#LV2015 La Vuelta a Espana 20. Etap: San Lorenzo de El Escorial → Cercedilla

19. etap tıpkı basım gibiydi adeta:

 • kaçanların zaferine sahne olurken ag2r La Mondiale takımının Fransız pedalı Alexis Gougeard etabı kazandı!
 • Tom Dumoulin kırmızı mayoyu yarınki etapta sağlama alabilmek için son 2 km kala atak yaptı ve Fabio Aru’dan 3 saniye daha çalarak farkı 6 saniyeye çıkarttı.
 • Kırmızı mayo hâlâ Tom Dumoulin’en sırtında!

Tour of Spain - Stage 19

Etap hakkında

176 km uzunluğundaki San Lorenzo de El Escorial → Cercedilla kentleri arasında pedallanacak 20. etap genel klasmanda son kozların oynanacağı ve artık kırmızı mayonun da sahibini bulacağı etap olacak.

Vuelta2015_Stage20_profile

Pelotonun yüzü sadece Madrid de gülecek gibi, zira etap tam dört adet CAT1 sınıfı tırmanış içeriyor: gün boyu çıkılıp inilecek ve sprint bitişi ile sona erecek. Tırmanışlar sırasıyla:

 • Günün ilk tırmanışı Puerto de Navacerrada etabın 20. km’sinde başlayıp 10 km sürecek, ortalama eğimi de %6,6
 • Tırmanış sonrası peloton 1860 mt rakımdan 1150 mt rakıma, Rascafria, dek inecek ve zirvesinden 67,5 km’de geçilecek Puerto de la Morcuera zirvesine tırmanılacak. Puerto de la Morcuera tımanışı da, hatta bugünün tüm tırmanışları, 10 km üzerinde: 11,5 km ve ortalama eğimi %5,4
 • İniş sonrası peloton Guadalix de la Sierra’ya dek uzanıp şöyle bir tavaf ettikten sonra organizatörlerin bu etabı daha nasıl zorlaştırırız çabalarının bir sonucu olarak çıkıp indikleri Puerto de la Morcuera zirvesini bu kez tersten tırmanıp inecek. Zirvenin düzü de tersi de sert: 10,4 km uzunluk ve ortalama %5,3 eğim
 • İnişin sonunda yer alan Rascafria sprint kapısından sonra günün son tırmanışı Puerto de Cotos, 11 km uzunluk ve ortalama %5,3 eğim, başlayacak. Her tırmanışın bir de inişi vardır sözünü bisikletliler çok sever, iniş güzeldir, dinlendirir ama Cotos zirvesinin inişi pek de öyle dinlenilecek bir iniş değil, zira 10 km boyunca peloton 666 met irtifa kaybedecek 11 virajı o hızla atlatacak. Kırmızı mayo mücadelesinin hâlâ sürdüğü bir etapta tırmanıştan çok inişte kopartıcı, silkeleyici ataklar görebiliriz.

Kaçanların kazanması genel kalsmanda yaşanan mücadeler sağ olsun adetten olmaya başladı son iki etaptır. Bugün de bu senarayonun gerçekleşmesi olası, zira son iki etaptır Aru ve Dumoulin teker tekere gidiyorlar. İkisi arasındaki farkın yarın açılabilmesi ve birinin formayı garanti altına alması için takımlarının çok sıkı çalışması gerek.

Halen kırmızı mayoyu giyen Team Giant-Alpecin takımının Hollandalı genç pedalı Tom Dumoulin, Astana’nın zafere ve büyük tur galibiyetine aç yeni lideri Fabio Aru’nun sadece 6 saniye önünde ve bu fark bugün etabın 158. km’sinde geçilecek 1825 rakıma konuşlu Puerto de Cotos zirvesi geçilirken kapanabilir. Tabii ki 11 km boyunca Astana tıkımının tüm pelotonu silkelemesi gerekiyor!

Etap hakkında

Dört adet CAT1 zirvesi içeren 176 km uzunluğundaki 20. etapta zafere tam 120 km boyunca tek başına pedallayan isim Lampre-Merida takımının İspanyol pedalı Ruben Molina Plaza oldu. Hatırlatalım: Plaza, Le Tour de France 2015 16. etapta Peter Sagan’ın önünde de bir etap kazanmıştı.

