#LV2015 La Vuelta a Espana 11. Etap: Andorra → Els Cortals de Encamp

Dinlenme gününden sonra genelde ya zamana karşı etabı olur ya da geçiş etabı pedallanır. Bunun güzel bir örneğini bu sene Tour de France’da gördük: peloton Pirenelere de Alplere de geçerken affı büyük geçiş etaplarında pedalladı. Ancak burası İspanya, burada af yok: acı, ter, ve gözyaşı ile yoğrulmuş zaferler var!

Andorra → Els Cortals de Encamp arasında pedallanacak 11. yani kraliçe etap 138 km uzunluğunda. Değil bu yılın, son 10 yılın belki de en zon etabı! Etabı tasarlayan ise tanıdık bir isim ve peloton içinde etap boyunca kulakları fena halde çınlayacak: Joaquin Rodriguez! Kendisi bir Andorralı ve buraların yabancısı değil, öyle olduğu içindir ki vadi içinde ne kadar tırmanış varsa eklemiş, ne kadar düzlük varsa kapı dışarı etmiş. Etap yüksek irtifalı olduğu için yağış ve sisli, bulut çökmüş zirvelerde pedallanacak.

Vuelta2015_Stage11_profile

Tarif etmeye sözcük bulamamak bu olsa gerek: etap profili her şeyi açıklıyor. Kısa ve net: acı ve gözyaşı!

Doğrudan 1100 rakımdan başlayan 11. etap Andorra vadeli içinde benzer ve aynı yolları kullanarak tam 6 zirveye uğrayıp Alto Els Cortals d’Encamp (2100 mt rakım) zirvesinde bitiyor.

Günün ilk tırmanışı Collada de Beixalis daha etap başlar başlamaz pelotona merhaba diyecek. On sekizden fazla dönemece sahip Beixalis tırmanışı %8,7 ortalama eğime sahip ve 6,5 km uzunluğunda. Peloton şimdiden üçe ayrılabilir: kaçanlar, elit peloton ve sprinter pedallar ile birlikte canı çıkanlar! Zira etabın ilk kilometreleri çok sert!

Sonrasında peloton yine 1100 rakıma inecek ve bu sefer de 1980 rakıma dek tırmanacak. Coll d’Ordino %7 ortalama eğime sahip yaklaşık 10 km uzunulğunda CAT1 sınıfından bir tırmanış. Zirve geçilir geçilmez peş peşe 17 km tırmanan bacaklar 26 km uzunluğundaki inişte bir nebze olsun dinlenecek. Ancak iniş çıkış kadar sert ve dolambaçlı, en ufak bir hata kötü sonuçlar doğurabilir.

Günün üçüncü CAT1 tırmanışı Puerto de la Rabassa kendisinden sonraki HC tırmanışının sınamasından başka bir şey değil! Zira ortalama %6,6 eğimi ve 14 km’ye yaklaşan uzunluğuyla birçok pedalı zaman sınırının ötesine gönderecek gibi. Tırmanış sonrası yine bir iniş var, sonrasında ise üç zorlu zirve!

Huzurlarınızda HC sınıfında yer alan Col de la Gallina! Kendisiyle tanışmak için çileli bir yolculuğa hazır olmanız ve ruhunuzu sunmanız gerekiyor. Ortalama %8,5 eğim, 11,7 km uzunluk… Ayrıca kendisi her ne kadar L’Alpe d’Huez kadar ünlü olmasa da firketeleri yönünden hiç de eksik değil: yirmiden fazla firkete soprcuların sabrını zorlayacaktır.

Vuelta2015_Stage11_HC_Climb_Col_De_Gallina

Şu zirvenin yamacından doruğuna dek toplaşan kalabalığı hayal edin sadece.

17 km kadar inip bu sefer CAT2 sınıfındaki Alto de la Comella tırmanışının eteğine gelecek peloton ve usul usul kaderine boyun eğecek. Zira, pelotonun geride bıraktığı uzun tırmanışlara nazaran 4 km kısalığındaki Alto de la Comella ortalama %9,5 eğimi ile son tırmanış öncesi çetin ceviz!

