#TdF2017 3. Etap: Verviers → Longwy, 212 km

Le Tour’un iki günlük Almanya macerası dün Belçikada sona ererken, bugünkü etapla birlikte Belçika ve Lüksemburgdayız. Dile kolay bir günde üç ülke geçecek olan peloton Schengen Anlaşmasının hakkını verecek!

 

TDF2017 3. Etap Profili: İnişli çıkışlı profile sahip etap genel klasmana etki etmeyecektir.

 

Bir günde iki ülkeyi, Belçikadan dümdüz aşağı, Lüksemburga doğru, geride bırakıp anakaraya, Fransaya gireceğimiz 212 km uzunluğundaki 3. etap düz bir profile sahip gibi görünse de inişleri ve çıkışları bol. 

Düz etapların fazlalığıyla dikkat çeken bu sene ki Le Tour rotasının zirve bitişine ev sahipliği yapan etaplarından biri sayılan 3. etap Lüksemburg sınırlarını geride bırakıp Fransa topraklarında yaklaşık 30 km devam edip Longwy Kalesine uzanan 1600 metre uzunluğundaki orta sertlikte (ortalama %6) bir tırmanışla sona eriyor.

Longwy Kalesine uzanan son tırmanış.

Zirve bitişi sayılan nokta aslında, tekrarlamakta sakınca yok, bahar klasiklerinde görmeye alışkın olduğumuz bir profilde: Kısa (1600 mt) ve sert (ort. %6) Hal böyleyken de puncheur pedallar etap zaferi için mücadele edecektir. Le Tour 2015’de Sagan’ı Rodez’de biten 13. etapta mağlup eden Greg van Avermaet tabii ki bir numaralı favori tabii Sagan da!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.