#Giro2015 4. Etap: Chiavari → La Spezia, 150 km

#Giro2015 3. etap kısa özet:

Giro2015_stage3_winner_Michael_Matthews

Etap ön incelemesi

150 km uzunluğundaki Chiavari → La Spezia arasında pedallanacak 4. etap çıkış-iniş-çıkış şeklinde devam eden bir profile sahip.

Giro2015_stage4_profile

 

Yine Akdeniz kıyılarındayız. Kıyıdan azıcık uzaklaşmak pelotonu tırmandırdığı gibi bizlere de seyir zevki olarak geri dönüyor, ancak kıyıdan fazla uzaklaşamadan, Piazza mevkiinden tekrardan kıyıya, etap sonuna uzanıyoruz: La Spezia.

Etapta yer alan üç tırmanış da Cat3 sınıfında:

  • Etabın neredeyse başı diyebileceğimiz 16. kilometresinde Cat3 sınıfında tam 16.47 km uzunluğunda ortalama %3.1 eğime sahip Colla di Velva (536 mt rakım) karşılayacak pelotonu, kaçış grubu dağların kralı puanları için sıkı mücadele verecek!
  • 91. km’de peloton 8.8 km uzunluğunda ortalama %6.5 eğime sahip Passo del Termine‘yi (548 mt rakım) tırmanmaya başlayacak. Oysa peloton daha yeni deniz seviyesine inmişti…
  • Etabın bitimine 10 km kala başlayacak 3.4 km uzunluğundaki Biassa tırmanışı hâlâ pelotona yakalanmamış kaçakların tırmanış sonrası etap galibiyeti için şanslarını deneyecekleri son nokta. Ortalama %8.5 eğime sahip Biassa tırmanışını canla başla çıkıp kalan son gücünü de iyi saklayanları ekran başında biz de canla başla destekleyeceğiz.

Giro2015_stage3_pelotonChiavari → La Spezia

Son tırmanış sonrası dünkü etap gibi iniş ve düzlük, kaçanlar yakalanırsa ki, her şey büyük ve affetmez pelotonun kararına bağlı ya kaçış bitişi ya da toplu sprint bitişi izleriz.

Etap sonrası

Henüz 22 yaşındaki Formalo'nun ilk ciddi zaferi...

Henüz 22 yaşındaki Formalo’nun ilk ciddi zaferi…

150 km uzunluğundaki Chiavari → La Spezia arasında pedallanan 4. etabı Cannondale – Garmin takımının 22 yaşındaki İtalyan pedalı Davide Formalo kazandı. Bu kendisinin ciddi anlamda ilk zaferi. Kaçış yaparak ve gücünü koruyarak ve de “arkasına” bakmadan kazandığı için zaferi daha bir anlamlı!

Yüce ve affetmez pelotonun yarışın başından itibarin kaçanları yakaladığı, izin verdiğinin kaçtığı, sonra yeniden yakaladığı bir yarış izledik. Bir ara izin vermenin ölçüsü o kadar kaçtı ki fark 9 dakikaya dek çıktı ancak kaçanlar, onları takip edenler ve kendi aralarında göriye düşüp yeniden toparlananlarla birlikte seyir zevki yüksek bir yarış oldu.

Pembe mayoyu taşıyan Michael Matthews 12 dakika kadar geriye düşünce Orica-GreenEDGE takım olarak pembe mayoyu taşımak istediğinden Simon Clarke’ı ileriye sürdüler başarılı da oldular: Simon Clarke yarınki etaba Maglia Rosa ile başlayacak.

Etabın özetini Ekşi Sözlük yazarı Zeddicus Zu L Zorenderden dinliyoruz:

4. etap, yani 150 km’lik chiavarila spezia etabını cannondale-garmin’den genç davide formolo kazandı. büyük iş başardı. kariyerinin ilk büyük başarısı. kendi ülkesinde başardı bunu. tebrikler, büyük iş.

https://pbs.twimg.com/…ia/ce0fnkbvaaeyvky.jpg:large

resmi start verilir verilmez, 149. km’de ataklar başladı. 145 km kala adam hansen kaçmaya çalıştı ama peloton izin vermedi.

138 km civarı, 3. kategoriden colla di velva (14.2 km uzunluğunda, %3.5 ortalama, %9 max. eğim) tırmanışına başlandı.

133 km civarı, zardini, pellizotti, colli, vervaeke’nin bulunduğu 10-15 kişilik bir kaçış grubu oluştu ama ataklar sonunda bu grup dağıldı. peloton yakında.

129 km kala yine dünkü gibi büyük bir kaçış grubu oluşur gibi oldu ama yine dağıldılar.

128 km kala, franco pelizotti (androni giocattoli), andrey amador (movistar), andrey zeits (astana) ve mauro finatto (southeast) liderliğinde yarış devam ediyor. arkalarında 25 kişilik bir takip grubu var.

pelotondan şu isimler kaçtı.

125 km kala takip grubundan edoardo zardini kaçış yapıp öndeki 4’lüyü takibe başladı.

edoardo zardini zirve kapısından ilk sırada geçti ve 7 puanı aldı.

