#Giro100 16. Etap: Rovetta → Bormio, 222 km

Üçüncü ve son dinlenme günü sonrası bacakların yeterince dinlendiğine karar vermiş olmalı ki yarış direktörleri pelotonu çizmenin kuzeyinde, İtalyan Alplerinde acı dolu bir beş etap bekliyor!

Tiren Denizi, Sardinyadan Sicilyaya, adalardan çizmenin güneyine, Adriyatik denizi kıyılarından ülkeyi adeta ikiye ayıran Apenin Sıradağlarına dek uzandığımız 15 gün boyunca sonunda kuzeye, Alp Dağlarına ulaştık. Yolculuk sırasında üç dinlenme, on beş de yarış günü, yani 2600 km geride kalırken Maglia Rosa da altı kez el değiştirdi! 

Oropa Zirvesinde sona erecek 14. etabın sonunda Pembe Mayo Tom Dumoulin’in liderlik ettiği takip grubu atak yapıp yarış liderliğini ele alan Nairo Quintana’nın peşinde. Soldan sağa: Adam Yates (Orica-Scott), Steven Kurijswijk, Vincenzo Nibali, Dominico Pozzovivo, Tom Dumoulin ve Mikel Landa…

Açılış etabında Lukas Pöstlberger’in herkesi şaşırtan etap zaferiyle ilk gün giyindiği Maglia Rosa, Sardinya adasında etap zaferleriyle birlikte André Greipel ve sonrasındda Fernando Gaviria tarafından giyildi. Sicilya adasında takım içinde, Quick-Step Floors, el değiştiren Maglia Rosa Bob Jungels’in sırtında 9. etabın zirvesine dek kalırken, Blockhaus zirvesinde Nairo Quintana etap zaferiyle birlikte Maglia Rosa’yı ele geçirse de dinlenme günü sonrası pedallanan zamana karşı mücadelesinde mayoyu Tom Dumoulin’e kaptıracaktı. Zamana karşı mücadelesine rakipsiz başlayan Tom Dumoulin genel klasmanda ilk 10’da yer alan herkese en az iki buçuk dakika fark atarak pedalının hakkıyla ele geçirdiği Maglia Rosa’yı açıkçası son dinlenme dününe dek başarıyle savundu, üstelik Oropa zirvesinde sona eren 14. etapta pembe mayoyu zaferle taçlandırdı. Bakalım Mortirolo zirvesinden Milanoya dek uzanan, Alp Sıradağlarını aşacağımız zorlu 990 km boyunca Maglia Rosa’yı koruyabilecek mi?

 

Maglia Rosa mücadelesinin başlayacağı Alp Sıradağlarının en çetin noktasına, İtalya ve İsviçre arasındaki doğal sınırı oluşturan Passo dello Stelvio dağ geçidine uzandığımız 16. etap 222 km uzunluğunda. 

Rovetta → Bormio kentleri arasında pedallanacak etabın Mortirolo dağ geçidi eteklerine konuşlu Malonno kentine kadar olan kısmı, ilk 60 km ısınma tadında: Kaçış elbet olacaktır, ancak genel klasman için tehlikeli olacak isimlere peloton tabii ki izin vermeyecektir. Etap zaferi için hevesli kaç isim kaçışa bu kadar erken girer, bu bir soru işareti, zira daha iki kez çıkılacak Stelvio dağ geçidi var etabın kalanında!

 

Günün ilk tırmanışı Passo del Mortirolo dağ geçidi 12,6 km uzunluğunda; 890 mt rakımdan başlayıp 1800 mt rakıma dek uzanan bu ağaçlarla kaplı dağ geçidinin ortalama eğimi %7 civarında. 

Günün ilk tırmanışı Mortirolo dağ geçidi: 12,6 k uzunluk, 1000 mt irtifa kazancı ve ortalama %7 eğim.

En son 2015 yılında pedallanan Mortirolo dağ geçidinin zirveye uzanan ağaçlarla ve de sabırsız bisiklet sevdalılarınca çevrili daracık yollarında tecrübeli İspanyol pedal Alberto Contador’un (Tinkoff-Saxo, 2015) tek başına pelotonu dize getirip yarışı önde götüren Astanalı Fabio Aru ve Mikel Landa ikilisini yakalayıp Maglia Rosa’yı savunması akıllarda olsa da biz bu seneden itibaren her bir metresinde 22 Nisan 2017’de aramızdan ayrılan 2011 Giro d’Italia şampiyonu Michele Scarponi’yi anacağız. 