12 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 20 : San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla 1st : PLAZA Ruben (ESP) Lampre - Merida Photo : Yuzuru SUNADA

Etap başlar başlamaz daha 7. km’de kaçmaya başlayan Ruben Plaza bu istikrarını etabın sonuna dek sürdürdü ve yalnız başına dört zirveyi aşıp zafere pedalladı. Dile kolay ardından gelen iki usta kaçış uzmanı Jose Gonçalves ve Alessandro de Marchi’ye yakalanmamayı başararak 169 km boyunca pedalla ve zafere ulaş.

Etap sonuçları

ESP 1 PLAZA MOLINA, Ruben (LAMPRE - MERIDA)           4:37:05
POR 2 GONÇALVES, José (CAJA RURAL-SEGUROS RGA)          + 1:07
ITA 3 DE MARCHI, Alessandro (BMC RACING)             + 1:08
POR 11 SANTOS SIMOES OLIVEIRA, Nelson Filipe (LAMPRE - MERIDA)  + 2:42
POL 12 MAJKA, Rafal (TINKOFF - SAXO)              
USA 13 WARBASSE, Lawrence (IAM CYCLING)              
COL 14 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)         + 2:44
COL 22 CHAVES RUBIO, Johan Esteban (ORICA GreenEDGE)       + 3:35
ESP 23 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquim (KATUSHA)            + 3:37
ITA 24 ARU, Fabio (ASTANA)                    + 3:38
ESP 25 SANCHEZ GIL, Luis Leon (ASTANA)              
ESP 27 LANDA MEANA, Mikel (ASTANA)                + 3:48
ITA 33 POZZOVIVO, Domenico (AG2R LA MONDIALE)           + 7:30
LUX 34 SCHLECK, Frank (TREK FACTORY RACING)            
NED 35 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)

Asıl dramatik olan, güne Aru’nun 6 saniye önünde kırmızı mayo ile başlayan Tom Dumolin’in etap sonunda Aru’dan 2 dakika fark yiyerek hem kırmızı mayodan hem de podyumdan olarak turu 6. sırada kapatması oldu.

12 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 20 : San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla Breakaway at Puerto de Ncerrada Photo : Yuzuru SUNADA

Etabın bitmesine 49 km kala Astana tempoyu yükselterek Aru ile bir atak denedi ve kısmen başarılı olsa da Tom Dumoulin’i silkeleyemedi, ama pes de etmediler. Zira 6 km sonra bu sefer Aru ve Landa atak yapıp peşlerine Rodriguez, Quintana, Majka ve Chaves’i de alınca Dumoulin yapayalnız kaldı ve takipde zorlandı. Bir ara aradaki fark elini atsa yakalayacak boyuta gelmesine karşın Puerto de la Morcuera inişinde, bitime 32 km kala, fark gittikçe açıldı ve Dumoulin bacaklarına söz geçiremeyince fark iyice açıldı. Puerto de Cotos tırmanışında ise artık Dumoulin’in yapabileceği pek bir şey yoktu, zira ardına baktığında takım arkadaşlarını değil de bir Astanalıyı gördü, bu mücadeleyi kaybettiğinin ironik resmi idi.

12 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 20 : San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla DUMOULIN Tom (NED) Giant - Alpecin, Maillot Rojo Photo : Yuzuru SUNADA

Etabın bitmesine 19 km kala Quintana podyum şansı için öne atak yaptı ve Aru takip etmezken Majka peşini bırakmadı, zira Dumoulin’in 2 dakika fark yemesi bu gruptan kendisini podyumun 3. basamağına taşıyordu ve bunu Quintana’ya veremezdi, nitekim öyle de oldu: La Vuelta 2015’in üçüncüsü Tinkoff-Saxo’nun Polonyalısı Rafal Majka!

Astana takımının etabın sonuna bırakmayıp son 49. km’de başlattığı atak Aru, Rodriguez ve Majka’yı günün kazananı yaparken, hatta bu üçlü son 49 km birlikte pedalladılar, çalıştılar, Dumoulin ve Giant-Alpecin takımına kaybettirdi.

