#Giro2015 7. Etap: Grosseto → Fiuggi 264 km

7. etap hakkında konuşmaya başlamamadan önce 6. etabın kısa bir özeti:

  • 183 km uzunluğunda
  • Dişe dokunur sınıflandırılmış tırmanışı olmayan düz ve dinlencelik bir etap,
  • Etabın bitimine son 200 metre kala büyük bir kaza yaşandı:
    • Nippo Vini-Fantini takımından Daniele Colli umarsız bir seyirciye çarpıp düştü ve dirseği ters döndü,
    • Alberto Contador kazadan etkilenen pelotonla birlikte düşüp sol omuzunu çıkarttı,
  • Etabı Lotto-Soudal takımından Andrei Greipel kazandı,
  • Malia Rosa hâlâ Tinkoff-Saxo takımının lideri Alberto Contador’da.
2015, Giro d'Italia, tappa 06 Montecatini Terme - Castiglione della Pescaia, Tinkoff - Saxo 2015, Contador Alberto, Castiglione della Pescaia

2015, Giro d’Italia, tappa 06 Montecatini Terme – Castiglione della Pescaia, Tinkoff – Saxo 2015, Contador Alberto, Castiglione della Pescaia

Etap incelemesi

Kısa etaplardan sonra uzun, upuzun bir etap karşımızda: Giro d’Italia’nın Grosseto → Fiuggi arasında pedallanacak 7. etabı tek günlük yarışlara (one-day-race) bahar klasiklerine öykünmüş olacak ki bayağı uzun tutulmuş: 264 km!

Giro2015_stage7_profile

Sınıflandırılmış tek tırmanışa sahip etap inişli çıkışlı bir profile sahip. Peloton yine Akdenize paralel fazla tırmanmadan pedallayacak. Genel klasman favorilerinin dinlenmek için pedallayacağı rampa da çıkabilen patlayıcı güçlerini saklayan pedalların etap zaferi için kozlarını oynayacağı bir etap var karşımızda.

Un momento della sesta tappa del Giro d'Italia 2015 da Montecatini Terme a Castiglion della Pescaia, 14 maggio 2015. ANSA/CLAUDIO PERI

Un momento della sesta tappa del Giro d’Italia 2015 da Montecatini Terme a Castiglion della Pescaia, 14 maggio 2015. ANSA/CLAUDIO PERI

Etap bitimine doğru iki tırmanış mevcut, tırmanabilen sprinter pedalları öne alalım lütfen!

Bilgi: Hâlâ Maglia Rosa – Pembe Mayoyu taşıyan yarış lideri Tinkoff-Saxo takımının İspanyol pedalı Alberto Contador’un kaza sonrası durumu belirsiz. son yapılan basın açıklamasında Contator son ana dek etaba başlamak istediğini belirtti, ancak omuz çıkığı sakaya gelmez ama hem Giro hem de le Tour doublesi de öyle…

Alberto Contador: “I will try to start tomorrow on stage 7, as I have worked very hard ahead of the Giro. I will try to continue until the very last moment. I’m optimistic about the start tomorrow, but we have to wait until right before the start to see what happens and how serious the effect of the crash is,”

image

Daha fazlası için:

Etap sonrası

2015, Giro d'Italia, tappa 07 Grosseto - Fiuggi, Lampre - Merida 2015, Ulissi Diego, Fiuggi

2015, Giro d’Italia, 7. etap Grosseto – Fiuggi, Lampre – Merida 2015, Ulissi Diego, Fiuggi

Grosseto → Fiuggi arasında pedallanan bahar klasiklerinden ne eksik ne fazla 263 km uzunluğundaki 7. etabı Lampre-Merida takımının İtalyan pedalı Diego Ulussi kazandı. Meraklısına 7. etap bir hafta boyunca pedallanan diğer kısa etapların iki katı sürede tamamladı: 7 saat 22 dakika!

Etabın son 10 kilometresi

Dünden beri merak edilen konu ise Alberto Condator’un sağlık durumu idi. Özet geçmek gerekirse: dünkü etabın son 200 metresinde bir fotoğrafçının objektifine takılan Nippo Vini-Fantinili sporcu düşmüş, akabinde son sürat gelen peloton da yere yığılmış, bu karmaşa da Alberto Contador da düşerek sol omuzunu çıkartmıştı. Olay yerinde ve sonrasında yapılan müdahale ve tedaviler sonunda Alberto Contador acılara tutunarak da olsa 7ç etaba başlayacağını bu seneki hedefinden, hem Giro hem de le Tour zaferinden, şaşmayacağını, optimist ve kararlı olduğunu beyan edip sabah bisikletinin üzerindeki yerini aldı.

