UCI’nin yeni Erkekler Yol Bisikleti WorldTour Sıralaması

UCI, yeni yinelenen WorldTour puanlama sistemini geçtiğimiz günlerde (11 Ocak) duyurdu. WorldTour sistemi devam ederken kapsam genişletilerek dünya sıralaması haline getirildi.

Eski puanlama sisteminde sadece WorldTour takımlarında yer alan yarışçıların, UCI WorldTour kapsamındaki yarışlardan aldıkları puanlar hesaplanıyordu. Yeni sistem yarışçıların katılabilceği kıta (continental), olimpiyat, ulusal ve uluslararası tüm yarışlar dahil olmak üzere tüm yarışları kapsayacak.

UCI’nin yaptığı açıklamada Kadınlar Dünya Bisiklet Sıralamasına benzer olduğu ve ATP Tenis sıralamasının örnek alındığı açıklandı. Bu seneyi deneme senesi olarak gören UCI, tamamen oturması ve efektif olması 2017 sezonuna denk geleceğini bildirdi.

tdf_peloton_pass_yorkshire_1

Bu değişiklik ve yenilikle UCI’nin hedefi sene boyunca sadece büyük turlara ve öne çıkan bahar klasiklerine yoğunlaşan seyirci ve takipçi ilgisini sürekli ve canlı tutmak.

Yeni Dünya Sıralama Sisteminde tahmin edileceği gibi UCI pastadaki ana payı Tour de France’a verdi. Tour’u kazanan yarışçı 1000 puan alırken, diğer iki büyük yarış olan Giro d’Italia ve Vuelta a Espana’da kazanan 850 puan alacak. Etap galibiyetleri için Tour 120 puan iken, Giro ve Vuelta’da 100. Tamam Fransa Bisiklet turu tartışmasız erkekler yol bisikletinin merkezi ama bu şekilde İtalya ve İspanyanın önüne geçirilmesi biraz da UCI’nin son  günlerde ASO ile yaşadığı iktidar sürtüşmesinde gönül alma hareketi gibi geliyor insana.

Geçen senenin erkekler yol bisikleti sıralamasında lider 675  puanla Movistar takımının İspanyol pedalı Alejandro Valverde olurken Giro’yu kazanan Tinkoff-Saxo’dan Alberto Contador 407 puanla 7. sırada, son Tour şampiyonu Team SKY’dan Chris Froome 430 punla 6. sırada yer almıştı.

2015, Vuelta a Espana, tappa 04 Estepona - Vejer de la Frontera, Movistar 2015, Tinkoff - Saxo 2015, Valverde Alejandro, Sagan Peter, Vejer de la Frontera

2015, Vuelta a Espana, tappa 04 Estepona – Vejer de la Frontera, Movistar 2015, Tinkoff – Saxo 2015, Valverde Alejandro, Sagan Peter, Vejer de la Frontera

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.