#TdF2017 14. Etap: Blagnac → Rodez, 181 km

Genel klasmanda hesabın dağlarda görüleceğini söylemiştik; nitekim 12 ve 12. etapların sonunda yaşananlar bunun kanıtı oldu: Geçilemez denilen Chris Froome 12. etabın sonunda duvara toslamış Fabio Aru da sarı mayoya uzanmıştı Romain Bardet’in zaferi ardından.

14. etap inişli çıkışlı bir profile sahip.

Blagnac → Rodez arasında pedallanacak 181 km uzunluğundaki 14. etap orta şiddetli dağlık bir geçiş etabı. Geçiş, peki nereye? Jura Dağlarından geldiğimiz Pireneler geride kalırken artık Massif Central bölgesine doğru uzanıyoruz. Peşpeşe geçilen iki dağlık etap sonrası yorulan bacaklar en son 2015 yılında geçilen ve Greg van Avermaet’in Peter Sagan önünde zafere uzandığı Rodez kentine dek pedallanacak 181 km’de genel klasman favorileri dinlenecektir.

Etabın sonundaki 40 metre irtifa kazancı veren ufak tırmanış puncheur pedallar için zaferin diğer adı; tüm etap boyunca bu noktaya dek kendilerini saklayıp yokuşun dibine önde girmek isteyeceklerdir.

Etabın sonundaki hafif ama bahar klasikleri tadındaki tırmanış sprinter pedallara değil de puncheur ve classics pedllara hitap edecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.