#TUR2015 6. Etap Denizli – Selçuk

5. etap kısa özeti

Dün Muğla – Pamukkale arası pedallanan 160 km uzunluğundaki 5. etabın galibi son metrelere dek kıran kırana mücadele veren Lampre-Merida takımın İtalyan pedalı Sacha Modolo olmuştu. Modolo etap galibiyeti ile birlikte yeşil mayoyu (Ferdi Puan Mayosu) yorgun düşen ve son iki gündür istediği sonucu alamayan Mark Cavendish’in sırtından çekip almıştı. Turkuaz mayoda ise herhangi bir değişiklik yok, Davide Rebellin durumunu koruyor.

Böylelikle TUR2015 de yapılan etap değişiklikleri ve tırmanışların fazlalaşması etkisini göstermiş oldu: TUR artık bir sprint yarışı değil.

TUR2015_stage_5_peloton_going

6. etap, Denizli – Selçuk: 184 km (1 Mayıs)

Tour_of_Turkey_stage_6_Denizli_Selcuk_queen_stage

184 km uzunluğuyla 6. etap Denizli – Selçuk TUR2015’in en uzun etabı.

5. etap Denizli Pamukkalede bittiği için 160 km boyunca nispeten düz bir etapla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz sene rota farklı olduğu için çoğunlukla kıyı üzerinden Bodruma girilerek Seçuğa ulaşan TUR bu sefer 184 km boyunca pedallayarak Denizli, Nazilli, Aydın üzerinden, ovaların düzlüğünde yata yata Selçuğa geçecek. Geçiş etap profiline bakınca bayağı hızlı olacak gibi görünüyor. Ancak 162 km’de başlayacak 3. kategori tırmanış pelotonu bölecektir, geçmiş yarışlarda tecrübe sabit. 180. km’de başlayacak 1. kategoriden Meryem Ana Kilisesi tırmanışı bir bakıma TUR2015’in liderinin de belirleneceği an olacak.

TUR_stage_6_virgin_mary_climb_details

Meryem Ana Kilisesi Tırmanışının profili

 • Sınıf: 2. kategori (CAT2)
 • Mesafe: 4.7 km
 • En düşük irtifa: 47 m
 • En yüksek irtifa: 413 m
 • İrtifa kazancı: 365 m
 • Ortalama eğim: 7.8%
 • En çok eğim: 14.6%

TUR2014’de Bodrum – Selçuk arasında 183 km pedallanan etapta zafer Orica GreenEDGE takımının İngiliz pedalı Adam Yates‘in olmuş, Turkuaz mayoyu Rein Taaramäe’nin sırtından almıştı.

TUR2015_stage_6_home_of_turkey_footer

Etap primleri şu şekilde:

 • 76.0 km: Sprint Primi
 • 122.1 km: Türkiye Güzellikleri Primi: Aydın Efesi
 • 144.3 km: Sprint Primi: Germencik
 • 162.4 km: Tırmanış Primi (Kategori 3)
 • 184.0 km: Tırmanış Primi: Meryem Ana Evi (Kategori 1)

 

Etap sonrası

TUR2015_stage_6_winner_Pello_Bilbao

Yaklaşık 5 km uzunluğunda %8 eğime sahip Meryem Ana Kilisesi tırmanışına dek yüksek tempoyla ilerleyen peloton son 10 km’de tempoyu iyice arttırdığı gibi genel klasman için mücadele edenlerle birlikte etabı almak isteyen tırmanışçılar öne doğru gelmeye başladı.

Tırmanış başlar başlamaz Torku Şeker Spordan Nazım Bakırcı iyi bir kaçış yapmak için öne atıldı ancak çabuk yakalandı. Astana takımının Klombiyalı pedalı Miguel Angel Lopez Moreno atak yapıp iyi bir kadans tutturmasına karşın peşinden bir an ayrılmayan Caja Rural-Seguros takımının İspanyol pedalı Pello Bilbao’yu silkeleyemedi ve son 100 metre geçilirken atak yapan Bilbao etabı kazandı.

CCC Sprandi Polkowice takımından Davide Rebellin’in Meryem Ana Tırmanışında geride kalmasını fırsat bilen Lampre-Merida takımından Durasek atak yapıp turkuaz mayoya uzandı.