Giro2015_stage7_Alberto_Contador_in_Maglia_Rosa

Acıların çocuğu Alberto Contador

263 km uzunluğundaki etap herhangi bir tırmanış içermediği için kolay görünse de uzun, upuzun olması nedeniyle pelotonu bir hayli zorladı; hatta o kadar ki bir ara kaçanlarla peloton arasındaki zaman farkı 12 dakikayı buluyordu!

Özellikle 110 km’den itibaren etkili olan rüzgar pelotonun hızını kesse de kaçanlarla arasındaki farkı da 10 km’de bir dakika azaltmasına engel olamadı; zaten kaçaklarla peloton son 25 km de birleşip toplu sprint bitişine girildi. lampre-Merida takımı çok iyi çalışıp Orica-GreenEDGE ve Lotto-Soudal’ın oyununu bozarak etabı almayı bildi. Gözler yine Etixx-QuickStep takımını arasa da göremedi, Giro2015’de yok gibiler adeta!

Etabın özetini Ekşi Sözlük yazarı Zeddicus Zu L Zorenderden dinliyoruz:

7. etap, yani 264 km’lik grossetofiuggi etabını lampre’den diego ulissi kazandı.

https://pbs.twimg.com/…ia/cfduajhw8aabbbz.jpg:large

dünkü kazadan sonra omzu çıktığı söylenen alberto contador, etaba başladı.

http://cdn.media.cyclingnews.com/…43e089b8c_670.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfcdc8gw0aabed_.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfcdb47wyaa6hcn.jpg

gianfranco zilioli (androni giocattoli), fabio sabatini (etixx-quickstep) ve jaroslaw marycz (ccc sprandi), etabın başlarında pelotondan kaçtılar ama 20 km kadar sonra pelotona yakalandılar.

25 km kadar birlikte giden bisikletçilerden, marco bandiera (androni giocattoli), nicola boem (bardiani-csf), nikolay mihaylov (ccc sprandi) ve pier paolo de negri (nippo-vini fantini) dörtlüsü pelotondan kaçtılar.

https://pbs.twimg.com/…ia/cfccogxwgaadok-.jpg:large

26 km sonra fark 3.18 dakika kadarken, 40. km’de 10.23 dakikaya kadar çıktı.

etabını bitmesine 200 km kala fark 8.18 dk civarında.
https://pbs.twimg.com/media/cfcri0-wgaagucx.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cfcrgpow0aagida.jpg

etabını 100 km’si tamamlandı. fark 8.55 dk.

110 km kala fark 11.03 dk, 95 km kala 9.48 dk, 85 km kala 8.55 dk, 75. km kala 7.26 dk, 65 km. kala 6.33 dk, 55 km kala 5.27 dk, 45 km kala, 3.30 dk, 35 km kala 1.45 dk’ya indi.

21.5 km kala fark 25 saniyeye inince, kaçış grubundan nikolay mihaylov (ccc) atak yaparak liderliği aldı ama 20 km civarı yakalandı. toplu sprinte finişine gidiyoruz.

lotto-soudal, orica ve lampre son 1.5 km’de önde. sky biraz dağılmış.

lampre’den diego ulissi etabı sprintte aldı.

Etap sonrası genel klasmanda herhangi bir değişiklik olmadı diyebiliriz: Alberto Contador 2 saniye farkla Fabio Aru’nun önünde pembe mayoyu koruyor ki, dağlık etaplara dek bu böyle sürecek gibi.

ESP  1  CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF – SAXO)      27:48:00
ITA  2  ARU, Fabio (ASTANA)                                                              +    2
AUS  3  PORTE, Richie (SKY)                                                               +   20
CZE  4  KREUZIGER, Roman (TINKOFF – SAXO)                              +   22
ITA  5  CATALDO, Dario (ASTANA)                                                     +   28
COL  6  CHAVES RUBIO, Jhoan Esteban (ORICA GreenEDGE)      +   37
ITA  7  VISCONTI, Giovanni (MOVISTAR)                                          +   56
ESP  8  LANDA MEANA, Mikel (ASTANA)                                         + 1:01
ITA  9  FORMOLO, Davide (CANNONDALE – GARMIN)                  + 1:15
CRC  10 AMADOR BAKKAZAKOVA, Andrey (MOVISTAR)               + 1:18
Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.