Hızlı ve Pedallı: Kurtdoğmuş Köyü

Yol bisikletlilerinin sevdiği bir şey varsa o da orman içinden geçen tertemiz bir yoldur, bir de trafiksizlik. Malum İstanbul gibi kuralsızlığın egemen olduğu bir trafik keşmekeşinde trafiğin az ya da hiç olmadığı yerlere, daha çok şehrin kuzeyine doğru kaçmak için yine bir nebze olsun trafiğin içinden sürmek gerekiyor. Kurtdoğmuş Köyü de böyle bir noktada.

İstanbulun Pendik ilçesine bağlı Ömerli Baraj Gölünün sol altında kalan Kurtdoğmuş Köyü kuzeyinde Ballıca, gölün karşı kıyısında ise Esenceli, Kurna Köyleri ile komşu. Köye asfaltlanmış iki yoldan ulaşmak mümkün, kuzeyindeki Bıçkıdere – Göçbeyli köylerinden gelen İsale Caddesi ise yıllardan beri asfaltlanmadığı için hafif araç ve yol bisikleti geçişine uygun değil, ancak arazi bisikletleriyle geçiş mümkün. Gerçi burası asfaltlanmasın, zira baraj gölü memba alanı olduğu için kirlenmemesi, olduğu gibi kalması gerekiyor.

Köye ulaşmak için:

  • Sabiha Gökçen yoluna çıkın,
  • tabelaları takip ederek F1 İstanbul Parka dek pedallayın,
  • Okan Üniversitesi yerleşkesine, sola dönün,
  • aman dikkat Ballıca Köyü yol ayrımına dek 10 metrede bir 10 köpek göreceksiniz. Zira burada hem belediyenin hem gönüllülerin hem de Beşiktaş Çarşı Taraftar Grubunun köpekler için yaptığı kulübeler var,
  • Yolu takip edin ve dört yol ağzından sağa Kurtdoğmuş Köyü talebasını takip edin,
  • Hafif bir rampa çıkıp ardından köye doğru uzanan nefis bir yol karşınıza çıkacak, yüksek hızla inebilirsiniz.

 

Okan Üniversitesi yerleşkesini solunuza köpekleri de dört bir yanınıza alıp pedallarken sakın paniğe kapılmayın, hızınızı düşürün ve devam edin, gerekirse durun. Köpekler sadece hakimiyet alanlarına girdiğiniz için peşinize verip havlıyor, genellikle liderleri yapıyor bu saldırma işini, diğerleri de ortama uyuyor.  

8 Kasım 2015 tarihli turumuzun kısa videosu kızgın köpekler hakkında biraz fikir verecektir:

Kuzey ormanlarının şehirleşmekten nasibini alan etek kısımlarında kalan yol orman içinden geçtiği için hem manzara güzel, hem trafiksizlik rahat, hem de trafiksizliğin nimetleri işte yol tertemiz; üstelik temiz hava ve yeşil, inişli çıkışlı yol insanın içindeki pedallama hissini kabartıyor. Trafiksiz alan olduğu için sevdiğiniz müzikleri dinlemenizde sakınca yok!  

Kurtdoğmuş Köyü son derece mütevazi, küçük bir köy. Göl balıkçılığı, hayvancılık ve sera tarımı yaparak geçiniyorlar. Köy meydanı ise kahve, cami, çeşme ve marketten oluşuyor. Çok önceleri manav ve fırın da vardı, ancak kapanmışlar. Fırından sıcak tahinli çörek alıp kahvede çay eşliğinde yemek ayrı bir zevk idi. Köye giriş yolunun sağında kalan Orhan abinin kahvesinde çayın hâlâ 75 kuruş olduğunu hatırlatalım. Ayrıca Orhan abinin telefonunu alırsanız köye gelmeden önce arayıp sobayı yaktırıp çayı tazeletebilirsiniz.  

Hani o son sürat indiğiniz yokuş vardı ya? İşte orayı tırmanacaksınız: yaklaşık 500 metre uzunluğundaki tırmanışın ortalama eğimi %9, irtifa kazancı ise 49 metre. Tırmanış biter bitmez bir sonraki tırmanışa dek yeterince dinlenebilmeniz için uzun sayılabilecek bir iniş var, sonrası kısa bir tırmanış, ardından teknik bir iniş ve yeniden trafik, otoyol…

Dönüş yolu tercihi tamamı ile size kalmış: isterseniz geldiğiniz gibi dönebilir ya da otoban gişelerinden Kurtdoğmuş, Samandıra tabelalarını takip ederek Aydos Ormanı eteklerine dek sürebilir buradan ya ormana girip Kartala inebilir ya da ormanı sürekli sağınıza alarak Pendik tabelalarını takip ederek trafiğin bol olduğu teknik bir iniş sonrası sahil yoluna inebilirsiniz.

Kurtdoğmuş Köyü nasıl kurulmuş, kim kurmuş bilmiyorum, bir hikayesi vardır elbet, öğreniriz.

Keyifli sürüşler!

5 comments

  • Eline sağlık mahsus, on numara yazi olmuş 👍🚲

  • Çok keyifli olmuş Mahsus, içim gitti resmen ilk videoda kameralı eleman o viraji alırken. Nasıl da özlemişim, ayrıca o köpeğin de gözlerinden öperim. Azimle kovalamıș.

    • O köpek bize yaren oldu, rahat 5 km peşimizden geldi sadık bir şekilde. Asıl ikinci videodaki köpek sürüsü fena idi, ordu gibiydiler mübarek sağlı sollu saldırıya geçtiler,, paçayı zor kurtardık. İçlerinde bir tane de Dogo Argentina vardı, aman Allah topukladık resmen. Bizde seni özledik Burak iyi ya da kötü kop gel.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.