120 km kala peloton 3.33 dk kadar geride. takip grubu ise 19 sn geride.

107.5 km kala, pelotonun ortasındaki calvin watson, eugenio alafaci, christopher juul jensen kaza yaptı. durumları kötü değil.

42.9 km/saatlik bir hızla gidiliyor. kimin önde, kim geride olduğu tam olarak belli değil. etap başlayalı 1 saat oldu ama bir karmaşadır devam ediyor.

105 km kala, amador, visconti, finetto, pellizotti, keizer, zeits, danielson, formolo, clarke, courteille, montaguti, monsalve, moinard, haga gibi isimlerin olduğu lider grup oluştu.

97 km kala öndeki lider grup ile takip grubundan kaçan dario cataldo arasında 1 dk kadar bir fark vardı.

94 km kala lider grup ile cataldo arasında 58 sn, takip grubu arasında 2.59 dk, peloton arasında 9.40 dk kadar bir fark vardı.

90 km kala cataldo öndeki lider grubu yakaladı.

davide formolo ve thomas danielson (cannondale-garmin), franco pellizotti (androni giocattoli), mauro finetto ve yonathan monsalve (southeast), simon clarke (orica greenedge), amaël moinard (bmc), andrey amador bikkazakova (movistar), dario cataldo ve andrey zeits (astana), arnaud courteille (fdj), chad haga (giant-alpecin), matteo montaguti (ag2r la mondiale), martijn keizer (lottonl-jumbo), sonny colbrelli (bardiani) ve tsgabu grmay (lampre-merida) lider grup.

lider grubu roman kreuziger (tinkoff-saxo), darwin atapuma (bmc), davide malacarne (astana), eduard michael grosu (nippo – vini fantini), salvatore puccio ve kanstantsin siutsou (team sky), johan esteban chaves rubio (orica greenedge), sylvester szmyd (ccc ), simone stortoni (androni giocattoli ), pavel kochetkov (katusha) grubu takip ediyor. her iki grupta da ciddi yokuşçular var.

84 km kala lider grup ile takip grubu arasındaki fark 40 sn.

81 km kala lider grup ile takip grubu birleşerek dev bir grup oluştu: montaguti, pellizotti, cataldo, zeits, colbrelli, moinard, courteille, grmay, amador, visconti, clarke, finetto, leaders – monsalve, danielson, formolo, haga, keizer, stortoni, atapuma, szmyd, monfort, chaves, kochetkov, puccio, siutsou, kreuziger ve zardini lider grup.

80 km kala peloton 8.55 dk kadar geride.

79 km kala lotto’dan martijn keizer bir çocuğa çarptı. durumu iyi, çocukla ise görevliler, doktor ekibi ilgileniyor. senin anan baban yok mu çocuğum demek isterdim ama ailesi orada.

pellizotti ve montaguti gruptan kaçıp liderliği aldı. 73.5 km kala 8.20 dk kadar pelotondan öndeler.

takip grubu kaçanları yakaladı. toplam 21 kişiler.

66 km kala önce colbrelli, sonra moinard, lider gruptan kaçtı. 65 km kala fark 8.38 dk.

amador ve keizer atak yapıp, colbrelli, moinard ikilisini yakaladı. bir süre sonra diğerlerine yakalandılar.

pelotonun kontrolü astana’da. tempoyu arttırmaya çalışıyorlar.

etabın bitmesine 57 km kala, 3. kategoriden passo del termine (8.8 km uzunluğunda, %6.1 ortalama, %10 max. eğim) tırmanışına kaçanlar başladı.

54 km kala fark 7.49 dk kadar.

yine kaçışlar başladı. amador, pellizotti, colbrelli, moinard, zeits liderliği aldı. 52.5 km ile puccio onlara katıldı.

52 km kala fark 7.31 dk. takip grubu 2.02 dk kadar geride.

51.8 km kala moinard yine hamle yaptı.

51.3 km kala pembe mayoyu taşıyan michael matthews geriye düşmeye başladı. mayoyu kaybedecek. astana tempo koydu, peloton dağıldı. ve tinkoff-saxo 2, sky 3 kişi. uran tek başına kaldı.

50 km kala fark 8.10 dk. kaçış grubundan franco pellizotti geriye kaldı.

zeits, moinard, monfort, amador, formolo, puccio lider grup 48.4 km kala zirveden geçti. davide formolo 7 puanı aldı. amador 4, puccio 2 puanı hanesine yazdırdı. takip grubu 25 sn sonra zirveden geçti. takip grubundan kalan bir başka grup 1.14 dk sonra geçti.

44.5 km kala lider 6’lı ile takip grubu arasında 20 sn, 2. takip grubu arasında 1.17 dk, ana grup arasında 5.57 dk kadar bir fark vardı. ana grup farkı azalttı ama ana grupta hiç sprinter kalmadı, hepsi ana grubun gerisine düştü. finiş ilginç olacak.

40 km kala lider grup yine büyüdü. cataldo-zeits-colbrelli-atapuma-moinard-monfort-amador-visconti-chaves-clarke-monsalve-formolo-puccio-sivtsov-kreuziger’den oluşan lider grup ile ana grup farkı 5.43 dk.

gianni meersman‘ın abandone olduğu haberi geldi.