12 September 2015 70th Vuelta a Espana Stage 20 : San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla ARU Fabio (ITA) Astana SANCHEZ Luis Leon (ESP) Astana Photo : Yuzuru SUNADA

Günün gerçek kazananı Genç Sardunyalı Fabio Aru!

Etap sonrası genel klasman

ITA 1 ARU, Fabio (ASTANA)                   83:01:40
ESP 2 RODRIGUEZ OLIVER, Joaquim (KATUSHA)            + 1:17
POL 3 MAJKA, Rafal (TINKOFF - SAXO)               + 1:29
COL 4 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)        + 2:02
COL 5 CHAVES RUBIO, Johan Esteban (ORICA GreenEDGE)       + 3:30
NED 6 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)              + 3:46
ESP 7 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)          + 7:10
ESP 8 NIEVE ITURALDE, Mikel (SKY)                + 7:26
ESP 9 MORENO FERNANDEZ, Daniel (KATUSHA)            + 7:32
RSA 10 MEINTJES, Louis (MTN - QHUBEKA)              + 10:46

Etapta an be an yaşananları Ekşi Sözlük yazarı zeddicus zu l zorander‘den dinliyoruz:

dananın kuyruğunun koptuğu 175.8 km’lik 20. etabı, yani san lorenzo de el escorialcercedilla etabını daha 7. km’de kaçmaya başlayan ruben plaza molina kazandı. etabın bitimine 115 km grubu bırakıp tek başına kaçtı ve müthiş bir galibiyet aldı. bu yaşta bu kaçış, alkışlanır.
https://pbs.twimg.com/…ia/cotnipzwgaah6j8.jpg:large

turun şampiyonu ise astana’dan fabio aru oldu.
https://pbs.twimg.com/…ia/cotodkxwoaarrea.jpg:large

günün 3. tırmanışında yaptığı atağa , genel klasmanda 6 sn farkla lider olan tom dumoulin cevap veremedi, her km’de fark arttıkça arttı ve şampiyon aru oldu. dumoulin, o kadar geride kaldı ki kürsüye çıkma şansını bile kaçırdı. astana takım olarak aru’ya çok yardım etti. tom, bu şansı tur boyunca alamadığı gibi bu etapta da alamadı. kürsü görememesi üzücü.

jerome coppel (iam cycling), etaba başlamadı.

7. km’de ruben plaza (lampre – merida), kaçtı. birkaç bisikletçi takipte.

10. km’de 11 kişilik bir kaçış grubu oluştu.

birkaç bisikletçi kaza yaptı ama hemen toparlandılar. simon gerrans (orica – greenedge) ve fabrice jeandesboz (europcar), teknik sorun yaşıyorlar.

bugün 2 kez geçilecek olan ve etabın bitimine 146 km kala zirvesinden geçilecek olan, 1. kategoriden puerto de navacerrada (1860 m, 9.4 km uzunluk, %6.6 ortalama, %11.25 max. eğim) tırmanışına kaçış grubu başladı. 22. km’de 20 sn kadar farkla pelotonun önündeler.

kaçıştaki isimler
ruben plaza (lampre – merida),
larry warbasse (iam cycling),
olivier le gac (fdj),
adam hansen (lotto soudal),
jaco venter (mtn – qhubeka),
dani navarro (cofidis),
jay mccarthy (tinkoff – saxo),
jose gonçalves (caja rural – seguros rga),
eduard vorganov (katusha),
miguel angel rubiano (colombia)
yukiya arashiro (europcar)

olivier le gac (fdj), kaçış grubundan geriye düştü. arkadaki takip grubuna katıldı.

miguel angel rubiano (colombia), geriye düşen bir başka isim. fränk schleck (trek factory), bisikletiyle sorun yaşıyor.

19. km’de 11 kişilik lider grup ile 28 kişilik takip grubu arasında 23 sn, peloton arasında 57 sn kadar fark var.

zirveden geçen ilk isim jose gonçalves oldu ve 10 puanı aldı. ruben plaza, 6, larry warbasse, 4, moreno moser (cannondale – garmin), 2, dani navarro (cofidis), 1 puan aldı.

