#TdF2017 20. Etap: Marseille → Marseille, 23 km (TT)

Öncelikle genel klasmanda son duruma bakalım, sonra bugünkü etabın profiline geçebiliriz:

19. Etap sonrası genel klasmanın ilk üç sırası
1 FROOME, Christopher (SKY)     83:26:55
2 BARDET, Romain (ALM)        +  23
3 URAN URAN, Rigoberto (CDT)     +  29

Farklar bu kadar yakınken genel klasmanda bugün dengeler değişebilir. Hesabın dağlarda görüleceğini umut etmiş yanılmıştık; çünkü Team SKY dağlarda tüm pelotonla mücadele ederek liderini planlı bir şekilde domestik ordusuyla korumasını ve zirveye dahi en az bir adamla, o da Mikel Landa, getirmesini bildi. Farkların bu kadar yakın olduğu son bir haftalık süre içinde üç dağlık etap geride kalırken ne Romain Barden ne de Rigoberto Uran sarı mayoya uzanmak için öldürücü ataklar yaptı; üstelik bu ikilinin takımlarından da boşuna medet umduk! Liderlerini son kilometrelere dek taşımak bir yana erkenden havlu atan domestikler Maillot Jaune mücadelesini de baltalamış oldular.

Ve geldik bugüne… Dağlarda görülemeyen hesap bugün Marsilya kentinde bireysel zamana karşı etabında görülecek. Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin merkez şehri, Fransanın bu güneydoğu kıyılarına konuşlu şehirde pedallanacak 23 km uzunluğundaki zamana karşı etabının kendi zorlukları kendi içinde: Kıyıya yakın pedallanacağı için rüzgar tabii ki etkileyecektir ancak asıl zorluk etabın ikinci zaman ölçüm noktasında yer alan tırmanış…

Notre-Dame de la Garde tırmanışı 1.2 km uzunluğunda ve ortalama 9.5% eğimiyle 116 mt rakıma sahip, TT bisikletleriyle tırmanmak hayli yorucu olacaktır: İyi bir tırmanış derecesi ve inişte pozisyon alınması sarı mayo için gereken zaman farkını yaratacaktır. Rigoberto Uran ve Romain Bardet zamana karşı mücadelesinde ortalamanın üzerinde olsalar da bir Chris Froome değiller ve her şeyden ötesi akıllarından ikinci ve üçüncülüğe razı olmayı silip pedallamalılar!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.