128. km’den sonra başlayacak Cortals de Encamp tırmanışında çok ama çok elit bir tırmanış grubu ile karşı karşaya kalmamız olası, 9. etabın sonundaki gibi son 2 km’de tutanabilenlerin etabı kazanacağı, o son 200 metrenin 2 km uzunluğunda yaşanacağı bir mücadele izleyeceğiz. Tom Dumoulin büyük ihtimal (öyle olmamasını temenni ediyorum) mayoyu kaybedecek, Esteban Chaves’i hatırlayın, iki etap kazanmanın yorgunluğu her halinden belli idi ve peşpeşe gelen ataklara cevap veremedi, tutunamadı.

Günün son tırmanışı Cortals de Encamp 8,7 km uzunluğunda ve ortalama %9,1 eğimle CAT1 sınıfında yer alıyor. Etap profili Fabio Aru, Rafal Majka gibi genç yeteneklere son derece uygun, zira her ikisinin de hem Giro, hem Le Tour hem de geçen seneki La Vuelta’da kazandığı etaplar bugünle benzer. Ayrıca her ikisi de geleceğin genel klasman ve takım lideri favorisi ki, Nibali’nin sallantılı durumu, Contador’un emeklilik planları derken bu iki genç yıldızın bir şekilde kendilerini göstermeleri, ispatlamaları gerekiyor. Fakat toy olmaları ve ataklara çok sert cevap verememeleri olumsuz yanları. Valverde yine Quintana için adam silkeleyen ataklarını yapacaktır, fazlasını beklememek gerek ve Froomey… PowerMeter ile aşk yaşayan Froome hâlâ yorgun ve sistematik adamın içinde bir tutku, bir hırs olmadığı için, en azından yüz ifadesi böyle, yoksa Dumoulin’e bacaklarını tüketircesine son 150 metrede atak yaptıran hem etap hem de mayoyu kazanma hırsı idi, böylesine zorlu rakipler karşısında şansı yok değil ama az. Yine de o bir Le Tour de France şampiyonu. Nibali de son şampiyon idi ve 19. etapta La Toussuire zirvesinde şampiyonlar ölmez demesini hatırayın. Kısaca Froome bugün böylesi çılgın bir sürüş yapabilir, tıpkı Col de la Pierre St Martin tırmanışında tüm favorileri perişan etmesi gibi… Ancak tüm favorilerin üzerinde hem fikir oldukları tek bir isim var: Nairo Quintana. İfadesiz yüzü, keskin ve acımasız atakları, ayakta hiç yorulmadan tırmanabilmesi onun en büyük artıları. Eğer en ufak bir yorgunluk görürürse rakiplerinde hiç affetmeden etap zaferine pedallayacaktır.

Kısa bir etabın, 138 km, dolu dolu altı tırmanışı ve 5900 metre rakımına karşılık bilmem kaç vuruşluk bir yazı oldu. Okuduysanız buraya dek hemen ekran başına geçip canlı kanlı izleyin!

Madonna del Ghisallo tüm pelotonu kutsasın! Acımasız Vuelta eğlendir bizi!

wpid-11884963_716610828440892_5555851152573579173_o.jpg

 

Etap Sonrası

5000 metrenin üzerinde tırmanışa sahne olan 6 zirvenin pedallandığı 138 km uzunluğundaki 11. etapta bitiş çizgisini ilk geçen isim Astana takımının İspanyolu Mikel Landa olurken ikinci gelen ve günün asıl kazananı İtalyan Fabio Aru kırmızı mayoyu kazandı.

Alto Els Cortals d'Encamp zirvesinde zafere ulaşan Mikel Landa henüz 25 yaşında ve seneye Team SKY'de forma giyecek. Fotoğraf : Yuzuru SUNADA

Alto Els Cortals d’Encamp zirvesinde zafere ulaşan Mikel Landa henüz 25 yaşında ve seneye Team SKY’de forma giyecek. Fotoğraf : Yuzuru SUNADA

Etap sonuçları:

ESP 1 LANDA MEANA, Mikel (ASTANA)                4:34:54
ITA 2 ARU, Fabio (ASTANA)                    + 1:22
USA 3 BOSWELL, Ian (SKY)                    + 1:40
ESP 4 MORENO FERNANDEZ, Daniel (KATUSHA)            + 1:57
ESP 5 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquim (KATUSHA)            + 1:59
POL 6 MAJKA, Rafal (TINKOFF - SAXO)               + 2:10
ESP 7 NIEVE ITURALDE, Mikel (SKY)                
COL 8 CHAVES RUBIO, Johan Esteban (ORICA GreenEDGE)       + 2:59
NED 9 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)              
ITA 10 ROSA, Diego (ASTANA)
Giro d'Italia da iki etap kazanıp, Le Tour'u pas geçerek doğrudan La Vuelta'ya gelen Aru, Nibali'nin yokluğunda takım lideri oldu. Şimdi ise kırmızı mayo onun sırtında!

