Omloop Het Nieuwsblad 2015

Çöl sıcaklarını geride bırakıp kıta Avrupasına gitme zamanı geldi. Huzurlarınızda klasiklerin açılışı: Omloop Het Nieuwsblad!

Bu sene 69. kez pedallanacak tek günlük “kısa” klasiğin çetin geçeceğini söyleyebiliriz; zira İstanbulda hava böylesi yanar döner iken Avrupanın kuzeyinde hiç de iç acıcı olmayacaktır. Bu bizler için enfes, sporcular için ise çetin bir yarış olacağı anlamında. Bizler için enfes dedim, ekran başında değil, zira canlı yayın ne yazık ki yok, bunun yerine özetlerle yetineceğiz.

İnişlerim çıkışlarım, bitmek bilmeyen kaldırım taşlarım!

İnişlerim çıkışlarım, bitmek bilmeyen kaldırım taşlarım!

Gent – Gent arası pedallanacak klasik tam 200 km. Bunun yaklaşık 60 km’si ise kaldırım (cobble, pave) taşı ve gent denilen anlık sert,; hatta ikisi bir arada saçma sapan ve taşlı; tırmanışlardan oluşuyor. Karşımızda sadece anlık tırmanışlar var, efsanevi tırmanışlara yer yok, zira klasikler bozuk sert zemine ve de olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklılık gerektiren sürüşler.

Gördüğünüz Moskova metro ağı değil Omloop Het Nieuwsblad'ın pedallanacağı harita. Bu kadar zor!

Gördüğünüz Moskova metro ağı değil Omloop Het Nieuwsblad’ın pedallanacağı harita. Bu kadar zor!

Düz bir sakinlikle başlayacak Omloop Het Nieuwsblad da 60. km’den sonra en uzunu 2000 metre, en kısası 300 metre uzunluğunda pave sektörler başlayacak, haliyle aralarına serpiştirilmiş anlık sert gent tırmanışları da karşımıza çıkacak. Etaplı turlardaki gibi bir peloton aramayın nafile, toplu bir bitiş dahi izleyemeyebiliriz, zira klasik dediğin güçlü olanın, biri Spartaküs mü dedi, dayanıklı olanın kazandığı bir yarış. İp gibi dizilmiş, parke taşları gözleyen, ileriye değil önüne odaklanmış, sert tırmanışları bir an önce geride bırakmak isteyen pedalları izleyeceğiz ve amansızlık her bir taşla daha da artacak!

omloop-het-nieuwsblad-pave-and-gent

Hem gent hem pave!

UCI’nın Avrupa Turu – 1.HC sınıfında yer alan 200 km uzunluğundaki tek  günlük Omloop Het Nieuwsblad yarışına 10 World Tour, 13 Pro Continental Team katılacak.

Daha fazlasını okumak için:

Geçen seneki yarışın son 10 km’si!

Kazanan: Ian Stannard (GBR) – Team SKY (GBR)

Omloop_Het_Nieuwsblad_stage_winner_Ian_Stannard

Omloop Het Nieuwsblad 2015’te kazanan geçen senenin galibi Team SKY’dan Ian Stannard!

Bu zafer pelotona değil de Etixx-Quick Step trenine karşı kazanılmış gibi oldu biraz da. Zira Ian Stannard’ı ne gent‘ler ne de pave‘ler Etixx-Quick Step’in rüya takımı kadar zorladı.
1425149328720
Bitişe son 15 km kala Tom Boonen, Niki Terpstra, Stijn Vanderbergh’den oluşan üçlü aralarındaki çıbanbaşı Ian Stannard’ı oyundan düşürmeye çalışsalar da, hatta son 4 km kala bitişe Tom Boonen’in bir silkeleme girişiminde bulunmasına karşın Ian Stannard yorulmak nedir bilmedi, galibiyeti istedi, 3 kişiden hiç olmazsa birimiz galibiyete uzanırız düşüncesinden tabiri caiz ise üçün birini aldılar: Ian Stannard başa baş sprint bitişinde Niki Terpstra’yı saniye farkıyla geçip üst üste ikinci zaferini elde etti. Gün Team SKY’ın günü!
Yarışın son 10 kilometresi:
Daha fazlası:
Yarıştan kareler: Team SKY gururla sunar
Yarıştan kareler: VeloNews Competitor
ProCyclingStats.com: sıralı tam liste
SteepHill.tv: fotoğraf ve videolar

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.