34. km’de 29 kişilik takip grubu 46 sn, peloton 7.38 dk kadar geride.

119 km kala, arroyo, sicard, elissonde, visconti, oliveira, zubeldia, henao, roche, verona, losada, sanchez, bennett, amador, rojas montaguti, dombrowski, ardila, moinard, zeits, de marchi, vanendert, quinteo, bilbao, gougeard, reza, howes, de buyst, & conti’den oluşan takip grubu, 10 kişilik lider grubu 57 sn geriden takip ediyor.

etabın bitimine 108 km kala zirvesinden geçilecek olan, 1. kategoriden puerto de la morcuera (1770 m, 11.5 km uzunluk, %5.4 ortalama, %8.5 max. eğim) tırmanışına 10 kişilik lider grup başladı.

ruben plaza (lampre – merida), atak yaparak liderliği aldı.

takip grubu öndeki 9’lu grubu yakaladı. plaza’nın 109 km kala 1.53 dk kadar gerisindeler.

37 kişilik takip grubu
sky: sergio henao, nicolas roche
ag2r – la mondiale: matteo montaguti
astana: luis leon sanchez, andrey zeits
bmc: alessandro de marchi, amael moinard
caja rural – seguros rga: david arroyo, pello bilbao, josé gonçalves
cofidis: dani navarro
colombia: alex cano, carlos quintero
etixx – quick step: carlos verona
fdj: kenny elissonde, kevin reza
ıam cycling: larry warbasse
lampre – merida: valerio conti, nelson oliveira
lotto soudal: jasper de buyst, adam hansen, jelle vanendert
movistar: andrey amador, jose joaquin rojas, francisco ventoso, giovanni visconti
mtn – qhubeka: jaco venter
cannondale – garmin: joe dombrowski, moreno moser
europcar: yuliya arashiro, antoine duchesne, romain sicard
katusha: alberto losada, eduard vorganov
lotto nl – jumbo: george bennett
tinkoff – saxo: jay mccarthy
trek factory: haimar zubeldia

108.2 km kala ruben plaza zirveden geçen ilk isim olarak 10 puan aldı. takip grubu 2.40 dk civarı zirveden geçti. fancisco ventoso, 6, giovanni visconti, 4, andrey amador, 2, jose joaquin rojas, 1 puan aldı.

david arroyo, inişte düşmüş ama durumu iyi gözüküyor.

100 km kala takip grubu 2.35 dk, peloton 11.35 dk civarı gerideler.

etabın bitimine 49 km kala zirvesinden geçilecek olan, 1. kategoriden puerto de la morcuera (1770 m, 10.4 km uzunluk, %6.6 ortalama, %9.5 max. eğim) tırmanışına ruben plaza başladı.

57 km kala peloton 11.56 dk kadar geride.

56 km civarı takip grubunda kevin reza, atak yaparak ruben plaza’nın peşine düştü. 2 dk kadar geride. takip grubu ise 2.20 dk geride.

54 km kala takip grubu kevin reza’yı yakaladı.

53.3 km takip grubundan george bennettak yaparak kaçmaya çalıştı ama takip grubu fazla uzaklaşmasına izin vermeden yakaladı.

52.8 km kala giovanni visconti, takip grubundan kaçtı.
https://pbs.twimg.com/…ia/cotujkiw8aapgaj.jpg:large

52.5 km kala ise kenny elissonde takip grubundan kaçtı.

peloton 2 parçaya bölündü. omar fraile, arkadaki grupta.

50 km civarı alessandro de marchi, atak yaparak giovanni visconti’yi yakaladı.
https://pbs.twimg.com/media/cotwgidwcaaodqe.jpg

49 km kala astana tempoyu arttırdı. aru tempo yapıyor. tom dumoulin ile bir fark yarattı. quintana, majka, aru ile birlikte.

