Tour de France Femmes 2023 8. Etap: Pau > Pau, 22,6 km (ITT)

Dünkü Etapta Neler Olmuştu?

Kraliçe etapta, zorlu Tourmalet zirvesinde sisler bulvarını paramparça ederek zafere pedallayan isim Demi Vollering!

Ve zafer, ve sarı mayo!

 

La Flamme Rouge

 

Kariyerindeki tek eksik Tour de France Femmes etap zaferi olan SD Worx – Protime takımının 26 yaşındaki Hollandalı pedalı bu eksikliği Sarı Mayoyu sırtına geçirerek tamamladı.

 

Geçen seneden bugüne yaşanan eksiklik bugün hesabın dağlarda görülmesiyle tamamlandı: Kadınalr Pelotonunun yıldızı Demi Vollering sarılar içinde!

 

Sisler altında pedallanan son 5,6 km’de Demi Vollering, bu kadar önsöz yeter, ben gidiyorum dedi ve takip grubuna atak yapıp herkesi geriye düşürdü: Annemiek van Vleuten sadece ama sadece 100 metre tutunabildi ve sonrası hüsran, sisler içinde kayboluş…

 

 

Çok değil, 400 metre sonra etabı lider götüren Kasia Niewiadomayı yakalayıp geçen Vollering temposunu iyice yükseltip sisler içinde kayboldu; ta ki, bitiş çizgisinden geçene dek!

 

Etabın Öne Çıkan Anları

 

Etabın başından itibaren kontrolü ele alıp tempoyu belirleyen Annemiek van Vleuten ve takımı Movistar, henüz ilk 10 km geride kalırken yaşanan kazada domestiklerinden Liane Lippertin yaralanmasıyla güçten düştü. Lippert devam etse de verimli olamadı. Col d’Aspin eteklerine dek Movistar gereksiz yere bir tempo yaparak kendi kendisini silkemedi desek hata olmaz; kala kala kaza geçirip yaralanan Liane Lippert kaldı Anemiek van Vluetenin yanında ki, 4 km sonra gelen atakla Vlueten bir başına kaldı.

 

 

Bu hatalı taktiği iyi sezen SD Worx – Protime takımı Vleutenin etrafını sardı: Sarı Mayo Lotte Kopecky ve etap sonunda almak için pedal çeviren Demi Vollering ve Marien Reusser… Durumun farkına varan Annemiek atak yapsa da ne Volleringden ne de Niewiadomadan kurtulabildi.

Col d’Aspin zirvesinden ilk sırada geçen Niewiadoma inişte farkı bayağı açtı, tabii ki bunda Demi Volleringin ne inişte ne de Tourmalet eteklerine uzanan düzlükte Annemiek ile çalışmak istememesinin payı büyük; zira Vollering çalışmayıp yattıkça geride kalan Sarı Mayo grubu kendilerine iyice yaklaştı.

 

 

Zirveye 17 km kala Sarı Mayo grubu ile Annemiek ve Vollering ikilisi hafif yağmur biraz da sis altında buluştu. Niewiadoma önde tüm gücüyle pedallarken bir ara fark 2 saniyeye düşse de planlanan atağın yeri ve zamanı gelmediği için SD Worx – Protime kontrolündeki kaçış, Niewiadomanın farkı yeniden açmasına izin verdi.

 

 

12 km kala Marien Reusser çalıştı, çalıştı ve tükendi! Tempo görevini Sarı Mayo Lotte Kopecky devraldı; takip grubundan Juliette Labous 3 km boyunca ara ara ataklar yapsa da Kopecky ve Vollering tarafından sürekli dizginlendi ama tkararsız tempoyu fırsata çeviren Niewiadoma farkı yeniden 30 saniye üzerine çıkarttı.

 

 

Ne zaman ki Tourmalet zirvesi sislerle kaplandı Demi Vollering 5,6 km kala atağını yaptı; anında Annemiek van Vleuten cevap verse de tempo o kadar yüksekti ki 100 metre dahi tutunamadı ve geriye düşüp sisler içinde kayboldu. 400 metre oldu olmadı Kasia Niewiadomayı yakaladı ve beklemeden, istasyon dahi yapmadan bastı geçti!

 

Son 1,5 km ve Genel Klasman Mücadelesi

 

Lider Demi Vollering adeta bir deniz feneri misali sisleri yara yara zirveye pedallarken, peşinden Niewiadoma ikincilik ve Dağların Kraliçesi Mayosu için, yenilmezliği çizilen Annemiek van Vlueten de üçüncülüğe tutunabilmek için mücadele ediyordu.

 

Demi Vollering kariyerini Tourmalet zirvesinde sisler içinde uhrevi bir yolculuğu sona erdirirken tek eksiği Tour de France Femmes etabı kazanıp aynı zamanda Maillot Jaune sırtına geçirmenin gururunu yaşıyordu.

 

Sıralı Tam Liste

 

Bugünkü etabı inceleyelim

Erkekler pelotonuna Le Tour de France tarihinde bitiş olsun, başlangıç olsun en çok ev sahipliği yapan Pau kentindeyiz.

Demi Volleringin baskın ve sonuç odaklı atağı sonrası etabı kazanıp Sarı Mayoyu sırtına geçirmesiyle bugünkü zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak 8. ve son etap önemini genel klasman mücadelesinde yitirse de kadınlar pelotonu için ilk bireysel zamana karşı etabı olması açısından önemi büyük.

 

Tour de France Femmes 2023 8. Etap Profili: Kısa ama teknik bir parkur var pelotonun önünde.

22,6 km uzunluğundaki etap Pau kentinin merkezinden dışına doğru bir su damlacığı şeklinde ilerleyip, kenti çevreleyen tepeleri aşıp yeniden kent merkezinde sona erecek.

Etabın profili tam ortasındaki fil yutmuş boa yılanı hariç açılışı da sonu da dümdüz. Aynı zamanda etabın ilk ve tek ölçüm kapısının yer aldığı Basdarros tepesi 2 km uzunluğunda ve eğimi de bir hayli sert: %8!

 

Tour de France 2019, 13. Etap: Uç Alaphilippe, arı misali uç!

 

Tour de France 2019, 13. etapta burada pedallanan zamana karşı etabında Julian Alaphilippe sarılar içinde etabı kazanıp herkesi şaşkına çevirmiş, kaybedecek denilen Sarı Mayosunu korumasını başarmıştı! Yine ayı yıl 6. kez pedallanan La Course yarışına ev sahipliği yapan Pau da 24 km uzunluğundaki şehir turundan ibaret parkur, beş kez pedallanmış ve sonunda Mariane Vos kazanmıştı. 

 

La Course 2019: Pau etrafında beş tur!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.