Dubai Tour 2015: 1. Etap Dubai → Dubai, 145 km (düz)

  • 4 gün,
  • toplam 660 km,
  • çoğunlukla düz,
  • ortalaması 45 km/s olan bir tur,
  • kavurucu çöl sıcakları

Tamam 21 günlük büyük turlar kadar epik bir giriş olmadı ama elimizdeki şimdilik bu ve biz yine de Dubai Turunu selamlayalım!

Dubai, Türkiye, Katar, İsveç, Polonya… Bu ülke turlarının ortak bir özelliği ülke ekonomisini ve turizmini desteklemek, sportif çalışma ve organizasyon becerilerini ülkeler üstü kurumlara gösterip arenada daha çok yer alabilmek. Şüphesiz turizme katkısının önemi yadsınmaz! Turların rotalarında mutlaka o ülkenin simgeleşmiş eser ve yerlerini görürsünüz. Türkiyede Akdeniz ve Ege kıyıları, Dubaide yapay Palmiye Adaları

Dubai Turu, UCI yarış takviminde bir Asya kıtası yarışı olarak işaretli. Avrupada ise Mart ayında pedallar dönmeye başlayacak.

DUbai coğrafi olarak dağlık bir ülke değil, tırmanışlar yok; dileyen ülkenin sembollerinden gökdelenlere tırmanabilir.

DUbai coğrafi olarak dağlık bir ülke değil, tırmanışlar yok; dileyen ülkenin sembollerinden gökdelenlere tırmanabilir.

16 takımın katıldığı Dubai Turu çoğunlukla düz dört etaptan oluşuyor. Tur, ülkenin coğrafi yapısı gereği fazla eğime sahip değil; olmadığı gibi geçen sene turun ortalaması 45 km/s civarındaydı; ancak sporcuları çöl sıcakları bayağı zorlayacak. Zira, Türkiye Turunun Akdeniz kıyılarında geçen ilk etapları sonrası oluşmaya başlayan amele yanıkları burada ilk saatlerden itibaren oluşup bütün yıl boyunca gururla taşınacak.

Dubai - Dubai arası pedallanacak etap 145 km uzunluğunda.

Dubai – Dubai arası pedallanacak etap 145 km uzunluğunda.

Dubai → Dubai arasında pedallanacak 145 km uzunluğundaki etap Palmiye Adaları boyunca sürecek ve sprint bitişi ile sona erecek. Etabın en güçlü iki favorisi var: her ne kadar Tour of San Lois de umduğunu bulamasa da, kuşkusuz Etixx-Quick Step (BEL) takımının kaptanı Mark Cavendish ve Vuelta a Espana’da dört etap zaferi kazanmış Team Giant – Alpecin (GER) takımından John Degenkolb.

Dubai_Tour_2015_stage_1_start

Fransa Bisiklet Turunun son şampiyonu Vincenzo Nİbali’nin Astana (KAZ), İspanya Bisiklet Turunda Alberto Contadoru kamçılayan iki İspanyolun, Alezandro Valverde (Movistar, İSP) ve Joaquim Rodriguez’in (Kathusha, RUS) de takımlarının başında yarıştığını belirtelim.

 

Yarış sonrası

Dubai_Tour_2015_stage_1_winner

Etabı beklenildiği üzere Etixx-Quick Step (BEL) takımından Mark Cavendish kazandı. Etixx-Quick Step bitişe 25 km kala kontrolü ele alarak Cavendish’i rüzgardan korurken dinlenmesini sağladı; özellikle de Mark Renshaw ve Tony Martin grubu gerçekten iyi yönetti. Etixx-Quick Step treni içine arada Team SKY’dan kaçaklar kaynamadı değil etap galibiyeti için. Elia Viviani ve Ben Swift istediklerini birinci olamasalar da elde ettiler gibi. Rusya ulusal şampiyonu Kathusya takımından Alexandre Porsev de Cavendish’i zorladı ancak yalnız kalınca gücü yetmedi.

Team Giant-Alpecin’den Degenkolb ilk 10 sıralamasına dahi giremezken sprinter pedallar dışında Tinkoff-Saxo takımının genel klasman adayı Manuele Boaro altıncı sırada bitirdi etabı. Astana takımının yıldızı son Le Tour şampiyonu Vincenzo Nibali etabı ikinci bitiren takım arkadaşı Andrea Guardini için son 2 km kala domestiklik yaparken, adeta ben de buradayım der gibiydi biz televizyon başındakilere. Valverde 55, Nibali 72, Rodriguez ise 102. sırada bitirdi etabı. Tabii son koz orta zorlukta tırmanış içeren 3. etapta oynanacak.

1. etap sonrası Genel Sıralama (GC) ise şu şekilde oldu (ilk 10)

1 Mark Cavendish (GBr) Etixx – Quick-Step 3:24:50
2 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:00:04
3 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:06
4 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:07
5 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
6 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 0:00:08
7 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
8 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida 0:00:09
9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 0:00:10
10 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team

Dubai_Tour_2015_stage_1_peloton

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.