#TdF2017 5. Etap: Vittel → La Planche de Belles Filles, 161 km

Peter Sagan’ın diskalifiye edildiği 4. etap sonrası Le Tour ilk ciddi zirve bitişiyle devam ediyor. Lüksemburgu geride bırakıp Fransa topraklarına girdiğimiz 4. etabın sonunda yaşanan kazada Peter Sagan’ın istem dışı dengede durmak için yaptığı dirsek hareketi diğer sprinter Mark Cavendish’in bariyerlere savrulmasına neden olmuş, omuzu kırılmıştı. Yarış ve UCI hakemlerinin yaptığı detaylı incelemede önce puan ve süre cazası alan Sagan, sonra yapılan açıklamayla diskalifiye edildi.

Etabın bitmesine son 200 metre kala yaşanan yer kapma mücadelesi kötü bitti: Mark Cavendish’in omuzu kırılırken, üzerinden geçen John Degenkolb’ün de hafif yaraları var.

Şimdi gelelim bugünkü etaba: Vittel kentinden La Planche de Belles Filles zirvesine uzanan 5. etap 161 km uzunluğunda ve üçüncü etabı saymazsak Le Tour’un ilk zirve bitişi.

5. Etap düz başlasa da sonu bölüm canavarı…

Etabın ilk 100 km’si bacakları dinlendirmek için konulmuş gibi; gerçi bu noktada sınıflandırılmamış bir tırmanışımız var 700 mt irtifa sınırlarında gezen, sonrasında La Planche de Belles Filles zirvesinin eteklerinde bulacak kendisini peloton.

La Planche de Belles Filles… İlk hafta içinde sert bir zirve bitişine ev sahipliği yapsa daa Le Tour bu sene parkur biraz kolay gibi: 9 sprint karşısında 5 zirve bitişi!

Yaklaşık 6 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %9 civarındaki La Planche de Belles Filles zirvesi son beş yıldır Le Tour izleyen gözler için aşina: 2012 yılında Bradley Wiggins tırmanışta şişince o zamanlar super domestiklik yapan Chris Froome etap zaferin pedallamıştı; iki yıl sonra 2014 yılında ise adeta bir kraliçe etapmışçasına dinlenme günü öncesi pedallanan 10. etabın zirvesine La Planche de Belles Filles’den ilk sırada sarı mayosu ile geçen isim tabii ki Vinvenzo Nibali idi. Bakalım erken zirve bitişinde kim zafere ve de sarı mayoya uzanacak?

Dünkü etap sonunda yaşanan kaza sonrası Cavendish ve Sagan’ın yüzleşmesi… Sagan tabii ki centilmenlik ve sportmenlik gereği hem Cavendish hem de takımından özür diledi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.