#Giro100 21. Etap: Monza → Milano, 27.6 km (TT)

Sardinya Adasından Sicilyaya, buradan çizmenin burnuna, topuğuna; ver elini Adriyatik kıyıları, Anakaranın göbeği, tırmanıver Alplere, in aşağı Dolomitlere derken dinlenme günleri dahil 24 günlük maceranın bugün son günü! 3575 km boyunca pedallar Maglia Rosa için kan, ter, acı ve gözyaşı eşliginde döndü durdu.

Kadrajda yer almasa da Nairo Quintana son üç etaptır pembe mayonun sahibi… Nibali, Quintana, Pinot, Dumoulin mi kazanacak 100. yılında Giro’yu derken kesin olan bir şey var ki Maglia Azzurra, yani dağların kralı gök mavi mayonun kazananı Mikel Landa, 9. etapta Blockhaus zirvesinde yaşanan kaza olmasaydı bu isimlerin başına ciddi bela olacaktı!

Bugün son gün ve Maglia Rosanın sahibi hâlâ tam olarak belli değil: Atak kabızlığı çeken Nairo Quintana mı, Giro’nun 100. yılında ülkesini sevince boğmak isteyen, üçüncü Giro şampiyonluğu peşinde yüzen Camgöz Nibali mi, Fransızların umut beslemekten vazgeçmediği Thibaut Pinot mu yoksa hepimizi şaşırtan Hollandalıların büyük tur orucunu bozacak Tom Dumoulin mi?

Giro’nun kapanış etabı düz görünse de genel klasman favorileri içn hayli zor: Çünkü zaman farkları çok az ve her metre, her saniye daha değerli!

Monza pistinden başlayıp düz bir profilde Milano kentine uzanan bireysel zamana karşı etabı 27,6 km uzunluğunda; herhangi bir tırmanış yok, ancak hız kesen trafik düzenlemeleriyle birlikte dönüşler var.

 

Son üç yıldır katıldığı üç büyük turda bireysel zamana karşı etaplarını kazanması bir yana, tom Dumoulin bu sene Giro’daki tüm rakiplerinden daha fazla zamana karşı mücadelesi pedalladı. İstatistikler yalan söylemez. Bugün etabı kazanamasa da istediğini elde edecek gibi: Maglia Rosa!

19. Etabın sonu, Piancavallo zirvesinde pembe mayosunu kaybeden Tom Dumoulin bugünkü etabın tek favorisi; zira kendisi bu sene ve dahil olmak üzere son 3 yıldır katıldığı üç büyük turdaki zamana karşı mücadelelerinden birincilikle çıktı; hatta 10. etapta  Nairo Quintana’ya 3 dakikaya yakın fark atarak pembe mayoyu ele geçirmişti. Bugünkü mücadelede genel klasmanda kendisini zorlayacak tek isim dünün kazananı (hem etap hem de podyum şansı için) Fransız Thibaut Pinot. Vincenzo Nibali de yabana atılmayacak bir isim ve gerektiğinde neler yapabildiğini biliyoruz; Messina Camgözü geçen sene olduğu gibi bu sene de pembe mayoya hayli yakın ancak kendisi de Dumoulin’den TT etabında 2 dakika fark yemişti. 

21. Etap başında Pgenel klasmanda son durum
1 QUINTANA, Nairo (MOV)       90:00:38
2 NIBALI, Vincenzo (TBM)       +  39
3 PINOT, Thibaut (FDJ)        +  43
4 DUMOULIN, Tom (SUN)         +  53

İbreler bu denli Tom Dumoulin’i gösteriyorken, kendisi dünkü etabın son 15 km’sinde favorilerden oluşan grubu yakalamak için bayağı çabalamış, ancak son 5 km’ye girildiğinde bugünü düşünerek olsa gerek temmposunu azaltmış, enerji saklamaya odaklanmıştı. Pembe mayoyu 10 gün boyunca taşıyan Dumoulin, La Vuelta a Espana 2015’de 20. Etapta aldığı yenilgiyi hâlâ unutmuş değil,  bu sebeple yarın en başta zirve olmadı podyum için çabalayacaktır. 

Sevindir bizi ya Giro!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.