#Giro100 20. Etap: Pordenone → Asiago, 190 km

Pempe mayonun Tom Dumoulin’den Nairo Quintana’ya çok az farkla el değiştirdiği 19. etap sonrasında zaman farkının, belki de, derinleşebileceği bir etap var karşımızda.

Giro2017 – 20. Etap profili: Günün menüsünde üç tırmanış var, ama asıl önemli olan gökyüzüne doğru büklüm büklüm uzanan Oza dağ geçidi!

Giro tarihinde altı kez etap başlangıcına ev sahipliği yapan Pordenone kentinden başlayıp birçok kez etap sonuna sahne olan Asiago kenti arasında pedallanacak 20. etap 190 km uzunluğunda. Günün ilk tırmanışı, efsanevi Monte Grappa dağına uzanan ilk 100 km düz sayılacak bir profilde; zaten ne olacaksa sonraki 90 km içinde olacak gibi! Çünkü iki adet Cat1 sınıfı tırmanış pelotonun, dahası genel klasman ilk 10’daki isimlerin canını, dahası hâlâ büyük bir tehlike arz eden Tom Dumoulin’in, yakacak.

Monte Grappa… 2010 yılında Ivan Basso, 2014 yılında ise Nairo Quintana’nın fethettiği bu 25 km uzunluğundaki zirve istikrarlı bir sert eğime sahip: Açılışı %11 ile başlayan tırmanışta zirveye uzanan yol dar ve ızdırap dolu olsa da yer yer eğimin yumuşamakta. 1620 metre rakıma konuşlu zirve geçilir geçilmez Stelvio dağ geçidini aratmayacak denli teknik bir inişle, 26 km boyunca 170 mt rakıma dek, peloton serbest düşüşe geçecek.

İniş sonrası düzlük: Asiago kentine yol veren Foza dağ geçidi eteklerine dek 20 km boyunca vadi içinde pedallayacak peloton, sonrasında bu kez de Alp d’Hüez dağ geçidini aratmayan firketelere sahip yeşillikler içindeki Foza dağına tırmanılacak. Ortalama %7 eğime sahip eşi benzeri görülmemiş 16 adet firketeye sahip bu 15 km uzunluğundaki dağ geçidi sonrası son 15 km uzanıyor. Dalgalı bir profile sahip son 15 km’nin ise kent meydanına giren yolları zaman kaybettirecektir pelotona, zira trafik düzenlemeleri ve sağa sola dönüşler çok fazla.

Tom Dumouilin dünkü etabı rakiplerinin 1 dakika kadar gerisinden tamamlarken pembe mayoya da şimdilik veda ediyordu.

Bahrain-Merida ve Movistar liderleri Nibali ve Quintana için her etapta olduğu gibi kaçışa Foza zirvesi ve sonrasında kendilerine istasyon olması için adam sokacaktır; FDJ’den Thibaut Pinot ise sadık yardımcısı Sebastien Reichenbach ile, Ag2r La Mondiale takımının tek tabancası Domenico Pozzovivo da tek başına tıpkı Ilnur Zakarin gibi pedallayacak, atak yapıp son zirveye dek darmadağın olmuş Team Sunweb takımından geriye kalanları da silkeleyecektir.

Etap sonuna önce ya da zaman farkı yaratarak varmak isteyen her kimse önce Foza dağ geçidinin büklüm büklüm yollarını aşmak zorunda!

Ancak dün yenilen Tom Dumoulin, bugün Foza zirvesinden fazla değil bir takım arkadaşıyla dahi geçse, son 15 km’de iyi bir tempo tutturursa yiyeceği farkı azaltır; yoksa bu altılı; Nibali, Quintana, Pinot, Zakarin, Pozzovivo ve Team Sunweb’in kendisi, Dumoulin’e kesinlikle atak yapacaktır. Sonrasında pembe mayosuna kapanışta zamana karşı mücadelesin şeklinde pedallanacak son etapta doya doya fark atabilir tüm pelotona.

Eğlendir bizi ya Giro!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.