Omloop Het Nieuwsblad 2017

Sezon açılışını güney yarım kürede, Tour Down Under ile yapıp, Arap Yarımadasının çöl manzaralı yollarından İspanyanın, Portekizin güneyine, Akdenize doğru indiğimiz şu günlerde bizi çağıran başka bir heyecan var: Bahar Klasikleri!

 

Endülüsde Alejandro Valverde, Algarvede Primoz Roglic, Umman da şaşırtıcı bir şekilde Ben Hermans zaferiyle geride bıraktığımız haftalık turlar sonrası peloton yönünü Belçikaya, Flamanlar diyarına doğru çeviriyor: Huzurlarınızda soğuk ve puslu bir havayla, sık sık da yağmurla özdeşleşen parke taşlı yollardan, saçma sapan gent tırmanışlarını aşıp da zafere pedallanan Omloop Het Nieuwsblad! Unutmadan aynı gün içinde hem erkekler (198 km) hem de kadınlar (122 km) yarışı pedallanacak; ancak kadınlar yarışının canlı yayını ne yazık ki yok!

 

Omloop Het Nieuwsblad 2017 Elit Erkekler Rotası: Dön dolaş yine bana gel dercesine Gent kentinden başlayıp pedal basmadık pavé, tırmanılmadık gent, girilmedik köy, kasaba yolu bırakmadan tekrar Gente geri dönüyoruz.

 

Soğuk hava klasiklerin olmazsa olmazı, haliyle bacak, diz ve kol ısıtıcılar, kask altı bereler, uzun parmaklı eldivenler de… Sırf bisiklet giysi firmalarının Bahar Klasikleri için özel ürünleri var: Rüzgar ve su geçirmeyen forma kadar ince ceketler, darbeleri daha fazla emen eldivenler gibi… Klasikler her açıdan er meydanı!

 

Belçikanın Flaman Bölgesi Gent kentinden başlayacak olan elit erkeklerde 198 km, elit kadınlarda 122 km uzunluğundaki yarışın bitiş çizgisi de aynı nokta. Karmakarışık rotası, pavé ve gent Omloop Het Nieuwsblad klasiğinin olmazsa olmazı. Unutmadan olumsuz hava koşulları klasik yarışların alamet-i farikası: Öyle aklınıza günlük güneşlik bir gökyüzü, yeşil çayırlar, meleşen koyunlar, eyleşen böcükler gelmesin lütfen, kıta Avrupası hâlâ çetin kış günlerini yaşıyor ve Nisan ayında dahi gün huzura kavuşmamış oluyor.

 

Omloop Het Nieuwsblad 2017 Elite Kadınlar Yarışı Rotasının erkeklerden farkı daha basit ve anlaşılır olması ki, tamam kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılıyor ama bu kadar da olmaz ki ey UCI!

 

Geçtiğimiz sene elit erkeklerde 25 takımdan 200, elit kadınlarda ise 33 takımdan 198 sporcunun bitiş çizgisinde yerini aldığı yarışta pelotonun bu sene beş takım kadar küçüldüğünü görüyoruz: Erkeklerde 20 takım 160, kadınlarda ise 28 takımdan 168 sporcu. Bu kararda yarış içinde görevli motosikletlerin geçen sene yol açtığı (Unutursak kalbimiz kurusun: Antoine Demoitié) kazaların ve disk fren kullanımının artacak olmasının payı büyük.

 

Fotoğraf 2015 yılındaki yarışa ait: Tırmanış ne kadar dar, peloton ne kadar da kalabalık değil mi? Peloton Berendries tarmanışını geride bırakmaya çalışırken en önde görünen isim, Team SKY’daki son sezonunda Paris – Roubaix zaferi peşinde Omloop Het Nieuwsblad yarışını sadece bir idman olarak gören Sir Braley “Wiggo” Wiggins… 

 

Zira, daha kalabalık peloton, biz ekran başındakilerin seyir zevkini arttırsa da sporcular için pedallamayı zorlaştırıyor: Bazı yerlerde iki , üç kişinin dahi pedallamasının zorlaştığı parke taşlarla döşenmiş amansız tırmanışların, köy yollarının olduğu bir yarışta alınan bu karar sevindirici.

 

Omloop Het Nieuwsblad 2017 Elite Erkekler Yarışı Profili: Yarışın ilk parke taşlarla döşeli tırmanışı pelotonu 50. km’de selamlayacak, ikinci 50 km’ye dek mücadelemiz gentler, yani anlık, kısa ve sert eğimi tırmanışlar ile. Yarışın geri kalanı, 100 km, ise hem gent hem de pavé yollarla dolu!

 

Yarış boyunca geçilecek tırmanış ve parke taşlı yollar:

 1. Leberg: 950 m yükseklik, %4,2 ortalama, % 13.8 max eğim
 2. Berendries: 940 m yükseklik, %7 ortalama, % 12.3 max eğim
 3. Tenbosse: 450 m yükseklik, %6.9 ortalama, % 8.7 max eğim
 4. Eikenmolen: 610 m yükseklik, %5.9 ortalama, % 12.5 max eğim
 5. Muur van geraardsbergen (pavé): 1100 m yükseklik, %8.7 ortalama, % 19.8 max eğim
 6. Valkenberg: 540 m yükseklik, %8.1 ortalama, % 12.8 max eğim
 7. Kaperij: 1000 m yükseklik, %5.5 ortalama, % 9 max eğim
 8. Kruisberg: 1800 m yükselik, %4.8 ortalama, %9 max eğim (pavé)
 9. Taaienberg: 530 m yükseklik, %6.6 ortalama, %15.8 max eğim (pavé)
 10. Eikenberg: 1200 m yükseklik, %5.2 ortalama, %10 max eğim (pavé)
 11. Wolvenberg: 645 m yükseklik, %7.9 ortalama, %17.3 max eğim
 12. Leberg: 950 m yükseklik, %4.2 ortalama, %13.8 max eğim
 13. Molenberg: 463 m yükseklik, %7 ortalama, %14.2 max eğim (pavé)

Yarış günü yağış bekleniyor olması cabası diyor ve ekliyoruz: Her iki peloton da geçen sene iyi sayılabilecek bir Şubat gününde pedallamış Belçikalı Greg Van Avermaet henüz kazanmayı tam anlamıyla öğrenememiş Peter Sagan’ın, kadınlarda ise Elizabeth Deignan da takım arkadaşı Chantal Blaak’ı saymazsak Tiffany Cromwell’in önünde zafere uzanmıştı.

 

Daha fazlası için

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.