Giro d’Italia da iki etap kazanıp, Le Tour’u pas geçerek doğrudan La Vuelta’ya gelen Aru, Nibali’nin yokluğunda takım lideri oldu. Şimdi ise kırmızı mayo onun sırtında!

Etabı tasarlayan Katusha takımının İspanyol pedalı ve fahri Andorralı Joaquin Rodriguez bitiş çizgisini 5. sırada geçerken genel klasmanda ikinci sıraya yükseldi. Bir türlü oyundan düşmeyen ve aslında bir tırmanışçı dahi olmayan Giant-Alpecin takımının Hollandalı genç yıldızı Tom Dumoulin ise 30 saniye geride üçüncü sırada.

Etap sonrası genel klasmanı

ITA 1 ARU, Fabio (ASTANA)                   43:12:19
ESP 2 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquim (KATUSHA)            +  27
NED 3 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)              +  30
POL 4 MAJKA, Rafal (TINKOFF - SAXO)               + 1:28
COL 5 CHAVES RUBIO, Johan Esteban (ORICA GreenEDGE)       + 1:29
ESP 6 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)          + 1:52
ESP 7 MORENO FERNANDEZ, Daniel (KATUSHA)            + 1:54
ESP 8 NIEVE ITURALDE, Mikel (SKY)                + 1:58
COL 9 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)        + 3:07
RSA 10 MEINTJES, Louis (MTN - QHUBEKA)              + 4:15
...
GBR 15 FROOME, Christopher (SKY)                 + 7:30


2 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 11 : Andorra la Vella - Cortals d'Encamp VALVERDE Alejandro (ESP) Movistar RODRIGUEZ Joaquin (ESP) Katusha, at Collada de Beixalis Photo : Yuzuru SUNADA

İki ispanyol aynı karede: Alejandro Valverde (Movistar) ve etabın mimarı Joaquin Rodriguez (Katusha) Collada de Beixalis zirvesine doğru pedallıyorlar. Photo : Yuzuru SUNADA

Etabın hemen başında kaza geçiren Chris Froome bir hayli geride kaldı ve ana grubu yakalamak için çok çabaladı, domestikleriyle birlikte çalışarak yakaladı da ancak bu kendisine etabın sonunda acı olarak geri döndü.

Vuelta2015_Stage11_first_chase

Günün ilk kaçakları: Romain Sicard (Europcar) ve Darwin Atapuma (BMC) etabın lideri.

Etap başlar başlamaz Collada de Beixalis zirvesine tırmanan pelotonda küçük gruplar halinde kaçışlar gerçekleşti ve sonrasında tüm kaçanlar birleşerek pek de güçlü olmayan bir kaçış grubu oluşturdular. Kaldı ki grup içinde iki iddialı isim vardı, biri dağların kralı – mavi benekli mayo için mücadele veren Caja Rural – Seguros RGA takımının İspanyolu Omar Fraile, diğeri de iki ihtimalli Mikel Landa: ya etap zaferi ya da son tırmanışte atak yapan Fabio Aru’ya domestiklik…

Etabı almak için istekli Team SKY, Movistar ve Tinkoff-Saxo da son tırmanışta liderlerine yardım etmeleri için kaçışa adam gönderme taktiğini uyguladılar, kısmen de olsa başarılı oldular da. Kaçanlar ile peloton arasındaki zaman farkı beş dakikanın üzerine çıkmazken peloton gayet normal bir tempoda tırmanışları geçiyordu ki, bu onlar için olağan, son 10 yılın en keskin etabını izleyen bizler için olağan dışı idi.

Vuelta2015_Stage11_Chris_Froome_dropped_out_the_stage_crossed_finish_line

Etap başında geçirdiği kaza sonrası fena halde canı yanan ama devam eden Froome’un gücü bitime 50 km kala tükendi ve etabı Landa’nın 8:41 dakika gerisinde tamamyalabildi.

