#TdF2017 9. Etap: Nantua → Chambery, 181 km

Dün Direct Energi takımının genç Fransız pedalı Lilian Calmejane’nin kimse atak yapmıyorsa ben yapar diyerek kaçış grubuna karşı yaptığı atakla Côte de la Combe de Laisia-Les Molunes zirvesini kraplar içinde geride bırakıp zafere uzandığı 8. etapla birlikte dağlara merhaba demiştik. Ancak orta şiddette bir dağlık etap ne yazık ki genel klasman anlamında fare doğurdu ve favorilerin tamamı yine, yeniden Team SKY kontrolünde pedalladı!

 

Testere biçiminde olsa da 9. etabın profili, sonu zirvede değil düzde bitiyor: Ya usta işi bir iniş ya da gözü kara bir kaçak alacak etabı…

Bugüne gelecek olursak… Jura Dağlarının geçitlerini aşa aşa güneye Bordeaux kentine doğru, Nantua → Chambery arasında pedallanacak Le Tour gizli kraliçe etabı (Queen Stage) 181 km uzunluğunda. Gizli kraliçe diyoruz, çünkü etap üçü HC olmak üzere toplam 7 tırmanış barındırıyor 181 km içinde.

Etap başından itibaren Cat2 sınıfı bir tırmanışla açılırken peşinden bir başkası, ovaya in oluklan derken bir başkası daha… Etap sürekli çık, in, çık, in, çık ve de çık… şeklinde ilerliyor. Zirvesinden 67.5 km’de geçilecek Col de la Biche (Croix de Famban) bölüm sonu canavarlarının ilki: 11 km uzunluğundaki HC sınıfı zirve ortalama %9 eğime sahip. Zirve geride kalır kalmaz 15 km boyunca inişe geçen pelotonu bu sefer 1500 mt rakıma konuşlu Grand Colombier dağı selamlayacak ki, geçen sene 15. etapta geçilen zirvede Rafal Majka ve Jarlinson Pantano’nun müthiş mücadelesini izlemiş, iniş tekniği daha iyi seviyede olan Pantano Culoz kentinde zafere uzanmıştı.

 

8.5 km uzunulğundaki Grand Colombier ortalama %10 civarındaki eğimiyle grupettonun canına okuyacak, favoriler 1500 mt rakımı peloton içinde kaçanları Culoz ovasında dizginleyecek şekilde geride bırakacaktır; zira zirve sonrası 14 km iniş var; Cat4 sınıfı Côte de Jongieux tırmanışını saymazsak kostümlü provası Criterium du Dauphine 2017’de yapılan Mont du Chat  eteklerine dek 35 km düzlük var. Yani son hepalaşma için enerji yüklemesi burada yapılacak.

Etabın can alıcı tırmanışı Mont du Chat 8.7 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %10.3! 1504 mt rakıma konuşlu HC sınıfı tırmanış gerçekten de can alıca! Buraya gelene dek ikisi HC toplam dört tırmanışı geride bırakan pelotonda favoriler domestikleriyle zirveyi fark yaratacak ataklarla geride bırakmak isteyecektir; zira inişte ne kadar fark yaratılırsa Chamberydeki bitiş çizgisi o kadar yakınlaşacak!

Kısacası bugün dinlenme günü öncesi dananın kuyruğunun kopacağı gün olacak! Bugün Maillot Jaune için mücadele edilmeyecekse hangi gün edilecek demek istiyorum; birinin ataklarıyla Team SKY kontrolünü zayıflatıp darbeyi vurması gerek, tıpkı Fabio Aru’nun beşinci etapta yaptığı gibi!

Etap sonrası

Le Tour’un gizli kraliçe etabında zafere adını önce yazdıran isim Warren Barguil derken photo finish sonrası Cannondale – Drapac takımının Kolombiyalı pedalı Rigoberto Uran Uran oldu; bu kendisinin ilk Grand Tour zaferi!

