Ronde van Vlaanderen (Tour Of Flanders) 2017

 

Flamanların en güzeli, yılın ikinci anıtsal klasiği De Ronde Van Vlaanderen yine karşımızda! Geçtiğimiz yirmi gün önce Milano-Sanremo ile birlikte açan güneş bu kez Flaman topraklarında pelotonu selamlayacak, tabii yağmur yağmazsa! 

Bir De Ronde klasiği… Aslında düz bir coğrafyaya sahip Belçika akarsu açısından oldukça zengin ve haliyle suların böldüğü toprak parçalarının arasında, kıyısında kalan tarlalar, yerleşim yerleri, köprüler, tepeler de bol… Antwerpen > Oudenaarde arasında pedallanacak 260 km uzunluğundaki yarışın rotası bu sebeple büklüm büklüm; dikkat edillirse bazı noktalardan peloton birden fazla kez geçecek: Oude Kwaremont ve Paterberg ataklarla birlikte yarışın kaderinin belirleneceği kilit yerler!


Dedik, ancak Antwerpen › Oudenaarde kentleri arasında pedallanacak 260 km uzunluğundaki anıtsal klasikte uzun yıllardır karşılaşmadığımız yağmur yağışı olabilir; haliyle pelotonu kötü sürprizler bekliyor olacak. Yağmur demek acımassız hellingenlerde favori isimlerin en önde yer alması, kaza beladan uzak durması, taktiklerin bir anda değişmesi, alternatif senaryoların çoğalması demek.

260 km uzunluğundaki yarışın ilk 85 km’si kendi halinde Flaman topraklarını dolana dolana pedallanırken bir anda karşımıza ilk parke taşlı yollar çıkıyor, sonraki 15 km’de ortalık süt limana dönse de yarışın hem seyrini değiştiren hellingen ve bergler peş peşe karna oturan yumruk misali pelotonun  karşısına çıkıyor: Oude Kwaremont sonrası biz ekran başındakiler için seyir zevki artarken peloton için seyir işkenceye dönüşecek!

 

Biraz ön bilgi

1913 yılından beri pedallanan Flamanların En Güzeli De Ronde van Vlaanderen ya da Tour of Flanders Belçikalıların delicesine sevdiği bir yarış. 250 – 260 km uzunluğundaki yarış Brugge kentinden başlayıp Flaman topraklarına serpiştirilmiş tarlalar içinden yılan misali kıvrıla kıvrıla ilerleyen yollarda iki tür tırmanıș var: daracık olanlar dışında parke taşlarla döşeli insafsız eğimlere sahip, öyle ki bir yokuşa yığılan pelotonun arka tarafı mecburen bisikletten inip yürümeye başlıyor, tırmanışlar içermekte. Öyle ki berg, hellingen, kasseien ismindeki bu tırmanışlar sonlara doğru daha da şiddetlenip benim diyen sporcuyu oyundan düşürüyor, geriye güçlü ve dayanıklı olan kalıyor. Biri Kweremont, Paterberg, Koppenberg mi dedi?

Yerdeki isim geçtiğimiz senenin favorileri arasında yer alan Greg Van Avermaet… Her Belçikalı klasikçi gibi hayali Flanders’ı kazanmaktı ve buna daha önce hiç olmadığı kadar yakın gözüküyordu. Klasiklerin efendisi Cancellara son sezonunda güzel bir veda etmek için bizlere sahneye çıkarken, artık kazanmayı öğrenmiş bir Peter Sagan da Gent-Wevelgem zaferiyle başlangıç çizgisinde yerini alıyordu, bir türlü istenen patlamayı yapamayan üçüncülüklerin efendisi Sep Vanmarcke, geçen senenin kazananı Alaxander Kristoff, emekliliğin kıyısındaki Tom Boonen… Bu isimler ve nicesi etrafında kenetlenmiş takımları derken pek çok iddialı ve güçlü rakibe karşı pedallayacaktı ama bir farkla, Van Avermaet de yakalamış olduğu form ve mental güçle favori listesinin başlarında gösteriliyordu. 255 km uzunluğundaki yarışın daha yarısı geride kalmışken, bitime 102 km kala, yarışın kaderini belirleyen parke taşlı sert tırmanışlar başlamamışken her şey görünürde iyi gidiyordu Greg van Avermaet için. Ta ki Bora-Argon takımından bir bisikletçinin BMC treninin en önündeki isim Amael Moinard ile omuz temasına kadar: Dengesini koruyamayan Moinard düşmemek için gidonunu sağa sola kırar ama nafile… Fransız domestiğin kaçınılmaz düşüşü BMC treninde domino etkisi yaratır. Önlerinde düşen Moinard’a takılan takım arkadaşları korku filmi gibi sırasıyla soluğu yerde alır. Daniel Oss, Schar, Quinziato, Burghardt ve en önemlisi Van Avermaet… Bu senenin tekrardan en büyük favorisi!

