2016 Sezonunun Unutulmazları: Hit the Handlebar Again Alaphilippe!

Quick Step okulundan yetişme genç yetenek Julian Alaphilippe henüz 24 yaşında olmasına karşın geleceği bayağı parlak; özellikle de bahar ve Ardennes Klasiklerinde. Ancak 2019 yılına, yani ihtiyar kurt Alejandro Valverde emekli olana dek pek mümkün görünmüyor! Evet, Valverde’nin böyle bir gücü var: Dolu dolu bir sezon geçiren tecrübeli İspanyol geleceği parlak birçok ismi hâlâ geride bırakırken kariyerlerini de ikinciliklerle dolduruyor!

Peloton, La Flèche Wallonne klasiğinin son beş yüz metresi, yani ortalama eğimi %9, yer yer %15-23 arası eğimleriyle efsanevi Mur de Huy, Mur Duvarı ile mücadele ediyor. Kareye sıkışmış olan tabii ki pelotonun arkası, ön tarafta zafer için kıran kırana bir mücadele yaşanıyor… Ardennes Klasiklerinin kendisinden önce pedallanan Cobble Stones, parke taşlarla döşeli klasiklerden farkı da bu: saçma sapan yokuşlar burada da var, ama tek bir farkla: parke taşı ara ki bulasın! Bu yüzden fotoğraf karesindeki daracık yola sıkışmış pelotonda kimse bisikletinden inip de yokuşu yürüyerek çıkmıyor, ki De Ronde olsaydı burası, Oude Kwaremont mesela, yürüyen birçok isim olacaktı.

 

Nisan ayının ortasına denk gelen, sırasıyla Amstel Gold Race, La Flèche Wallonne ve Liège–Bastogne–Liège yarışlarından oluşan sekiz günlük bir koşturmacanın içinde geçen Ardennes Klasiklerinin ikincisi La Flèche Wallonne’da ilk iki sıra geçen sene olduğu gibi bu sene de değişmedi: Alejandro Valverde zafere uzanırken %19 eğimli Mur de Huy tırmanışı sonunda bitiş çizgisini gidonunu yumruklayarak geçen tabii ki daha çok tecrübe kazanacak genç Fransız pedal Julian Alaphilippe…

Mur de Huy’un tam tepesine kurulmuş bitiş çizgisinden zafer pozuyla geçen Valverde böylece 4. La Fleche Wallone zaferine ulaşmış olurken, Alaphilippe de bir kez daha ikincilikle, hem de Valverde’nin ardından yeniden, yetinecekti.

 

Oysa Etixx-Quick Step takım olarak gerçek üstü bir çabayla Alaphilippe’e zaferi getirmek için çalıştı: Son 10 km içinde Bob Jungels’in ataklarıyla Movistar trenini yorması, Mur de Huy eteklerinde hareketlenmeleri derken “hani benim gençliğim nerde” dercesine atak yapan Joaquim Rodriguez’i engellemek için varını yoğunu ortaya koyan Dan Martin farkında olmadan Valverde’ye fahri domestiklik yapınca Alaphilippe’in payına da ikincilik düştü.

 

Ancak sporda daima centilmenlik egemen olmalı diyen Alaphilippe daha teri soğumamış, kalbi dördüncü zaferiyle deli gibi atan Valverde’yi röportaj esnasında tebrik ederek birinci olmuş kadar oldu. Sporun en güzel yanı da bu değil mi zaten?

 

Yarışın öne çıkan anları


Best of (English) – 2016 Flèche Wallonne paylaşan: tourdefrance

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.