#TdF2023 21. Etap: Pariste Son Tango

23 gün, 21 etap boyunca süren maceranın son günü Pariste, pedal pedala geçen Royal Sprint mücaelesinde kazanan fotofinişle Jordi Meeus!

Royal Sprintte kimin kazandığı fotofinişle belirlendi: Jordi meeus

 

La Flamme Rouge

 

Dylan Groenewgen, Jasper Philipsen, Jordi Meeus ve Mads Pedersen dörtlüsü aynı anda bitiş çizgisinden geçti, Meeus ve Philipsen son anda bisikletlerini öne doğru fırlattı ve kimin kazandığı fotofinişte belli oldu: Jordi Meeus! Büyük bir sürpriz! Açık ara farkla kazanmaya alışan Jasper Philipsen bu kez milim farkla kaybetmenin tadına vardı!

Yeşil Mayo Jasper Philipsen bu kez, milim farkla kaybetti!

 

Beklendiği üzere şenlik havasında başlayan son etapta Sarı Mayo Jonas Vingegaard, Yeşil Mayo Jasper Philipsen, Dağların Kralı Giulio Ciccone ve Beyaz Mayoda Tadej Pogacar pelotonun önüne gelip neredeyse bir 50 km boyunca birlikte rekabet olmaksınız pedalladı.

 

Bütün Mayolar Kardeştir

 

Le Tour Super Combatif, en savaşçı bisikletçi ödülünü jüri oylarıyla Victor Campanaerts, halkın oylarıyla Thibaut Pinot kazandı. Bu paye için Victor Campenaerts, Super Combatif ödülünü onurlandırmak için pelotondan kaçıp bir süre pedalladı.

 

 

Sonrası tüm mayo liderlerinin kol kola, yanyana, ayrı ayrı, ikili üçerli pozlar verip Jonas-Vingegaard ve Jumbo-Visma takımını şampanya ile kutlamalar yapmasıyla, Avusturalyalıların, İtalyanların, Blçikalıların adeta askerlik fotoğrafı çektirir gibi yan yana pedallamasıyla Parise girildi.

 

Jumbo-Visma, Wout van Aert hariç tüm takım Sarı Mayo zaferini kutluyor

 

Şanzelizede 8 tur sonra yaşanacak Royal Sprint öncesi başta Tadej Pogacar olmak üzere birçok isim yalancı kaçışlar ve sprintlerle son tura dek şenlik havasında pedallarken ne zaman ki son tur başladı, sprint trenleri geçit vermez oldu.

 

Etabın öne çıkan anları

 

Hiç kimsenin tahmin dahi etmediği bir anda Mads Pedersenin arkasından kendisine sol kulvar açılan Jordi Meeus, aynı şekilde Dylan Groenewgenin arkasından ok gibi fırlayan Jasper Philipsen ile aynı anda bitiş çizgisinden geçti.

 

 

İkili o kadar yakındı ki, milimetrik farkla bisikletleri son pedalda ileri fırlatan ikiliden Jordi Meeusun zaferi fotofinişle belirlendi. BORA – hansgrohe takımının 25 yaşındaki Belçikalı pedalı Jordi Meeus, böylece kariyerindeki ilk Le Tour zaferine uzandı.

 

Sıralı tam liste

 

Ve Podyum!

 

Beyaz ve Yeşil Mayo sahiplerinin açılış etabından son güne dek belli olduğu, ancak Maillot Jaune ve Dağların Kralı mücadelesinde kimin kazanacağı sorusunun son haftada çözüldüğü Le Tour de France geride kaldı. Üçüncü haftaya dek Vingegaard ve Pogacar ikilisinin arasındaki 10 saniyelik fark 16 ve 17. etaplarda derin bir şekilde Vingegaardın lehine açılırken, üçüncülük mücadelesi için dört isim birden mücadele etti: Adem ve Simon Yates ikizleri, bir umut Jai Hindley ve Carlos Rodriguez!

 

Maillot Jaune Jonas Vingegaard ve podyumun diğer ikilisi: UAE Emirates takımından Tadej Pogacar ve Adam Yates!

Tadej Pogacar katıldığı dört Fransa Bisiklet Turunda ilk iki sene şampiyonluk, son iki sene de podyumun ikincilik basamağında yer alırken, Jonas Vingegaard da üç katılımda bir ikincilik ve son iki senenin şampiyonu oldu. Vingegaard ve Pogacar daha ilk günden rakipsiz olduklarını dünyaya ilan ederken üçüncülük mücadelesinin çetin geçeceğinin sinyalleri ilk hafta sonunda ortaya çıktı. Yates kardeşlerden kim olacak, 2022 Gİro şampiyonu Jai Hindley zorlar mı, Carlos Rodriguez de fena deil, bu sene de Fransızlarda iş yok, Mikel Landa kendisini yine bulamamış derken herkesi ama herkesi şaşırtarak kariyerinin 10. yılında sonunda büyük balığı yakalayan Yates Kardeşlerden Adam, podyumun üçüncü basamağına hak etilmiş bir şekilde tırmandı!

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.