Zirveler birer ikişer geçilirken Team SKY ve Movistar’ın etap galibiyeti için belirlediği tempo son 50 km’ye girildiği zaman Astana tarafından paramparça edildi, öyle ki Chris Froome geriye düştü. Takım aramasından önce sağlık arabasına gidip ağrı kesici aldı ve temposunu çok ama çok düşürdü, hatta sadık yardımcısı Gerrain Thomas bir ara durma noktasına geldi. Sabah geçirdiği kazada aldığı yaralar, özellikle her iki diz kapağı, sol omuzu ve sağ kaval kemiği civarındaki kanamalı yara ve doku zedelenmeleri buna sebep oldu.

Vuelta2015_Stage11_Astana_lead_the_peloton

Rusya Federasyonu Çalışma Grubu: kare içinde Astana, Katusha ve Tinkoff-Saxo takımları yer alıyor. Hepsinin ortak özelliği ise uçsuz bucaksız Rusya toprakları takımları olmaları. Tamam Astana eski SSCB üyesi Kazakistanın takımı.

Astana’nın Gallina tırmanışı ve inişinde belirlediği ve sürekli yükselttiği tempo etabın başından beri bir türlü toplu halde pedallayamayan pelotona ölümcül darbeyi vurdu. Hali hazırda genel klasmanda 8. sırada yer alan, iyi bir tırmanışcı ve zamana karşı dayanıklılığına sahip Chris Froome’un ana gruptan 2 dakika geriye düşmesini fırsat bilen diğer genel klasman iddialıları atak yapıp öne çıkarak kendi elit tırmanış gruplarını, dahası mini pelotonlarını oluşturdular.

2 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 11 : Andorra la Vella - Cortals d'Encamp Peloton at Collada de Beixalis Photo : Yuzuru SUNADA

Galina inişinde atak yapan Valverde ve Rodriguez ayrı bir grup oluşturunca etabı almaya istekli Aru ve Majka, mayosunu cesurca savunan Tom Dumoulin, bir ihtimal diyen Esteban Chaves de atağa karşılık verip kendi gruplarını oluşturarak kaçan ikiliyi yakalamaya başladılar ki, Valverde’nin son 25 km kala yaptığı bu atak içine girdiği Katusha grubu çalışmayınca yakalandı.

Vuelta2015_Stage11_Nairo_Quintana

Nairo Quintana belli etmese de günü kötü geçirenlerden, zira etap başında hasta olduğu ve hâlâ ateşinin dinmediği bilgisi servis edilmişti.

Etabın son tırmanışı Cortals de Encamp başlar başlamaz eriyip biten kaçış grubuna son darbeyi de Mikel Landa (Astana) vurup yarış liderliğini ele aldı. Aru, Rodriguez, Daniel Moreno, Alejandro Valverde birbirilerini sınarken bunların dışında kalan favoriler, Quintana, Chaves, Dumoulin, Majka da geride kalmamak için çaba sarf ediyordu.

Son 7 km kala Fabio Aru atak yapıp oluşan elit pelotonun önüne geçip devam etti, ancak Katusha’dan Rodriguez ve Moreno peşine takılarak izin vermedi. Bu esnada Aru’nun temposuna ayak uyduramayan Valverde ve Quintana geriye düşmeye başladı. Tom Dumoulin ise şaşırtıcı bir şekilde geride kalan ne kadar genel klasman iddialısı varda sırtına alıp tırmanmaya devam etti, ta ki etabın sonuna dek. Hiç kimse kendisinden böylesine canla başla bir tırmanış, kırmızı mayo savunması yapmasını beklemiyordu, hayaldi gerçek oldu! Bu mücadele sayesinde Dumoulin ciddi fark yemekten kurtuldu ve böyle giderse 17. etapta geçilecek zamana karşı mücadelesinde farkı kapatabilir.

Bitime 5 km kala Aru yeniden atak yapıp bu kez Rodriguez ve Moreno ikilisini geride bırakmayı başardı ve sonrasında kaçanları tek tek toplayarak takım arkadaşı Mikel Landa’nın 1 dakika 20 saniye gerisinden etabı tamamladı. Kırmızı mayoyu kazanacağı garanti idi ama eğimin yumuşadığı yerlerde ayağa kalkıp atak yaparak geriye düşen Dumoulinden değil de Rodriguez’den zaman çaldı.