 

Bu sene 101. kez pedallanacak yarış 1944 yılına dek Paris-Roubaix klasiği gibi velodromda sona eriyordu. 2012 yılından beri ise Paterberg tırmanışı sonrası 12-14 km uzunluğundaki düz sayılabilecek yolda toplu sprint mücadelesine açık bir şekilde sona eriyor. Ancak en heyecan verici olan ise, son üç edisyonda listelerden çıkartılan efsanevi hellingen Muur van Geraardsbergen sonrası, Oude Kwaremont tırmanışını ilk sırada geçip atağını sürdürenin kaçışını izlemek. Tıpkı, Fabian Cancellara’nın 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı gibi.

Geçen seneden bir kare… Asılında çok şey yazılabilir bu fotoğraf üzerine ancak kısa tutalım: Karede yer almayan isim burada yaptığı atağı bir lokomotif gibi sürdürerek zafere kadar taşıyan Peter Sagan’dan başkası değil… Geriye bakan isim klasiklerde yüzü bir türlü gülmeyen Hollandalı Sep Vanmarcke, kadrajın ve gönlümüzün ortasında ise Fabian Cancellara ve tabii ki efsanevi Paterberg tırmanışı! Son sezonunu pedallayan Spartaküs, 2013 yılında tam da bu noktada peşine takılan onca isim içinde silkeleyemediği tek kişiyi, Peter Sagan’ı yaptığı atakla oyundan düşürmüş, solo atağıyla zafere uzanmıştı. 2016’da yarışın 100. edisyonunda bu sefer Cancellara bitiş çizgisinden ikinci sırada geçecekti, hem de zamanında oyundan nasıl adam düşürülür dersi verdiği Peter Sagan’ın ardından!

 

Muur van Geraardsbergen dedik, devam edelim… 2011 yılına dek zafere uzanan yolda kilit bir tırmanış, hellingen, olan Muur van Geraardsbergen ne yazık ki rotadan daha fazla VIP seyirci bileti satabilmek adına geçtiğimiz senelere dek çıkartılmıştı; ancak bu sene tekrar yarışa alındı. Yeniden bir ancak daha kullanıyorum; zira son iki seneden beri The Transcontinental Race ultra-endurance bisiklet yarışının da başlangıç noktası olan Muur van Geraardsbergen tırmanışı yarışın kaderine etki etmekten uzak bir noktaya, 185. km’ye alındı. Sonrasındaki 40 km ise atak beklemeyin zira Oude Kwaremont ikinci kez geçildikten sonra asıl yarış başlayacak!

Kazanmak da sevinmek de Cancellara’ya çok yakışıyor… 2014 yılında solo bir kaçış yaşanmadı, aslında Greg van Avermaet ve Stijn Vandenbergh ikilisi kaçışlarını iyi çalışıp bitişe dek sürdürselerdi mümkündü ama Cancellara 13 km geriden gelip bu oyunu bozacaktı! Greg Van Avermaet‘in BMC takımında Philippe Gilbert’in gölgesinde yüzünün gülmeye, dahası kendisini göstermeye başladığı 2014 senesinde o kadar yaklaşmıştı ki ilk anıtsal klasik zaferini kazanmaya… Ya Sep Vanmarcke’ye ne demeli? Kaderinde yine üçüncülük var Cancellara’nın ardından, bu sene Cancellara yokluğunda kendisinden podyumun zirvesini bekliyoruz. Ancak karedeki en bahtsız isim Paterberg hellingeninde Cancellara tarafından silkelenen takım arkadaşı Tom Boonen’dan da beter Stijn Vandenbergh ki, en azından ikinciliği 13 km öteden kaybetti! Fabian aşağı Cancellara yukarı dedik, tamamlayallım, bu zaferle birlikte Spartaküs 3. ve son De Ronde zaferini kazanıyordu.

 

Artık yarışın kaderini Muur van Geraardsbergen tırmanışı değil Koppenberg, Oude-Kwaremont ve Paterberg’i de içine alan son 41 km uzunluğundaki final bölümü belirliyor. Geçen sene Peter Sagan bitiş çizgisine 13 km kala Paterberg tırmanışında peşindeki son kaçağı, Sep Vanmarcke’yi de silkeleyerek zafere uzanmıştı. 

Fotoğraf geçen seneki yarışın dönüm noktası olan 32. km’den… Takımların lider ve favorileri en öne taşıdığı, kaçakların yakalandığı elit pelotona karşı atak yapan Michal Kwiatowski’nin peşine Sep Vanmarcke ve Peter Sagan takılınca kazanma şansını da yitiriyordu; zira Sagan, E3-Harelbeke’de geçildiği Kwiatowski’ye bu sefer göz açtırmayacak, ilk silkelediği isim genç Polonyalı olacaktı. Sıradaki isim önce Cancellara ve içinde bulunduğu grup ve sonunda Sep Vanmarcke olacak, Sagan’a ise zafere pedallamak düşecekti!

Son olarak: Sevindir bizi De Ronde!

Tabelada herhangi bir yanlışlık yok!Burası Paterberg: 360 metre uzunluk ve ortalama %12 eğimli kabus bir hellingen!

Daha fazlası için

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.