47.8 km kala dumoulin, aru’yu yakaladı.

valverde geriye düşmeye başladı.
https://pbs.twimg.com/media/cotxkulweaavogp.jpg

takip grubu bölündü.

zirveden plaza ilk sırada geçip 10 puanı aldı. giovanni visconti, 6, alessandro de marchi, 4 puan, goncalves, 2 ve montaguti, 1 puan aldı.

mikel landa, tom dumoulin, fabio aru, joaquin rodriguez, rafal majka, nairo quintana, esteban chaves ve mikel nieve, birlikte gidiyor. seneye başka takımda yarışacak olan landa, aru için çalışıyor.

42.8 km kala aru fırladı. quintana ve majka ona takıldı. tom, cevap vermedi. 20 sn kadar geride kaldı.
https://pbs.twimg.com/media/cotymqywuaao85n.jpg

tom dumoulin, çok zorlamıyor. inişte yakalamaya çalışacak.

giovanni visconti, alessandro de marchi, matteo montaguti ve josé gonçalves, lider plaza’yı 1.20 dk geriden takip ediyor.

32 km kala aru ile tom dumoulin arasındaki fark 15 sn civarı.

kaçan gruptaki astana’lı sanchez, aru’ya katıldı.

tom dumoulin, yorgun duruyor. sky’dan nieve’den yardım istiyor. nieve, yardım ediyor.

29.5 km kala fark tom 20 sn kadar geride. kırmızı mayoyu kaybedecek gibi duruyor.

etabın bitimine 18 km kala zirvesinden geçilecek olan, 1. kategoriden puerto de cotos (1825 m, 11 km uzunluk, %5.3 ortalama, %8.5 max. eğim) tırmanışına plaza başladı.

27 km kala aru farkı 1 dk’nın üstüne çıkardı. oyun bitti.

24 km kala takip 4’lüsü 1.50 dk kadar plaza’nın gerisinde.

22 km kala de marchi, takip grubundan kaçmaya çalıştı. ona goncalves ve visconti, ona takıldı.

21 km kala nieve tempo yaptı ve dumoulin’i geride bıraktı. tom iyice yoruldu. 1.34 dk kadar aru’nun gerisinde.

tom’un arkasında bir astana’lının olması garip. önde 2 astanalı aru’ya yardım ederken, şu durum gerçekten çok garip.

20 km kala takip grubu 1.33 dk kadar plaza’nın gerisinde. aru ile dumoulin’in farkı 2 dk’ya yaklaştı.

19.1 km kala nairo quintana, aru grubuna karşı atak yaptı. majka, ona takıldı. aru grubu tepki vermedi. yeterince zaman farkı var.
https://pbs.twimg.com/media/coth0lvwcaaalzb.jpg

tom dumoulin, bırak şampiyonluğu podyumu bile kaybedecek gibi duruyor. 18.5 km kala 2.30 dk kadar fark yedi.

ruben plaza, son tırmanışı ilk sırada geçerek 10 puanı aldı. josé gonçalves, 6, alessandro de marchi, 4, giovanni visconti, 2 ve sergio henao, 1 puan aldı.

15 km kala ruben plaza, 1.46 dk farkla önde.

aru, purito, chaves, landa, losada, sanchez, bir arada.

8 km kala: plaza –> grup de marchi/gonçalves +1.25 –> grup majka/quintana +3.34 –> grup aru +4.25 –> grup dumoulin +7.43

ruben molina plaza etabı aldı. harika bir galibiyet.

majka, podyuma çıkmayı garantiledi.

purito, turu 2. sırada bitirdi.

şampiyon fabio aru.

herkesin sempatisini kazanan tom dumoulin‘in kürsü görememesi üzücü.

Daha fazlası için:

 • Sıralı tam liste: ProCyclingStats.com
 • Vuelta a Espana 2015 hakkında her şey: SteepHill.TV
 • Vuelta a Espana 2015 Twitter hesapları:
 • Ayrıca hep sanal olacak değil ya, biraz da nostalji, biraz da basılı belge bilgi: Cyclist Türkiye Dergisinin bu ayki sayısında Buyruk Alparslan’ın kaleme aldığı Vuelta 2015 dosyası da elinizin altında olsun.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.