Tour de France Femmes 2023 5. Etap: Onet-le-Château > Albi, 126,1 km

Dünkü Etapta Neler Olmuştu?

177,5 km ile turun en uzun etabında tek kişilik kaçışını zaferle taçlandıran isim Yara Kastelijn!

Tour de France Femmes 2023 4. Etabı kazanan Yara Kastelijn evinmekte haklı: Hem kendisinin hem de takımının ilk büyük tur etap zaferi.

Bitiş çizgisine 19 km kala genel klasman favorilerinin etabı toplu sprinte taşıma isteğini iyi okuyan Yara Kastelijn bulunduğu grup içinden kendisine etabı kazandıracak atağı yaptı. 

 

La Flamme Rouge

 

Peloton ise biz değil Sarı Mayo cevap versin diye sakin kalınca Lotte Kopecky tek başına savunma atağı yapıp takibe başladı. Zira, atak yapana dek Yara Kasteljin farkı 3 dakikaya dek çıkartmıştı ki, bu fark günün sonunda Sarı Mayonun da sırt değiştirmesi demekti.

 

 

Kopecky her km’de farkı azaltır, Kastelijn zafer için varını yoğunu ortaya koyarken Demi Vollering de sıkı bir tempoyla Pelotonu darmadağın olan takip grubunu yakalamak için kamçılıyordu; nitekim başarılı oldu da… Günün son tırmanışı neredeyse bitmek üzereyken Demi Vollering ve Annemiek van Vleuten birbirilerini silkelemek isteseler de başarılı olamadılar, göz açıp kapayıncaya dek Sarı Mayo Kopecky de kendilerine katılında bu grup bitiş çizgisinden etabı kazanan Yara Kastelijnden 1:11 dakika sonra geçti.

 

Demi Volleringin taktiği işe yaradı: Sarı Mayo takımda kalırken kendisi de bu sene hem La Vuelta hem de Giro Donne kazanıp da gelen yorgun ama zafere tutkun Annemiek van Vleutene karşı hem zaman kazandı hem de gövde gösterisi yaptı.

 

Etabın Öne Çıkan Anları

 

Sarı ve yeşil mayo hâlâ SD Worx Protime takımında, Lotte Kopecky lider; beyaz mayo Cedrine Kerbaol, polka dot mayo ise bugün sırt değiştirdi:Anouska Koster yarın puantiyeler içinde etaba başlayacak.

 

Sıralı Tam Liste

Tour de France Femmes resmi hesabının 4. Etap için seçtiği Günün Fotoğrafı

 

Bugünkü Etaba Gelirsek

Bugünkü etabın tersi bir profile sahip 5. Etap 126 km uzunluğunda. Albi Katedralinin yanıbaşında sona erecek etap engebeli bir profilde pedallanırken adı konulmuş tırmanışlar ikinci kısımda pelotonun karşısında çıkacak.

Tour de France Femmes 2023, 5. Etap Profili

Dünkü ve bugün pedallanacak etap için sele üzerinde orta şiddette bahar klasiği tadında diyebiliriz. Herhangi bir sürprize açık olmadan toplu sprint mücadelesi beklenen etabın bitiş çizgisi kaçışa yar olmayacak uzun bir düzlüğün sonunda yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.