#TDF2015 10. Gün: Dinlenme Günü

Geride bıraktığımız 9 etapta pelotonun başına neler gelmedi ki?

Önce sıcak, çok sıcak derken bireysel zamana karşı etabında ardından tanrılar sesini duymuş olmalı ki ikinci etap çapraz ve sert rüzgarlarla boğuştu peloton. Üçüncü etapta yaşanan büyük kaza dengesini alt üst ederken herkesin etap sonunda takımlar cehennemden sağ çıkanları iyileştirmek için çabalıyordu. Günün sonunda sarı mayoyu taşıyan Spartaküs Cancellara yenik düşerken mücadeleye tur devam ediyordu.

11225377_10153636269445934_6604145614214053975_o

Bekçikadan Fransa topraklarına girerken peloton bahar klasiklerinin efsanevi yollarına uğradık. Nibali’nin mücadelesi görülmeye değerdi: her pave sektöründe en önde yer aldı, toz toprak, yerinde duramayan bisikletler, sürekli bir mücadele…

Bretanyanın kıyılarına ulaşan pelotonu bu sefer deniz kıyısından esen sert rüzgarlar perişan ederken her zaman olduğundan daha bir kenetlendi sporcular: her bir santimetrekareyi değerlendirip yanaşık düzenden de yanaşık pedallarken, kaçanlara izin verip etabın bitimine 10-15 km kala yakalayıp asıl etabı o an başlattılar. Çünkü yedi gün içinde birçok sporcunun kaza geçirip sarı mayonun da düşüp yarışı bırakması hepsine ders olmuştu.

Takım zamana karşı etabında ise taktikler konuştu. Buna sebep ASO’nun bu sene TTT etabını alışılmışın dışında hem dinlenme günü öncesine yerleştirmesi hem de etaba üç tırmanış koyması ki, bitişi bile 2 km uzunluğunda %6 ortalama eğimli idi. Astana iyi giderken Nibali’nin zaman kazanmak için yükselttiği tempo takımını hırpaladı, geri kaldılar, sonra çıkan Valverde ve Quintana’lı Movistar çok iyi geldi, farkı kapattı. Gözlerin üzerinde olduğu Giro şampiyonu Contador son tırmanışta takımını çok iyi çekmesine karşın geride kaldı. BMC ki, takım zamana karşıda dünya şampiyonu takım Tejay van Gardener için çabaladı ve etabı kazandı. Team SKY, evet, hani kimseye zevk vermeyen Chris Froome ve powermeter odaklı, bilimsel çalışmalarıyla ünlü ve başarılı Team SKY… Dünkü etaba inanılmaz heyecan kattı, en az sarı mayo kadar sarı, sapsarı Chris Froome o kadar iyi çalıştı ki etabı almak için… Ama 1 saniye ile nitel değişiklik olmadı.

tdf2015_stage9_winner_team_bmc

Son olarak tarihi boyunca 103. kez düzenlenen Tur’a katılan ilk Afrika kıtası takımı bir bisiklet değiştirir hayatları söylemi çerçevesinde yarışan Afrika kıtasında güzel şeyler başarak MTN-Qhubeka’nın Eritreli pedalı Daniel Teklehaimanot dağların kralı mayosunu sırtına geçirdi. Bu güzel ve acıalrla yoğurulmuş gülüşlü adam dileriz Pirenelerde, Alplerde bu ünvanı korur ve sonuna dek götürür.

2015, Tour de France, tappa 06 Abbeville - Le Havre, Mtn - Qhubeka 2015, Teklehaimanot Daniel, Le Havre

2015, Tour de France, tappa 06 Abbeville – Le Havre, Mtn – Qhubeka 2015, Teklehaimanot Daniel, Le Havre

Bugün dinlenme günü (idi) 9 gün boyunca 22 takımdan 198 sporcu 1346 km pedalladı ve asıl çile, acı, ter, zafer, sevinç, hüzün, gözyaşı yarından itibaren başlayacak, dağlık etaplar, zirve bitişleri bekliyor pelotonu ve son tango: Alpe d’Huez…

Tur yarın Pirenelerdeki ilk etabıyla devam ediyor!

Daha fazla okuma için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.