sıralamayı değiştercek isimler olursa UAE Emirates, EF Education – nippo ve Jumbo – Visma takımları dizginleri ele alacaktır.

Fransa ve İspanya arasını ayıran Pirenelerde kraliçesel bir etapta her şey mümkün olsa da etabın sonu zirvede değil de Col de Baixalis eteğine kurulu Andorre-La-Vieille kentinde sona ereceğinden genel klasmancılar dinlenme günü öncesi kendilerini saklayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.