#TdF2017 8. Etap: Dole → Station Les Rousses, 187 km

Marcel Kittel’in Edvald Boasson Hagen’in yanında 6 mm farkla kazandığı 7. etapla birlikte artık sprint etaplarını şimdilik geride bıraktık. Artık hesap dağlarladır! 

İlk hafta geride kalırken sprint izlemekten bıkan bünyelere bugün ve yarınki etaplar ilaç gibi gelecektir. Ver elini Jura Dağları!

Parise çok yakınken pelotonun yüzü bugünden itibaren İsviçre sınırına doğru dönüyor. Hesabın dağlarla olduğunu söylemiştik, bugün Jura Dağlarını aşmak için mücadele edecek peloton! 

Dole → Station Les Rousses arasında; İsviçre sınırına teğet; pedallanacak 8. etap 187 km uzunluğunda; beklenen zirve bitişi burada olmasa da yakınındayız!

Uzunluk – Ortalama Eğim – Sınıf
Km 101.5 – Col de la Joux 6.1 km, 4.7%, Cat3
Km 138.5 – Côte de Viry (748 m) 7.6 km, 5.2%, Cat2
Km 175.5 – Côte de la Combe de Laisia-Les Molunes (1 202 m) 11.7 km, 6.4%,Cat1

İlk 100 km boyunca sıkı ve kalabalık bir kaçış grubunun oluşması sonraki 87 km’de hayatta kalıp zafere uzanmalarını kolaylaştıracaktır; zira bugünkü etap Giro d’Italia 2017 20. etabın kopyası gibi: Asiago kentinde sona eren 190 km uzunluğundaki etabın 175. km’de zirvesinden geçilen büklüm büklüm Foza tırmanışı geride kalırken bitiş çizgisine uzanan son 15 km atak yapıp fark yaratılacak denli düzdü ve Maglia Rosayı taşıyan Tom Dumoulin geride kalırken onca favori içinden zafere uzanıp kendisini genel klasmanda üst basamaklara çıakrtan isim Thibaut Pinot olmuştu.

Etabın 164. km’sinden başlayan Côte de la Combe de Laisia-Les Molunes yaklaşık 12 km uzunluğunda 6.4% eğime sahip Cat1 sınıfı bir dağ geçidi; kayak merkezi olmasıyla ünlü Jura Dağlarının bir parçası geçitte en son zafere uzanan isim TdF2010’da Sylvain Chavanel olmuştu. Bugün ise atak yapanların hayatta kalıp zafere uzanmasından çok genel klasmanda ciddi farkların açılmasını göreceğiz ya tam tersi: Favoriler bugün kendilerini tartıp asıl vurucu darbeyi yarın ki kraliçe etaba saklayabilirler.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.