#Giro100 17. Etap: Tirano → Canazei, 219 km

Tom Dumoulin’in bağısakları bozup da yol ortasında hacetini giderdiği, bu yüzden de Maglia Rosayı zora soktuğu 16. etapta Messina Camgözü Nibali, Umbrailpass zirvesinden Bormio kentine uzanan inişte farkını ortaya koyup İtalyanların etapsızlığına derman olup zafere uzanırken genel klasmanda işler bir anda değişti! Tamam 2 dakikanın üzerinde zaman kaybeden Tom Dumoulin pembe mayoyu korumak için tek başına mücadele edip 31 saniyeyle korurken, zamana karşı etabında kazandığı avantajı da yemiş oldu.

Tirano → Canazei kentleri arasında pedallanacak 17. etap 219 km uzunluğunda; Alplerde yorulan bacakları iyice pestile çevirmeye kararlı yarış organizatörleri etabın ilk 60 km’si içine sınıflandırılmış iki tırmanış koymuşlar. 

Etap başlar başlamaz Dolomit sıradağlarında söyle bir yüksek irtifa gezintisine çıkıyoruz: Aprica zirvesine doğru teknik bir tırmanış ve peşinden bir o kadar teknik iniş sonrası Passo del Tonale pelotonu selamlayacak. 1883 mt rakıma konuşlu Tonale dağ geçidi geride kalırken peloton 200 mt rakıma, Mezzolombardo kasabasına, dek adeta serbest düşüşe geçecek. Sonrasında üç kez Giro’da bitiş çizgisine ev sahipliği yapan Pozza di Fassa şehrine doğru sınıflandırılmış olmasa da bir tırmanış tutturulacak. 

Etabın başındaki zorlu iki tırmanıș gözü korkutsa da genel klasmanda dengeleri değiştirmeye etkili değil, zira geriye kalan 120 km daha çetin olacaktır. Maglia Rosa için Team Sunweb’n bir hayli çalışması gerekiyor, başarısızlıkları Tom Dumoulin’in bireysel başarısını gölgeleyecek denli fazla oldu artık. Bugün belki ataklar olmayacaktır ama genel klasmanda farklar bu kadar azalmışken de kimsenin atak yapmasına da izin verilmeyecektir. 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.