Tour de France 2023 Podyumu

Ve Podyum!

Beyaz ve Yeşil Mayo sahiplerinin açılış etabından son güne dek belli olduğu, ancak Maillot Jaune ve Dağların Kralı mücadelesinde kimin kazanacağı sorusunun son haftada çözüldüğü Le Tour de France geride kaldı. Üçüncü haftaya dek Vingegaard ve Pogacar ikilisinin arasındaki 10 saniyelik fark 16 ve 17. etaplarda derin bir şekilde Vingegaardın lehine açılırken, üçüncülük mücadelesi için dört isim birden mücadele etti: Adem ve Simon Yates ikizleri, bir umut Jai Hindley ve Carlos Rodriguez!

2020 yılından beri World Tour seviyesinde yarışan Carlos Rodriguez geçen sene La Vuelta a Espana 2022 de yaşadığı talihsizliğin bir benzerine bu sene Le Tour da yaşadı: INEOS Grenadiers takımının genel klasmanda kafası karışık geldiği, Egan Bernal mi Tom Pidcock mu, Le Tour da 14. Etabı favorilerin önünde kazanarak kendisini genel klasmanda yukarıya taşısa da bu yük ve tempo kendisine ağır gelmiş olacak ki, dişli rakipleri Yates Kardeşlerin kuvvetine karşı koyamadı ve beşinciliğe razı oldu.

Herkesi şaşırtan ise Bello Bilbaonun, 2022 Giro şampiyonu Jai Hindleyin de önünde genel klasmanda 6. olmasıydı ki, Hindley herkesi şaşırtarak 5. etabı kazanmış, Sarı Mayoyu bir günlüğüne de olsa sırtına geçirmişti.

Şaşkınlığı bir kenara bırakırsak Bahrain Victorious bu senenin en başarılı takımı diyebiliriz; Jumbo-Visma ve UAE Emirates takımları dışında; Alpecin – Deceuninck tek adam şovu yaptı bu sene, hariç tutuyoruz. Mikel Landanın liderliğinde, Gino Maderin kaybının acısıyla geldikleri Le Tour da üç farklı profildeki etabı üç farklı isimle (Pello Bilbalo -10. Etap, Wout Poels -15. Etap, Matej Mohoric – 19 Etap) kazanıp üzerine bir de genel klasmanda altıncılık elde ettiler!

 

Tour de France 2023 genel klasman podyumu: Sarı Mayo Jonas Vingegaard, Tadej Pogacar ve takım arkadaşı Adam Yates…

Yates Biraderler İdman Yurduna gelelim… Adam ve Simon ikizleri bu sene aile boyu mutluluk yaşadı. Büyük Britanyalı ikizler uzun yıllar Orica GreenEdge takımında birlikte yarışsalar da, kardeşliği bozup yuvadan ayrılan isim, 2021 yılında INEOS Grenadiers takımına transferle  Adam Yates oldu. Kardeş Simon haftalık turlar ve tek günlük yarışlardaki zafer, galibiyet ve başarılarının yanı sıra 2016 yılından beri üç büyük turda etap kazanıp, üstüne Giro d’Italia 2018 de 19. Etaba dek Pempe Mayoyu sırtında taşımış, La Vuelta a Espana 2018 şampiyonluğuyla kaybetmesini telafi etmişti. Simon kısmında zafer, galibiyet ve başarılar üç büyük tur ekseninde gelişirken Adam cephesinde ise haftalık turlar seviyesinde işler yürüyordu. INEOS Grenadiers takımının lidersizliği ve kendilerinin açtığı marjinal kazanımlar yolunda rakiplerinin bir hayli ilerleyip kendilerini geçmesiyle dominantlığını kaybedince Adam Yates de istediği gibi bir gelişim gösteremedi, 2021 ve 22 sezonunu haftalık tur galibiyetleri ile geçirmekle yetindi.

 

2023 yılında UAE Team Emirates kendisini, büyük rakibi Jumbo-Vismanın hiper domestiği Sepp Kuss karşısında süper domestik ve yol kaptanı sıfatıyla transfer etti. Anlaşmasının ve perde arkasının ne olduğunu bilmiyoruz ama gördük ki, UEA Team Emirates takım lideri Tadej Pogacar merkezinde sağlam bir takım oluşturdu: INEOS Grenadier takımından farklı olarak kendisine liderini koruyup kolladıktan sonra etap kazanma ve bireysel özgürlükler konusunda alan tanındı ki, açılış etabını kazanıp Sarı Mayoyu ilk dört etapta giyindi ve üzerine liderini desteklemeyi ihmal etmeden kendi genel klasman mücadelesi için çalıştı. Öyle ki, 17. ve 20. Etaplarda lideri için çalıştığından emin olduğu anlar tek başına kararlar alıp kendi hanesine çalıştı ve başarılı da oldu. Pariste 2014 yılından bugüne uzanan 10 sezonluk bir mücadelenin Genel Klasman üçüncülüğüyle taçlandığını görüyoruz. İlk iki zaten belliydi, Yates Kardeşler, Carlos Rodriguez, Pello Bilbao ve Jai Hindley adeta kendi içlerinde üçüncülük için ayrı bir savaş, ayrı bir Le Tour mücadelesi yarattılar!

