#TdF2022 19. Etap: Castelnau-Magnoac > Cahors, 188 km

Dün ne yaşandıysa bugün de aynısı ama bu sefer takımların adı farklı! Hautacam zirvesinde sona eren 143,2 km uzunluğundaki çilenin sonunda adını sarı mayonun tam kalbine yazdıran isim Jonas Vingegard!

 

Oluşan devasa kaçışın içine Laporte ve Van Aert ikilisini yerleştiren Jumbo-Vismanın planları etabın başında az çok belli idi: Kuss, Spandelles dağ geçidine dek çekecek, sonra Laporte ile buluşacak, son tırmanış Hautacam zirvesine doğru Van Aert roketleyecekti Vingegaardı…

Son 1 km

 

Tam olarak böyle olmasa da bir şeyler oldu! Her şey 2:18 dakikalık zaman farkının Pogocar üzerinde yarattığı baskının iradesinden de büyük olmasıyla başladı diyebiliriz… Zira dün tüm pelotonu bir bir silkeleyen Brandon McNulty bugün 42 km kala Sarı Mayo grubunun önüne gelip tempo yapmaya başladı, ama henüz 3 km geçti geçmedi Pogocar daha fazla dayanamadı ve takımı dahil herkesi döktü, ki Vingegaardın yanında dün kendini bugün için dinlenmeye alan Sep Kuss dışında ileri de iki domestiği, Laporte ve Van Aert olmasına karşın bu hamleyi yaptı! Cevap gecikmeden geldi ve karşı atakla birlikte Vingegaard hem Pogocarın peşine düştü hem de daha 1 km olmadan Sep Kuss ikiliyi yapalayıp atağı notralize etti. Zirveye yaklaşırken Pogocar yine atak yapsa da Vingegaard peşinden geldi. Et ve tırnak misali ikili Spandelles zirvesinden inerken 30 km kala önce Vingegaard neredeyse düşeyazıyordu: Son sürat inerken bir sola dönüş anında virajdan çıkıp da yol açılınca ayağa kalkıp pedallara yüklenince ürettiği güç yokuş aşağı hızla birleşip fazla geldi ve arka teker pati çekip havalandı; sol ayağını dışa alıp yeniden dengesini bulan Vingegaard devam ederken Pogocar çoktan gaza basmıştı bile…

 

 

Çok değil, ikili teker tekere inip birbirini kontrol ederken, çünkü Hautacam zirvesine 200 metre de olsa önce girmek sadece hız ve zaan açısından değil psikolojik üstünlük de sağlayacaktı, az önce Vingegaardın başına gelen bu sefer de Pogocarın başına geldi: Virajı geniş alan Pogocar sol içi boş bırakınca Vingegaard içerden dönüp çıktığı anda Pogocar yolun kenarına mıcırlı kısma girdi ve düştü! Kalkıp toparlanması ve yeniden seleye atlaması inişteki hızı kadar vardı… Pogocarın düştüğünü gören Vingegaard atak yapmayıp bekleyrek pelotonun yazılı olmayan kurallarını uygulayıp etik içinde kaldı, bu jenst karşısında Pogocarın teşekkür edip yara ve beresine aldırmadan sarı mayonun önüne geçmesi bu sporun güzelliğini gösteriyordu.

İkili zirveye doğru pedallarken bir anda gökten düşen bir elma misali Tiesj Bbenott ve Sep Kuss yetişti ve Van Aertin temposuyla silkelediği günün büyük kaçışından geriye kalanları istasyon yapma gereği duymadan birer birer geçip bir yenilmeyen, bir silkelenemeyen, bir havada karada o hep yanımda makinesi Wout van Aert ile buluştular. Peşindeki son iki kaçak Daniel Martinez ve Thibaut Pinotu da silkeleyen Wout van Aerti gören Sep Kuss görevini tamamlayıp gazı kaçan uçan balon misali pedal kesip geriye yaslandı ve 5,4 km kala zirveye Maillot Vert temposuyla Maillot Jaune, Maillot Blanc aynı kare içinde pedallamaya başladı… Ta ki, 4,4 km kalana dek: Pogocar tükendi ve tempoya cevap veremedi ve kazanın da etkisiyle etabı sadece bitirmeye odaklandı daha da fazla zaman kaybetmeden.

Etabın öne çıkan anları

3,7 km kala etabı alır mı dediğimiz Wout van Aert de tükendim, tükendim, tükendim artık şarkısı eşliğinde kendisini geriye bıraktı ve dağlara kümeden, kendisiyle barışık, önüne bir şey sunulmadan emeğiyle, alın teriyle, göz yaşıyla, yenilgileri ve düşüşleriyle Vingegaard saatlerdir bekleyen kalabalığı bişr makas misali yara yara zirveye, Temmuz ortası düşe, zafere doğru kanatlandı.

Chappeu!

Sıralı tam liste

Pireneler geride kalır Sarı Mayo yerini sağlamlaştırırken zamana karşı mücadelesi öncesi bir transfer etabı var karşımızda: Oksitanya Bölgesinin geniş ovalarında ferah ferah takılacak peloton, Maillot Jaune da gelecek güzel günlere inanarak pedallayacaktır.

Castelnau-Magnoac > Cahors komünleri arasında pedallanacak 19. Etap transfer etaplarının tüm özelliklerini barındırıyor: Dümdüz ve sıkıcı… Sarı ve Beyaz Mayo sahipleri ve takımları bırakızın geçsinler bırakınız yapsınlar söylemine uygun pedallayıp piknik havasında etabı tamamlayacaklardır; zira Pirenelerde üç gün neredeyse bir haftaya bedeldi! Sonraki gün bireysel zamana karşı mücadelesinde bacakların dinlenmesi gerek, peloton gönül rahatlığıyla zafere aç kaçaklara izin verecektir ama sprinter pedallar aynı düşüncede olmayabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.