Etabı kazanan CAJA RURAL-SEGUROS takımının İspanyol pedalı Pello Bilbao Lopez etap sonrası düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

“Etap için adeta sözbirliği ettik. Açık bir şekilde kazanmak için çalıştık. Takım olarak tırmanışta iyiyiz, gücümüzü kullandık ve yarışı kazandık. Selçuk – İzmir etabı da önemli. Eminim İzmir etabında da güzel iş çıkaracağız. Carlos Barbero Cuesta şu an en kuvvetlimiz ve var gücümüzle ona çalışacağız. Herhangi bir aksilik olursa ben varım. Bu takımda olmaktan çok mutluyum şuan ve kariyerim için de büyük bir aşama kaydedeceğimi biliyorum. 3’üncü etapta lastik patladığı için başarılı olamadım. 3’üncü Etap Genel Klasman için önemliydi ve ben bu şansı kaybettim.”

CCC Sprandi Polkowice takımından turkuaz mayo(nun eski sahibi) Davide Rebellin’in zaman geride kalmasını fırsat bilerek atağını yapıp zaman farkını kapatarak, üzerine 21 saniye fark atarak turkuaz mayoya pedallayan Lampre-Merida takımının Hırvat pedalı Kristijan Durasek de basın toplantısında şunları söyledi:

“Kaybedecek bir şeyim yoktu. Şansımı denedim ve kazandım. Genel klasman için kaybedeceğim bir şey yoktu. Tek yapmam gereken denemek ve denemekti. Ben de elimden gelenin en iyisini yaptım. Rebellin 3. Etapta çok iyi gitti. Fakat bu etapta yeteri kadar başarılı olmadığı için ben de elimden geleni yaparak Mayonun sahibi oldum. Bundan sonraki 2 etapta da amacım zaman farkını koruyup turu lider bitirmek. Astanalı sporcu atak yaptığı zaman onun finişte beni geçmesinden çok ben Genel Klasmana odaklanmıştım. Tırmanışın son bölümü zorlayıcıydı. Son kilometrelerde bir çok sporcu atak yaptı. Ben de kendime göre en doğru anda atağımı yaparak sonuca ulaştım.”

6. etap sıralaması

ESP  1  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA, Pello (CAJA RURAL-SEGUROS RGA)    4:38:46
COL  2  LOPEZ MORENO, Miguel Angel (ASTANA)                          +    3
COL  3  PARRA BUSTAMENTE, Heiner Rodrigo (CAJA RURAL-SEGUROS RGA)    +   11
BEL  4  DE GENDT, Thomas (LOTTO SOUDAL)                              +   14
COL  5  CANO ARDILA, Alex (COLOMBIA)
CRO  6  DURASEK, Kristijan (LAMPRE – MERIDA)                         +   18
ARG  7  SEPULVEDA, Eduardo (BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT)
ESP  8  MAS BONET, Luis (CAJA RURAL-SEGUROS RGA)                     +   34
URU  9  FERRARI BARCELO, Fabricio (CAJA RURAL-SEGUROS RGA)
AUS  10 MCCARTHY, Jay (TINKOFF – SAXO)

6. etap sonrası moya sıralamasında değişiklikler oldu. Durasek’in gerisinde kalan Rebellin turkuaz mayoyu kaybederken İngiliz pedal Mark Cavendisih’in düşüşü de devam etti.

TUR2015_stage_6_jersey_classification

6. etap sonrası genel ferdi klasman

CRO  1  DURASEK, Kristijan (LAMPRE – MERIDA)                24:21:34
ITA  2  REBELLIN, Davide (CCC SPRANDI POLKOWICE)              +   21
ARG  3  SEPULVEDA, Eduardo (BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT)     +   32
AUS  4  MCCARTHY, Jay (TINKOFF – SAXO)                        + 1:14
COL  5  CANO ARDILA, Alex (COLOMBIA)                          + 1:30
BEL  6  PAUWELS, Serge (MTN – QHUBEKA)                        + 1:32
ITA  7  SELVAGGI, Mirko (WANTY – GROUPE GOBERT)               + 2:05
ITA  8  BARBIN, Enrico (BARDIANI CSF)                         + 2:08
AUS  9  HANSEN, Adam (LOTTO SOUDAL)                           + 2:18
POL  10 MARCZYNSKI, Tomasz (TORKU SEKERSPOR)                  + 2:20

TUR2015_stage_6_two_riders_climbs

Daha fazlası için

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.