#TdF2022 13. Etap: Bourg d’Oisans > Saint-Etienne, 193 km

Dağ fare doğurdu desek yeridir… Col du Granon zirvesinde yaşanan onca şeye, sırt değiştiren Sarı Mayoya, Tadej Pogocarın bugün çok farklı olacak açıklamalarına karşın çok sıkıcı ve etap izledik…

 

Col du Galiber eteklerinde başlayan kaçışın farkı koruyarak devam ettiği bir Alpe d’Hüez etabı izledik. Etap nasıl başladı ise, Jumbo-Visma kontrolünde öyle bitti… Kazanan mı? INEOS Granadiers takımının 22 yaşındaki İngiliz pedalı Tom Pidcock! Kendisi hem Le tour hem de Alpe d’Hüez tarihinin en genç kazananı!

 

Son 1 km

Etap başlar başlamaz oluşan kaçışa ek henüz 148 km kala içinde Pinot ve Roglicin de yer aldığı büyük bir grup Sarı Mayonun izin vermesiyle koptu ve kaçışla birleşip yürüdü gitti. Grup içinden Tom Pidcock yol alırken, bir 20 km sonra 4 kez Le Tour şampiyonu olmuş Chris Froome da takibe başladı ve tırmnaış şenlendi! Kaçaklar kendi başlarına elit peloton Jumbo-Visma önde, DSM ve INEOS Granadiers takımları arkasında belirledikleri tempoyla pedallarkensprinter yuvası grupetto da süpüre sürüne tırmanışlarda pedalladılar.

 

Pelotonun tüm kontrolünün Jumbo-Visma takımında olduğu gün boyunca belirlenen tempo dışına çıkılmadan Col du Galiber aşıldı, Col du Telegraphe inildi, Col de la Croix de Fer zirvesi tavaf edildi, baraj setlerinden geçildi, nehir boylarına inildi ve Alpe d’Hüez zirvesine uzanan böklüm büklüm yollar boyunca sıralanan, yolları adeta bir stadyuma, mabede çeviren bisiklet spor ve kültürüne sevdalı yüz binlerce seyirci selamlanarak pedalladı.

 

Ne zaman ki Alpe d’Hüez tırmanışına kaçış grubu başladı Chris Foome ve Giulio Ciccone ikilisi zaferi aklına koymuş Tom Pidcockun temposuna tutunamayıp geriye düşmeye başladı; tek takip edebilen Güney Afrikalı Louis Meintjes olsa da onun da gücü yetmeyince bitime 10 km kala yaptığı atağını sürdüren Pidcock mabedin yollarını rahatça aşıp zafere pedalladı.

Alpe d’Hüez tırmanışına Sarı Mayo Vingegaardı korumak için yemin eden fedailerle giren Jumbo-Visma takımının sarı trenine karşı INEOS Granadiers Geraint Thomas ve Adam Yates ikilisi ile tutunmaya çalışırken Beyaz Mayosu sırtında Tadej Pogocar da Majka ile pedallıyordu. Wout van Aertin vahşi temposu ile iyice küçülen elit pelotondan geriye kalanları silkemek de Roglice kalınca görevi Sep Kuss devraldı.

 

Etabın öne çıkan anları

Dutch Corner geride kalır yol biraz açılır eğim dalgalı bir şekilde bir sert bir ymuşarken son 3,5 km kala bitişe, Pogocar atak yapıp öne fırladı, Sarı Mayo Vingegaard da peşinden; ama istediğini elde edemeyen Pogocar silkeleyemediği gibi farkı da açamadı arkadakilerle.

Sıralı tam liste

Öyle ki bir fırkete sonrası Thomas ufukta görünürken Sep Kuss da liderinin yanında bitti. Kuss ve lideri Sarı Mayo Vingegaard, Geraint Thomas ve Tadej Pogocar dörtlüsü emin pedallarlar fırketeleri eksilitrken Flamme Rouge henüz ufukta görüneyazmışken bir atak denemesi daha yaptı Pogocar ama yine mümkün olması silkelemek Vingegaardı. Baktı ki olmuyor, hiç olmazsa denedim be abi deyip Vingegaardla, Sep Kussla konuşa konuşa bitiş çizgisinden geçtiler. Birbirilerinden kopamayan bu dörtlünün atak ve karşı atakları dünün kazanan isimleri Adam Yates, David Gaudu, Nairo Quintana ve Romain Bardeti geriye düşürüp zaman kaybettirdi.

 

Gelelim bugünkü etaba

Alpler geride kalırken yüzümüzü Pirenelere dönüyoruz; ama önce birkaç geçiş etabıyla pelotonun sakinleşmesi, belki de sele üzerinde dinlenmesi gerekli… Bu yüzden Bourg d’Oisans > Saint-Etienne kentleri arasında pedallanacak inişli çıkışlı bir profile sahip 192,6 km uzanıyor pelotonun önünde 13. Etapla birlikte.

Dünkü etabın tam ortasında yer alan Col de la Croix de Fer dağ geçidinin güney eteklerine kurulu Bourg d’Oisans komünnden hareketle Avrupanın yüksek yüksek tepelere ev kurulmuş sayılı kentlerinden Saint-Etienne kentine, Massif Central bölgesinin kıyısına, nehirlerin sonsuzluğuna doğru yol alıyoruz. Saint-Etienne kenti taıdık gelebilir, zira Zebraska Yayınlarının dilimize kazandırdığı yazar Paul Fournelin bisiklet spor ve kültürüne dair anıları, yaşadıkları ve maceraları nı akıcı ve sade bir dille kaleme aldığı Bisiklete Övgü, Besoin de vélo, kitabı tam da burada hayat buluyor.

Genel klasmanda pek değişikliğe yol açacak bir etap yok karşımızda, içerdiği dört tırmanışı da bırakınız kaçsınlar, bırakınız kazansınlar söylemine uygun hareket eden peloton Jumbo-Vismanın belirlediği tempo ile kaçışa bırakacaktır, ama şu da var ki kaç gündür dağlarda perişan olan zafere aç sprinter pedallar etabı kimseye bırakmayabilir de!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.