9. Etap sonuçları
1 URAN URAN, Rigoberto (CDT)     5:07:22
2 BARGUIL, Warren (SUN)       
3 FROOME, Christopher (SKY)     
4 BARDET, Romain (ALM)        
5 ARU, Fabio (AST)          
6 FUGLSANG, Jakob (AST)       
7 BENNETT, George (TLJ)       + 1:15
8 LANDA MEANA, Mikel (SKY)      
9 MARTIN, Daniel (QST)        
10 QUINTANA, Nairo (MOV)

Barguil ie ne yazık ki sevindiği ile kaldı! Teselli olarak dağların kralı mayosunu aldı. Richie Porte ve Dan Martin’ın Mont du Chat inişinde kaza geçirdiği, Porte’un abondone olduğu, Dan Martin’in onca acıya rağmen, tıpkı etapta yaşanan peşpeşe kazalarda Alexey Lutsenko ve Rafal Majka gibi, kalkıp pedalladığı, etap Chris Froome açısından mutlu son, diğerleri, Porte, Bardet, Aru, Contador, Quintana ve köpürcük kemiğini kıran Geraint Thomas açısından felaketle sona erdi!

9. Etap sonrası genel klasmanda son durum
1 FROOME, Christopher (SKY)     38:26:28
2 ARU, Fabio (AST)          +  18
3 BARDET, Romain (ALM)        +  51
4 URAN URAN, Rigoberto (CDT)     +  55
5 FUGLSANG, Jakob (AST)        + 1:37
6 MARTIN, Daniel (QST)        + 1:44
7 YATES, Simon (ORS)         + 2:02
8 QUINTANA, Nairo (MOV)        + 2:13
9 LANDA MEANA, Mikel (SKY)      + 3:06
10 BENNETT, George (TLJ)        + 3:53

Chris Froome, etap sonunda dize getirdiği iki Astanalıdan; Fabio Aru ve Jakob Fuglsang; çaldığı 4 bonus saniyeyle birlikte 18 saniyelik farkla genel klasman lideri. Yarın dinlenme günü, Maillot Jaune ile boy boy poz verecektir.

Bugün o kadar çok şey oldu ki Tour de France etabında. Tam bir ‘Dantesque’ gündü. Cehennem gibiydi çoğu bisikletçi için. Peloton farklı katmanlara dağılmıştı. Her yerdeydiler. Richie Porte’un korkutan kazası, Warren Barguil’in kaybedişi-kazanışı-kaybedişi, Porte’un düşerken çarpmasıyla düşen Dan Martin, Dan Martin’in çarpmasıyla vitesi kırılan Uran’ın fotofinişte Barguil’in önünde etap zaferi, Aru’nun Froome’un mekanik problemi sırasında atağı, Froome’un Aru’ya omuz atışı, Bardet’nin atakları ve panache’ı, etaba ve sarı mayoya giden Bardet’i yakalamak için izole ettikleri Froome’la çalışan genel klasmancılar, çılgın etapta zaman limitinde gelemeyip yarış dışı kalanlar (Arnaud Demare da var), kazalar, polemikler, yarış dışı kalanlar, dram üstüne dram. Hem Tarantino hem Scorsese, hem P.T. Anderson hem Ridley Scott çekti bugün etabı. Öyle bir gün. Karedeki Astana takımından Kazak bisikletçi Alexey Lutsenko bugün üst üste kazalarla adeta mumyaya döndü bandajlardan. Buna rağmen etabı zaman limiti içinde bitirip diskalifiye olmaktan kurtuldu son anda. Yarışa devam etmeyi başardı. Sınırları zorlayıp yıkan bir kafa yapısı. Başka bir sporda ve yarışta görmeniz çok zor bu mentaliteyi. #tourdefrance #tdf2017 #cycling

@canereler’in paylaştığı bir gönderi ()

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.