#Vuelta2017 15. Etap: Alcalá la Real → Sierra Nevada, 129 km

Aklımız bulutlarda pedallamaya devam! İstikamet Sierra Nevada Dağı! 

İspanyanın üçüncü büyük zirvesi Sierra Nevada Dağı aynı ismi taşıyan ve 1986 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan bir doğa harikası ulusal park sınırları içinde. Yazının başındaki deyimi tekrar ederek açalım: Yazın sırtını bulutlara yaslayan bu dumanlı zirve dört mevsim tüm sporicuları kendisine çeken bir merkez. Yılın her günü doğa yürüyüşü ve trekking, kışın kayak merkezi, yaz kış bisiklet severlerce tavaf edilen bir zirve…

uzunluğu değil işlevi önemli bir etap 129 km ile 15. etap

Tamam çok masum sözler ettik, biraz da kan, ter, gözyaşı ve acı dolu ifadeleri sayısallaştıralım! 800 mt rakıma konuşlu Alcalá la Real kentinden başlayıp Sierra Nevada zirvesinde sona erecek 15. etap 129 km uzunluğuyla Madrid dışında Vuelta’nın en kısa etabı. 

Bölüm sonu canavarı: Sierra Nevada

 

Kısa ama hafife alınmaması gerek; zira etap ikisi Cat1 sonuncusu da HC sınıfı üç tırmanış içeriyor ki, Sierra Nevada zirvesine uzanan son tırmanışı birleştirip saf 29 km diyebiliriz, arada çok az bir dinlenme var. Günün ilk tırmanışı Alto de Hazallanas 16.3 km boyunca 700 mt rakımdan 1680 metreye doğru uzanıyor ve ortalama eğimi %5.5.

Etabın 101. km’sinde başlayan ulusal parkın kalbine doğru yol veren %8 ortalama eğime sahip Alto del Purche geçidi 8.5 km uzunluğunda; çok az bir dinlenme imkanı tanıyan tırmanışın sonunda Maillot Rojo için kan kırmızı ter ve gözyaşı akacak gibi: %5.6 ortalama eğimi yumuşak gibi görünse de neredeyse 20 km uzunluğundaki Sierra Nevada dağı tırmanışı tek favorisi Chris Froome olan bireysel zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak 40 km uzunluğundaki 16. etap öncesi favorilerin Maillot Rojo için atak yapacakları son zirve!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.