Genç İtalyanın mutluluğu

Genç İtalyanın mutluluğu

Etapda an be an yaşananları Ekşi Sözlük yazarı zeddicus zu l zorander‘den dinliyoruz:

çılgın geçmesi beklenen ama beklendiği kadar çılgın geçmeyen 11. etap, yani 138 km’lik andorraels cortals de encamp etabını kaçış grubunda yer alan astana’dan mikel landa kazandı. ayrıca günün savaşçı bisikletçisi seçildi. bu sene kazandığı 2 giro etabının üstüne, en zorlu etapta rahat bir galibiyet aldı.

https://pbs.twimg.com/…ia/cn6spzuwsaatrjc.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn6ujkawcaazpcb.jpg:large

etabı ikinci sırada bitiren fabio aru, kırmızı mayoyu sırtına geçirdi.

tom dumoulin, mayoyu kaybetmiş olabilir ama genel klasmanda sadece 30 sn geride. bu kadar zorlu ve kendisine hiç uymayan etabı iyi bir şekilde bitirdi.

chris froome için tur burada bitti. yarışın başlarında yaşadığı kaza sonrası toparlayıp öne yetişse de, etabın bitimine 43-44 km geriye düştü ve büyük zaman farkı yedi. zaten yorgun geldiği turu erken kaybetti. yarın çekilebilir.

son tırmanışta, hastalıktan yeni çıkan nairo quintana geriye düştü. ileri ki dağ etaplarında farkı kapatıp liderliği almaya çalışacak ama işi çok zor. o da froome gibi yorgun.

vladimir isaychev (katusha), etaba başlamadı.

etap doğrudan tırmanış ile başladı. zirvesinden etabın bitimine 128 km kala geçilecek olan, 1. kategoriden collada de beixalis (1790 m yükseklik, 6.5 km uzunluk, %8.7 ortalama, %14.2 max. eğim) tırmanışına peloton başladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5oh_dweaa8bs_.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5sgniwoaakn2h.jpg:large

start ile birlikte ataklar geldi. 12 kişilik bir kaçış grubu oluştu.

chris froome kaza yaptı. devam ediyor ama canı yanıyor. takım arkadaşı öne taşımaya çalışıyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5ndacvaaandx5.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5upvtwoaajiyj.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5vrjtveaieoic.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5vnptwgaafw1w.jpg:large
https://www.youtube.com/watch?v=u_fmce6gi3a

romain sicard (europcar) ve darwin atapuma (bmc), etabın lideri.

froome geride, takım arkadaşları ile birlikte öne yetişmeye çalışıyor. daha ilk tırmanışta bu kadar efor sarf etmesi ileri ki tırmanışlarda çıkabilir.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5wvkcuyamm4ta.jpg:large

fraile, coppel ve oliveira, öndeki ikiliyi yakaladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5yw4awoaafetn.png:large

froome, ilk tırmanışta kendisine çok yaklaşan motora fuck off demiş.
https://www.youtube.com/watch?v=j_zaxwzt80i

zirveye yaklaşırken omar fraile atak yaparak zirveden ilk sırada geçti ve 10 puanı aldı. romain sicard, 6, nelson oliveira 4, darwin atapuma 2 ve jerome coppel 1 puanı aldı.

daha ilk tırmanıştan pelotonda 10-15 kişi kaldı.

lider grubu 8’li takip grubu 12 sn geriden takip ediyor. peloton, 34 sn kadar geride. froome grubunun ne kadar geride olduğu belli değil.

https://pbs.twimg.com/…ia/cn5bgo1wiaafgwr.jpg:large

117 km civarı froome, pelotonu yakaladı.

zirvesinden etabın bitimine 106 km kala geçilecek olan, 1. kategoriden coll d’ordino (1980 m yükseklik, 9.9 km uzunluk, %7 ortalama, %8.5 max. eğim) tırmanışına kaçış başladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5euzmwsaak_jb.png:large

114 km kala kala, oliveira, atapuma, montaguti, moreno, sicard, fraile, poljanski, losada, landa, howson, coppel, hardy, erviti, verona, plaza & ıan boswell’den oluşan 16 kişilik kaçış grubu ile peloton arasında 1.11 dk kadar bir fark var.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5d8nhweaadbw8.png:large

bennett, goncalves ve cherel, lider gruba katıldı.

team sky: ian boswell
ag2r – la mondiale : mikael cherel, matteo montaguti
astana : mikel landa
bmc : darwin atapuma
caja rural: omar fraile, jose gonçalves
cofidis: cyril lemoine
etixx – quick step : carlos verona
iam cycling: jérôme coppel
lampre – merida: ruben plaza, nelson oliveira
movistar: javier moreno, ımano erviti
orica – greenedge: damien howson
europcar: romain sicard
katusha: alberto losada
lotto nl – jumbo: george bennett
tinkoff – saxo: pawel poljanski