35 km kala fark 6.34 dakikaya çıktı.

monsalve liderliği aldı ama diğerleri fazla uzakta değil.

clarke,chaves, kreuziger, cataldo, amador, visconti, moinard, sivtsov, colbrelli, atapuma, monfort, monsalve, formolo puccio’dan oluşan lider grup oldular.

31.8 km kala fark 4.16 dk. 4 km’de fark 2 dakika mı azaldı şimdi? bu farklara güvenemiyor insan.

31 km kala astana’dan zeits geriye düşmeye başladı. franco pellizotti de çok zorlanıyor, ağır çekimde gidiyor. yanından zardini hızla geçti gitti.

27 km kala lider 14’lü ile takip grubu arasında 2.28 dk, ana grup arasında 3.16 dk, pembe mayo arasında 12.41 dk kadar bir fark vardı.

20 km kala fark 2.17 km.

davide formolo kaçarak liderliği aldı. 13 km kala, 3. kategoriden biassa (3.4 km uzunluğunda, %4.7 ortalama, %14 max. eğim) tırmanışına başladı. moinard, visconti peşine takıldı.

12.8 km kala fark 1.07 dk

michael rogers geriye düştü. contador tek başına kaldı. astana müthiş çalışıyor.

11.3 km kala fark 1.13 dk. ana grup oldukça seyreldi. aru, contador, porte, uran bir arada. astana 6 kişi girdi, 2 kişi kaldı.

uran geriye düştü. aru, contador ve porte müthiş gidiyor. takip grubuna katıldılar.

formolo 9.9 km kala zirveye ulaştı ve inişe geçti. 48 sn sonra büyük isimler zirveden geçti. formolo 7, visconti 4, moinard 2 puan aldı zirveden.

8 km kala formolo ile takip ikilisi arasında 33 sn, favori isimler arasında 47 sn fark var. heyecan dorukta. orica’dan simon clarke pembe mayoyu alabilir. orica’nın chavez ve clarke’ı öne gönderme taktiği tutmuş gözüküyor. pembe mayoyu yine kendileri taşıyacak.

formolu, 3.5 km kala 29 sn farkla önde. favori isimler moinard ve visconti’yi yakaladı.

2 km kala fark 28 sn. formolo dayanabilecek mi? heyecan dorukta.

davide formolo dayandı ve etabı kazandı. genç formolo büyük iş başardı. tebrikler.

zaman primleri için geriden gelenler müthiş bir rekabete girdi. simon clarke 2. bitirdi ve elini kazanmış gibi havaya kaldırdı. visconti, ne yapıyorsun arkadaşım dedi clarke’a ama adam pembe mayoyu sırtına geçirmeyi
garantiledi.

edit: simon clarke etabı kazandığını sanmış. visconti, bak önde bir adam var diye kendisini uyarmış. görünce adamı, ellerini başın aldı üzüntüden. pembeyi kazandığı için sevinmemiş yani.

Etap sıralaması

ITA  1  FORMOLO, Davide (CANNONDALE – GARMIN)   3:47:59
AUS  2  CLARKE, Simon (ORICA GreenEDGE)            +    22
VEN  3  MONSALVE, Yonathan (SOUTHEAST)                             
ITA  4  VISCONTI, Giovanni (MOVISTAR)                              
COL  5  CHAVES RUBIO, Jhoan Esteban (ORICA GreenEDGE)              
ITA  6  ARU, Fabio (ASTANA)                                        
FRA  7  MOINARD, Amaël (BMC RACING)                                
ITA  8  CATALDO, Dario (ASTANA)                                    
ESP  9  CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF – SAXO)                 
AUS  10 PORTE, Richie (SKY)           

Dünkü etap sonrası pempe mayoyu sırtına geçiren Michael Matthews bugünkü etabı 19 dakika geriden bitirince haliyle mayodan oldu, ancak takım olarak hâlâ mayo kendilerinde, zira Simon Clarke yarın pembe mayoyu taşıyacak.

Contador ve Aru’nun Genel Klasmanda ilerleyişleri sürüyor, dağlık etaplarda mayoyu ele geçirmeleri an meselesi.

Etap sonrası Genel Klasman sıralaması           

AUS  1  CLARKE, Simon (ORICA GreenEDGE)                 11:54:48
COL  2  CHAVES RUBIO, Jhoan Esteban (ORICA GreenEDGE)     +10
CZE  3  KREUZIGER, Roman (TINKOFF – SAXO)                 +17
ESP  4  CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF – SAXO)      
ITA  5  ARU, Fabio (ASTANA)                               +23
ITA  6  CATALDO, Dario (ASTANA)                         
ITA  7  VISCONTI, Giovanni (MOVISTAR)                     +29
FRA  8  MOINARD, Amaël (BMC RACING)                       +31
ITA  9  FORMOLO, Davide (CANNONDALE – GARMIN)           
AUS  10 PORTE, Richie (SKY)                               +37                 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.