Giro d’Italia 2010, Aprica kentinde sona eren 19. etabın bitiş çizgisinden , son metrelerde iki Liquigaslıyı, Ivan Basso ve Vincenzo Nibali’yi dize getirerek zafere uzanan isim Michele Scarponi… Üçlü Mortirolo zirvesinden etle tırnak misali birlikte kopamadan geçmiş, Aprica kentine uzanan düzlükte Scarponi avantaj elde edince zafere pedallamıştı. Vi benedica Scarponi!

Takip eden son 100 km’si aynı daire içinde dönecek; yani peloton Stelvio dağ geçidini iki kez, farklı yüzünden tırmanacak. Buna değil bacak yürek dayanmaz! İlk kez 1975 yılında pedallanan Passo dello Stelvio dağ geçidi tam 12 kere Giro d’Italia menüsünde kendisine yer buldu.

Günün ikinci tırmanışı Stelvio dağ geçidi 21,7 km uzunluğunda; ortalama eğimi %7 olan dağ geçidinin zirvesi 2750 mt rakıma konuşlu.

Yılın neredeyse her günü kendisini güzelleştiren vadi kenarlarında buzulların hüküm sürdüğü bu çok kıvrımlı dağ geçidi nadiren de olsa güneşli; kalan günler ıslak, nemli, gölgeli, rüzgarlı ve soğuk, zira vadi içinden 2758 metre rakıma uzanan yol 21,7 km uzunluğunda, ortalama eğimi de %7. İtalya ve İsviçre arasında doğal sınır oluşturan geçit tam iki kez, farklı noktalardan geçilecek.

Passo dello Stelvio… Fotoğrafına bakmak dahi insanı soluksuz bırakmaya yetiyor! Sayısal bir ifade de yetersiz kalıyor.

İkinci kez tırmanılacak dedik, ancak önce güç bela tırmanılacak Stelvio dağ geçidi geride kalıp da İsviçreye doğru uzun, upuzun teknik bir iniş var. Nairo Quintana’nın zafere uzandığı 2014 yılında 14. etapta karlar altında pedallanan Stelvio dağ geçidi inişinde kar fırtınası egemen olunca kırmızı bayrak açılmış ve iniş nötralize edilmesine karşın yine de tehlikeli olmuş, Rigoberto Uran’ın lider başladığı etapta Maglia Rosa Quintana’ya geçmişti.

Stelvio dağ geçidinin düzü de tersi de epeyi zor: Sırtını İsviçreye veren Umbrailpass geçidinin öte yüzü İtalya, Stelvio.

İsviçreden saat yönünün tersine doğru bu kez Giro tarihinde Stelvio ilk kez diğer tarafından; Umbrailpass – Giogo di Saint-Maira; tırmanılacak: 13,5 km uzunluğundaki tırmanışın ortalama eğimi diğer yüzünden de sert, %8.3!

Birbirinden zor üç dağ geçidi, Mortirolo, Stelvio ve Umbrailpass, içermesine karşın kraliçe etap ne yazık ki zirve bitişine ev sahipliği yapmıyor; oysa karlar altında pedallanacak bir Cima Coppi (o sene ki Giro’nun en yüksek noktası), tıpkı geçen sene dananın kuyruğunun koptuğu Fransa ve İtalya arasındaki doğal sınır Colle dell’Angelo dağ geçidinde olduğu gibi, genel klasman mücadelesine belki de son nokta koyamazdı ama geriye kalan günlerin atak ve heyecan içinde geçmesini sağlayabilirdi!

Uzanmış serpesere, yatıyor dağ geçidim Stalvio…

Umbrailpass geride kalıncı pelotonun, artık geriye kimler kaldıysa, karşısında Bormio kentine doğru uzanan son derece teknik bir iniş var: 20 km sonunda bacaklarında derman kalan inişi kuvvetli bir kaçış uzmanı etap zaferine pedallayacak genel klasman favorileri ve ilk 10’a girmek isteyenler de birbirilerinden zaman çalıcı atakların peşinde olacaktır. Movistar ve FDJ’nin öncelikli, Vincenzo Nibali’nin de emeklilik sonrası lokanta işine girme planından önce tek başına, Steven Kruijswijk’in de geniş omuzlarıyla Maglia Rosayı taşımaya artık alışan Team Sunweb takımını parçalamaya, Tom Dumoulin’i podyum dışına itme çabaları olacaktır. Ancak şu kesin ki Movistar takım olarak kolay kolay bırakmayacaktır Maglia Rosa mücadelesini!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.