110 km kala fark 1.25 dk.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5gyhjwsau9nmt.png:large

105.9 km kala, zirveye yaklaşırken omar fraile ve nelson oliveira, puanlar için atak yaptı. nelson oliveira, zirveden ilk geçen isim oldu ve 10 puanı aldı. omar fraile 6, carlos verona 4, josé gonçalves 2 ve matteo montaguti 1 puanı aldı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5jwosueaacuwo.png:large

100 km kala fark 2.10 dk.

alex howes (cannondale – garmin), bir kaza yapmış.

89 km kala imano erviti, liderliği aldı. takip grubu 20 sn kadar geride. peloton ise 3.11 dk geride.
https://pbs.twimg.com/media/cn5ow3nwwaab0yi.jpg

sky pelotonun önünde tempo yapıyor.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5qch6u8aafgzr.png:large

zirvesinden etabın bitimine 66 km kala geçilecek olan, 1. kategoriden puerto de la rabassa (1818 m yükseklik, 13.8 km uzunluk, %6.6 ortalama, %12.1 max. eğim) tırmanışına imano erviti, başladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5qoguwoaafsa1.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5qnoxvaae7hxu.png:large

75 km kala imano erviti ile takip grubu arasında 1.05 dk, peloton arasında 4.30 dk kadar bir fark var.

https://pbs.twimg.com/…ia/cn5wf8kwwaacpww.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5wqunueaaeyjv.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5w2vjvaaaqv7k.png:large

67.5 km kala takip grubundan mikel landa (astana), ruben plaza (lampre – merida) ve george bennett (lotto nl – jumbo) kaçtı.
https://pbs.twimg.com/media/cn5y1fbwoaa_gob.jpg

66 km kala zirveden ilk sırada geçen imano erviti 10 puanı aldı. takip grubu kaçanları yakaladı. omar fraile, 6, ruben plaza, 4, nelson oliveira 2 ve jerome coppel 1 puanı aldı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn5zlabveaim4px.png:large

64 km kala inişte ufak ufak yağmur damlaları gözüküyor.

https://pbs.twimg.com/…ia/cn513l6uaain1gm.png:large

55 km kala peloton 4.05 dk kadar geride. imano erviti’ye hardy ve montaguti takıldı.

zirvesinden 39 km kala geçilecek olan, kategori dışı coll de la gallina (1905 m yükseklik, 11.7 km uzunluk, %8.5 ortalama, %13 max. eğim) tırmanışına kaçış 3’lüsü başladı. takip grubu oldukça yakın.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn52-h6usaade0l.png:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn521ybwcaefk7u.jpg:large

takip grubu bir arada. 50 km kala fark 4.37 dk.

49.5 km kala takip yine hareketlendi. romain sicard (europcar), alberto losada (katusha) ve jérôme coppel (ıam cycling), öne çıktı.

49 km kala coppel öne çıktı.

boswell, sicard ve poljanski, coppel’e katıldı.
https://pbs.twimg.com/media/cn55ox1u8aatubg.png

darwin atapuma (bmc) ve mikel landa (astana), öndekilere katıldı.

44.5 km kala mikel landa öne çıktı ve yağmur başladı.
https://pbs.twimg.com/media/cn58bdjwoaa2qoa.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cn58behwwaahcq-.jpg

astana’nın temposu sonrası chris froome geriye düştü. genel klasman şampiyonluğunu bugün bırakacak gibi duruyor.
https://pbs.twimg.com/media/cn59arpwoaa526e.jpg
https://pbs.twimg.com/media/cn59mxswsaaxque.png

42.5 km kala 1 dk kadar geride kaldı froome. fark şimdiden çok büyük.

nicolas roche da geriye düştü.

omar fraile, romain sicard, pawel poljanski, jerome coppel, ian boswell, mikel landa, liderliğinde etap gidiyor.
https://pbs.twimg.com/media/cn5_ypcwiaaaowz.jpg

40 km kala froome, 2 dakika kadar geriye düştü. çok zorlanıyor.

39.6 km kala omar fraile, zirveden ilk sırada geçip 10 puanı aldı. mikel landa, 6, darwin atapuma 4, romain sicard 2 ve ian boswell 1 puan aldı.

froome, medikal aracın yanına gitti. geraint thomas her zamanki gibi yanında. arabadan ilaç aldı.