 

Dağların Kralı Giulio Ciccone, mayoyu 15. Etaptaki ataklarıyla kazanmasını bildi.

Nielson Powless tam bir emanetçi olarak Maillot a Pois, yani dağların kralı mayosunu 15. Etabın sonunda Grand Colombier zirvesinde Giulio Cicconeye devrederken asıl mücadelede, Sarı Mayoda tansiyon başka bir seviyede idi.

 

Açılış etabından itibaren ara sprint kapılarına saldıran ve üzerine 4 etap kazanan Jasper Philipsen, kendi saf hızının yanı sıra takım arkadaşı Mathieu van der Poelin de son metrelere dek kendisini taşımasıyla Maillot Vert, yeşil mayoda rakipsiz olduğunu gösterdi. Anlaşılan Mathieu van der Poel ile sıkı bir anlaşma yapılmış: Bahar Klasiklerinde biz sana, Tour de France da sen de Jasper Philipsene destek olacaksın.

Açılış etabında UAE Emirates takımından Adam Yatesin sırtına geçirdiği Sarı Mayo 5. Etabın sonunda Jai Hindleyin etabı kazanmasıyla sırt değiştirdi; aynı etapta Hindley etabı kazanırken, Jonas Vİngegaard, son tırmanışta silkelediği Tadej Pogacara 53 saniye fark etıyordu. Ertesi gün, Cambasque zirvesinde Tadej Pogacar etabı kazanarak zaman farkını 25 saniyeye indirip kalan üç etapta farkı küçük ısırıklarla 17 saniyeye dek indirecekti.

2020 yılından beri Beyaz Mayoyu kazanan Tadej Pogacarın bu sene son senesi. Seneye 25 yaşına girecek Sloven pedal artık Beyaz Mayo klasmanında yarışamayacak.

Ancak Pogacarın, bu agresif stratejisi karşısında Jonas Vingegaard ve takımı Jumbo-Vismanın gerektiğidne zaman kaybetmeyi göze alarak katı ve kapalı bir savunma uygulaması işleri bozdu: Pogacar atak ve saldıran taraf olarak kendisini yorarken, takım olarak kenetlenen Jumbo-Visma savunmayı dinlenmenin gücüne çevirerek ilk haftayı sağlam kapattı.

 

2021 de zoraki ikinci, 2022 de şampiyon ve 2023 de yine, yeniden Sarı Mayo Jonas Vingegaard!

Sprinter pedalların ve kaçakların egemenliğinde geçilen ikinci haftanın sonunda Vingegaard ve Pogacar arasındaki fark 10 saniyeye dek düşse de mücadeledeki düğüm 16 ve 17. Etaplarda çözüldü: Combloux zirvesinde sona eren bireysel yokuş zamana karşı etabında Jonas Vingeaard, herkesi şaşırtan bir performanla 1:48 dakika ile Pogacarı alt ederek farkı açtı ve devrisi etapta, Mont-Blanc tırmanışında tükenen Tadej Pogacara 6 dakikaya yakın bir fark atarak Sarı Mayo mücadelesine nokta koydu!

Takımlar genel klasmanında Jumbo-Visma takımının şampiyonluğunda sadece sporcular değil, arkasındaki devasa orduya da ait: Mekanikerinden iletişim uzmanına, şoföründen aşçısına, masöründen lojistik amirine, direktörlerden doktorlara dek bir ordu emekçi var başarının arkasında!

Takım olarak da oldukça başarılı bir 23 gün geçiren Jumbo-Visma, geçen sene Sarı Mayoyu kazanmalarına karşın bu klasmanda istediklerini alamamıştı; ancak bu sene Sarı Mayoyu kazandıkları gibi takım klasmanında da lider tamamladılar.

 

Victor Campenartes sürekli kaçıp ataklar yapsa da Super Combatif için 18 ve 19. Etaplardaki çabası belirleyici oldu.

En savaşçı, mücadeleci pedal ödülü ise jüri oyları ile Lotto Dstny takımından Victor Campenaerts seçilse de Super Combatif için son Le Tour de France pedallayan Thibaut Pinot seçilebilirdi; zira emekli olacağından değil, bir Fransız olduğundan hiç değil, TiboPino gerçekten savaştı, mücadele etti, atak yaptı yakalandı, silkelenmedi, tutundu, devam etti, öne geçti, geriye düşürüldü derken hep sürekli göz önündeydi. Jüri oy vermese de halk oyu belli: Kalbimizdesin keçilere fısıldayan adam!

Ve aile…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.