35 km kala fark 3.38 dk. froome, pelotonun 3 dk kadar gerisinde.
https://pbs.twimg.com/media/cn6bvoyw8aetbm2.jpg

inişte valverde ve rodriguez iyi bir atak yaptı ve farkı 50 sn kadar açtı diğer favori isimlere karşı. aru, quintana, chaves arkadaki gruptalar.

24 km kala aru/quintana/majka/chaves, valverde grubunu yakaladı. dumoulin/pozzovivo 50 sn kadar gerideler.

tinkoff’tan sergio paulinho’ya motorsiklet çarpmış. peter sagan’a çarpan motordan sonra ikinci adamlarını da motor kazasında kaybettiler. bacağına 17 dikişi atılmış.
https://pbs.twimg.com/media/cn6jzqqwiaaxhko.jpg

zirvesinden 18 km kala geçilecek olan, 2. kategoriden alto de la comella (1345 m yükseklik, 4 km uzunluk, %9.5 ortalama, %14.4 max. eğim), lider grup başladı.

landa, poljanski, sicard, boswell ve oliveira lider. 20 km kala 2.06 dk kadar favori isimler geride. froome ise 7 dk kadar geride.

zirveden geçen ilk isim landa 5 puan alırken, boswell 3 ve oliveira, 1 puan aldı.

10 km kala fark 2.08 dk. froome, 7.14 dk kadar geride.

9.4 km kala lider grup ara encamp ara sprint kapısından geçti. ilk sırada geçen nelson oliveira 4 puanı alırken, romain sicard 2, ian boswell 1 puanı aldı.

günün 6. ve son tırmanışı, zirve finişi ile bitecek olan , 1. kategoriden cortals de encamp (2095 m yükseklik, 8.7 km uzunluk, %9.1 ortalama, %11.6 max. eğim) tırmanışına lider 5’li başladı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn6l5aaxaaa4z_i.png:large

astana’dan mikel landa, solo kaçış gerçekleştirerek liderliği aldı. 8.2 km kala favori isimler 2.05 dk civarı geride. froome 7 dk kadar geride.

7.8 km kala fabio aru bir anda fırladı. valverde geride kaldı. quintana takip etmeye çalışıyor. aru’nun yanına rodriguez ve moreno geldi.

kırmızı mayo tom dumoulin, geride kalmaya başladı.

quintana, öndekilerden çok kopmamaya çalışıyor. 6.5 km kala 20-25 sn kadar geride.

dumoulin, valverde’ye takıldı.

quintana, majka ve nieve’ye takıldı.

sicard, oliveira, poljanski ve boswell, landa’yı takipte.

5.3 km kala fabio aru atak yaptı ve rodriguez ve moreno’yu geride bıraktı.

5 km kala fark 1.54 dk. kırmızı mayo 2.35 dk kadar geride.

3 km kala fark 1.50 dk. quittana , dumoulin grubunun da gerisine düşmüş. hastalıktan yeni çıkmanın etkisini kendisini gösteriyor.

tom dumoulin’i kutlamak lazım. iyi dayanıyor. chaves, onunla birlikte gidiyor. valverde geriye düştü.

1.7 km kala aru, boswell’i geride bıraktı. landa etaba gidiyor, aru ikinciliği ve kırmızı mayoyu alacak gibi duruyor.

mikel landa etabı alıyor. 1.20 dk civarı aru bitirdi. duble yaptı astana. kötü gün geçiren sky’dan, ian boswellüçüncü oldu.

tom dumoulin, bu turda bir türlü kopamadığı chaves ile bir türlü birlikte etabı bitirdi. kırmızı mayoyu kaybediyor ama 2.57 dk sonra bitirmesi takdir edilesi. genel klasmanda sadece 30 sn geride. aru’yu zamana karşıda tokatlar ama diğer dağ etapları için gücü kaldı mı göreceğiz?
https://pbs.twimg.com/…ia/cn6s1rgwuaedhxk.png:large

quitana, 4.20 dk geriden geldi. artık işi çok kolay olmayacak.

froome, 8.40 dk civarı etabı bitirdi. bacağı iyi değil.
https://pbs.twimg.com/…ia/cn6vctrwuaakcor.jpg:large
https://pbs.twimg.com/…ia/cn6vfhgvaaaefpb.png:large
https://www.youtube.com/watch?v=i5ocx0b-16c

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.